Як і чому з’являються біль в ребрах, про що вони можуть свідчити і чи можна від них позбутися — пояснює лікар-невролог, спеціаліст центру неврології та лікування болю «Атлас» Олександр Гравчиков.

— Правильніше говорити не про біль в ребрах, а про біль у грудній клітці. Зазвичай саме цей ми відчуваємо біль у ребрах — біль в області передньої грудної стінки.

Найбільш часто неприємні відчуття з’являються через м’язовий біль в спині — торакалгії. Це захворювання периферичних нервів.

Якщо шукати більш глибокі причини болю, який виходить з кісткової тканини або реберно-хрящових суглобів, варто згадати про синдром Тітце — це так званий реберний хондрит. Він пов’язаний із запальними процесами в хрящовій тканині, в місці хрящового з’єднання ребра і грудини. Такий біль може з’явитися спонтанно, мати яскраво виражений характер. Через локалізацію — він відчувається зліва — може нагадувати напад стенокардії (болі в серці). Часто пацієнти як раз і звертаються з болем у грудній клітці до терапевта або кардіолога. Але під час діагностики, особливо у молодому віці, з’ясовується, що це біль іншого характеру, пов’язаний з м’язово-реберними структурами. Тоді пацієнта направляють до невролога.

Якщо говорити не про м’язовий характер болю, можна виділити біль як результат механічного впливу на нервові закінчення. У цьому випадку біль буде трохи відрізнятися від тупого ниючого і більше буде носити невропатичний відтінок. У пацієнта може з’явитися відчуття печіння, обпаленої поверхні, виникнути відчуття, ніби щось припікає.

Читайте також:  За допомогою цієї дієти ви омолоджуватимете свій організм щодня

Є і серйозні болі, які зустрічаються рідше, але вимагають до себе більшої уваги — це болі в грудній клітці. З «червоних прапорців» — найбільш небезпечних причин — онкозахворювання, пов’язані з ураженням кісткових тканин, та інші злоякісні пухлини в цій області. У цій же категорії — захворювання легенів. Сюди потрапляють, наприклад, захворювання плеври — листків, які покривають клітинну тканину і вистилають порожнину грудної клітки. При плевритах — запалення плевральних листків — болі мають ниючий характер, можуть обмежувати рухи людини.

Можна виділити і біль від травм, але в цьому випадку причинно-наслідковий зв’язок очевидний: удари, незначні кісткові ушкодження, переломи ребер. Інколи, як показує практика, одержав травму людина не надає їй значення, але саме це стає причиною гострого болю.

Як правильно діагностувати біль

Діагностика залежить від конкретного типу болю. Найбільш часто лікарі роблять комп’ютерну томографію органів, комп’ютерну томографію грудної клітки — ребер грудної клітини та органів, розташованих в грудній порожнині. Коли мова йде про біль, пов’язаний з кардіологією, найчастіше слід проводити диференційну діагностику — лікарі збирають історію хвороби, роблять огляд, виключають невідповідні діагнози і приходять до діагнозу.

Читайте також:  Названо продукти, які забезпечують високий рівень омега-3

Можна сказати, що болі, безпосередньо не пов’язані з патологією м’язів або ребер, у більшості випадків відносяться до кардіопатології або захворювань шлунково-кишкового тракту. Окремий тип — біль за онкологічних захворювань. Вона має наростаючий характер — пухлина може прогресувати.

Як лікувати біль

Щоб призначити лікування, потрібна, звичайно, консультація з пацієнтом. Якщо під час розмови вдається встановити, що людина пов’язує появу болю з фізичною роботою, лікар може призначити певні препарати. У цьому випадку зменшити симптоми допоможуть анальгетики, нестероїдні протизапальні препарати, що зменшують м’язовий тонус препарати, міорелаксанти.

Іноді лікарі рекомендують обмежити фізичну активність. В деяких випадках корисно відвідати лікаря-остеопата, який руками визначить збої, зміщення або пошкодження. Остеопат проведе корекцію дисбалансу м’язів, який пов’язаний з певною позою.

Біль у грудях

У деяких випадках призначають протизапальні і знеболюючі пластирі (наприклад «Вольтарен»), препарати на основі лідокаїну (пластир «Версатис»). Ще лікарі рекомендують фізіотерапію — вона має протинабрякову і протизапальну дію (магнітотерапія).

Коли мова йде про більш серйозні захворювання, одними анальгетиками або іншими препаратами не можна обмежитися — потрібен спеціальний план лікування основної хвороби. Взагалі, лікування болю, який пов’язаний з грудною кліткою, — це робота з відображеними симптомами, тобто з патологією інших органів, розташованих поруч. Часто основне лікування спрямоване на них, а не на місце, де відчувається біль.

Читайте також:  Регулярне пиття кефіру та ряжанки допомагає не захворіти на діабет
Як постаратися не допустити біль

Неспецифічні болі часто пов’язані з фізичним навантаженням. Щоб їх запобігти, ми рекомендуємо людині підготуватися до фізичної роботи перш, ніж приступити до неї. Тобто якщо вам належить навантаження, наприклад перенесення тягарів, потрібно розім’яти плечовий пояс, розігріти м’язи, зробити легку розминку — і тільки потім брати важкі предмети.

Іноді загострення пов’язане з холодовим фактором. У цьому випадку рекомендація проста: уникайте переохолодження, не працюйте прямо під кондиціонером.

Часто доводиться багато часу проводити в статичному положенні — сидіти за столом, працювати за комп’ютером. Крім негативного впливу на плечовий пояс, шию, комірцеву область, йде додаткове навантаження на грудний відділ хребта. Застава мінімізації такого болю — правильно сидіти: без перекосів, без розворотів тулуба.

Якщо людина регулярно виконує фізичні вправи, її м’язи зберігаються в гарному тонусі, а отже, вона менш схильна до різних болів.

Джерело: The challenger