Люди, які займаються професійним чи аматорським спортом, не палять. А до речі, чому? «Як, чому? Тому що це шкідливо!» – відповість будь-хто. Давайте розберемося, у чому конкретно полягає шкода сигарет для спортсменів.

Дихальна система

Легені курця не можуть на 100% виконувати свою роботу. Справа в тому, що альвеоли (бульбашки), з яких складаються легені, виявляються буквально «забиті» продуктами згоряння тютюну. У них банально накопичується сажа, тому вони не можуть ефективно брати участь в газообміні.

До речі: вчені, що представляють Національний інститут охорони здоров’я та навколишнього середовища Нідерландів, не сумніваються, що в реальності в організм курця надходить в два рази більше шкідливих речовин, ніж зазначено на пачці. Справа в тому, що випробування в лабораторіях проводять, коли вентиляційні ходи, які є в тютюновому фільтрі, повністю відкриті. А в реальності вони закриті пальцями або губами курця. Це серйозно підвищує шкоду сигарет.

Якщо ж ви курець зі стажем, то частина тканин легені може бути заміщена рубцями. Цим і пояснюється те, що під час тренування, так і просто підвищеного навантаження, курці явно відчувають нестачу кисню і страждаю від задишки.

Серце

Серце

Якщо людина не курить, то її організм працює за наступною схемою: підвищення навантаження – збільшення частоти серцевих скорочень, посилення кровообігу – більш активне постачання кров’ю серцевого м’яза.

У кращого спортсмена ця схема дає збій з самого початку. Справа в тому, що куріння збільшує частоту серцевих скорочень навіть без фізичного навантаження. Тобто у курця серце скорочується приблизно на 30% частіше. Навантаження зростає, серцевий м’яз починає працювати ще активніше, гостро потребує в постачанні киснем, але звужені судини серця – куріння викликає їх спазм. Така ситуація може призвести до найсумніших наслідків, у тому числі до інфаркту.

М’язи

Найважливіший для спортсменів момент – чи впливає нікотин на ріст м’язів? Адже багато хто з нас починають тренування саме з метою знайти гарний м’язовий рельєф. Так ось до цієї мети курцеві доведеться йти дуже довго. Куріння збільшує вміст в крові гормону стресу – кортизолу. А кортизол, в свою чергу, знижує рівень тестостерону. Останній – це не тільки основний чоловічий гормон, але ще і регулятор синтезу білка. Без достатньої кількості тестостерону в організмі ріст м’язів сповільнюється.

Більш того, у курця м’язи не просто не ростуть, вони можуть навіть зменшуватися в об’ємі. Фахівці з Ноттінгемського університету з’ясували, що сигарети підвищують в організмі рівень білка міостатина і ферменту MAFbx. І якщо міостатин просто затримує м’язове зростання, то фермент сприяє розщепленню білків м’язів.

Біль в ногах

Хороші новини

Перерахованих фактів достатньо, щоб зрозуміти: куріння і заняття спортом – речі абсолютно не сумісні. Але кинути палити досить складно, особливо якщо ваш стаж курця становить кілька років. І тут може допомогти саме спорт.

Вчені з Австрії провели експеримент. Він зібрали групу добровольців, які хотіли кинути палити. Для цього вони використовували гумку з нікотином або пластир, але половина учасників додатково робили фізичні вправи. Друга половина вели звичайний, не активний спосіб життя. 80% з тих, хто тренувалися, через три місяці продовжували палити. У другій групі таких виявилося лише 52%. Так що, якщо ви серйозно налаштовані позбавитися від згубної звички, спорт вам у цьому допоможе.