Ваша собака під час прогулянки щось вишукує в кущах, а коли знайде екскременти або труп який розкладається – валяється в них? А потім будучи “запашною” підбігає до Вас чекаючи похвали? Ось наукове пояснення загадки смердючого собачого хобі, яке людина ніколи не зрозуміє.

Кошмар більшості власників домашніх собак: улюбленець, який валяється в купі екскрементів. Ні погладити його, ані відвести до будинку, в якому нещодавно почистили килими та змінили постільну білизну. Більш того, собака, здається надзвичайно задоволена подвигом. Чому представники жанру, якого нюх в тисячу разів сильніший чим у людини, відчувають таку велику радість від “купання” в фекаліях інших тварин?

Я, собака і купа бобра

Це питання ставлять собі не тільки власники пуделів і дворняжок, які у відчаї але також вчені та біхевіористи зі всього світу. Над смердючою проблемою задумався експерт Саймон Гадбойс, який вивчає поведінку тварин, і їх запах у Dalhousie University в канадському Галіфаксі.

Все почалося з спостереження вовків, койотів і лисиць в їх природному середовищі існування. У пошуку свого вченому допомагала Зила – сука породи коллі, нюх якої серед мисливських собак завоював вже не одну нагороду. Проблема в тому, що всякий раз, коли перед роботою Гадбойс виходив з нею на прогулянку Зила валялася у відходах бобрів.

– Якщо ви ніколи не чули запаху відходів бобра запевняю: жахливо, смороду неможливо позбутися тижнями, – розповідає біхевіорист у розмові з BBC. – Мене завжди дивувало, чому вона це робить. Можна подумати, що запах гною впливає на її нюх, але це не істина, – додає він.

Людина удомашнила собак близько 5 тисяч років тому і написала про них тони публікацій. Але зі свічкою шукати переклад, чому кращий друг людства “освіжається”, як аристократ у французькому дворі в XVIII столітті. Це може бути купа бобра, тіло качки або дохла риба – все одно – але б’є по носі.

Читайте також:  Дослідження: вважати себе невдахою — пророцтво, яке самоздійснюється
Камуфляж під час полювання?

Найчастіше любов собак валятися в екскрементах пояснюється еволюційним похміллям після минулих років розквіту в дикій природі. На думку біологів Вези Валеніус і Джеймса Тернера таким чином маскуються вовки, які хочуть замаскувати свій запах, щоб проникнути до жертви.

Пояснення, здається, цілком надійне, але дослідження, проведені в 1986 році в зграях вовків, показують, що справа складніша. Біологи підсували тваринам різні запахи. До їх здивування, виявилося, що вовки не надто зацікавлені трупами або екскрементами травоїдних тварин, на яких полюють. А їх улюбленими “духами” виявилися штучні аромати, як моторне масло. Як вовк, який смердить, як нафтопереробний завод, збирається полювати на стадо овець? І дивно було те, що другим улюбленим запахом тварини були аромати інших хижаків, наприклад пуми, ведмедів, і навіть домашніх кішок.

Теорія про те що собаки валяються в екскрементах для маскування знайшла підтвердження.

Собака яка купається в бруді

Захист перед хижаками?

Вчені поставили питання: а може це якраз для того щоб ускладнити полювання? Захистити вовка або собаку від сильніших хижаків?

Гіпотезу підтверджують дослідження, проведені у вересні 2016 року Максом Алленом, екологом з Університету штату Вісконсін в США. Він зафільмовав лисиць, які прокрадалися на територію гірських левів і натирали себе землею, поміченою сечею хижаків. На думку Аллена камуфляж повинен захистити лисицю перед іншими м’ясоїдами, такими як койоти. Смердітиме, як лев або пума – койот, подумайте двічі, перш ніж атакувати. А в цей час лисиця втіче.

Читайте також:  Дієтолог назвала способи запобігти похміллю під час свят

Питання тільки, чому вовки валяються у фекаліях і трупах представників слабших видів?

Заразитися запахом

Відповідь на це питання шукав Стівен Харріс з Університету Брістоля у Великобританії. Він також вивчав лисиць і провів гіпотезу про те, що тварини хочуть щоб усе в світі пахло як вони. Тим він пояснює мічення території тваринами.

Так само має бути з собаками, які охороняють свою територію: пісяють на дерево. Інші тварини повинні знати, хто господар в сусідньому кварталі. У випадку вовка це спосіб сигналізувати зграї, де він був і де можна знайти хороші шляхи, які ведуть до жертви. Про це свідчать випадки коли вовк знаходиться падаль. Він міг би з’їсти її всю, але замість цього втирає залишки в шубу, щоб після повернення додому “сказати” зграї, що десь ще є ласий шматочок.

Що це говорить нам про собак? Згідно цієї теорії вони інстинктивно “беруть” з собою запах жертви для уявної зграї.

Запах зграї

Але поведінка вовків, здається ще більш дивною. Вчені помітили хоча б, що ці тварини валяються в місці, де м’ясо зберігалося, але вже було з’їдено. Більш того, валяються в місці, де людина випорожнилася. Для цього серед вовків панує ієрархія очищення: спочатку ватажок, потім інші члени зграї. Таким чином, на думку експертів, всі в команді смердять однаково, завдяки чому відрізняються від інших представників виду.

Так само ведуть себе також лисиці, койоти і дикі африканські собаки. Це для того, щоб допомогти їм в ідентифікації. Ось, самка валяється в сечі свого партнера і запрошує “виробника” сечі. І навпаки – такий ритуал заміни запахів.

Читайте також:  Чай каркаде сприяє схуднення та захищає від старіння
Інші теорії

Їх багато. Наприклад, валяння в олії забезпечує водонепроникність шерсті. А валяння в інтенсивних ароматах має відлякати комах – хоча, здається, що екскременти швидше приваблюють мух.

Або собаки валяються в екскрементах з тією ж метою, що люди, які використовують парфуми – тому що їм пахне. Автор книги “Body Dog, Dog Mind” Майкла Фокса рекомендує перед прогулянкою обприскувати вихованця Channel або Nivea, щоб не шукав більше вражень в кущах.

У свою чергу, собачий психолог Стенлі Корен вважає, що собачий фетиш по відношенню до чиїхлсь випорожнень – це те саме що і схильність людини до гучного прослуховування техно і носіння яскравих гавайських сорочок – потреба виділятися в суспільстві.

– Я вважаю, що це дає тваринам ін’єкції допаміну, який впливає на почуття задоволення, – говорить у розмові з BBC Мюріель Брасур з Oxford Animal Behaviour Centre. – Якщо така поведінка то еволюційний залишок пов’язаний з виживанням, то з часом вона посилюється бажанням отримати задоволення, – додає він.

З Брасуром згідний Гадбойс, власник Зили. Після проникливих зауваженнях визнає, що якщо валятися в екскрементах – це пережиток еволюції, то це всього лише інстинктивна поведінка. І саме це пояснення є апофеозом його досліджень.

Але такі висновки, безумовно, не задовольнять власників собак, які валяються, як правило, якраз перед тим, коли в домі повинні з’явитися важливі гості. Ось така смердюча собача природа, проти якої ми безсилі.

Джерело: BBC