З 2018 року пацієнти лікарі будуть жити за новими правилами. Зібрали все, що стосується змін у медичному обслуговуванні українців.

Що потрібно знати нам?

Починаючи з 2018 року всі українці можуть розраховувати на певний пакет медичних послуг, що оплачуються за рахунок державного бюджету.

  • первинна медична допомога;
  • медична реабілітація;
  • паліативна медична допомога;
  • медична допомога дітям віком до 16 років;
  • медична допомога, пов’язана з вагітністю і пологами.

Скористатися переліченими послугами безплатно можуть громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, а також особи, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.

Відтепер пацієнт підписує спеціальну декларацію зі своїм сімейним лікарем, у якого він буде обслуговуватися. Примітно, що вибір сімейного лікаря може відбуватися без прив’язки до прописки. Вибрати можна будь-якого лікаря.

Електронна система E-health стане інструментом взаємодії між пацієнтом та лікарем. В законі чітко прописується механізм безпеки даних пацієнта, доступ до яких буде мати тільки лікар, який обслуговує пацієнта або надає конкретну послугу.

З початком медичної реформи встановлюються права і обов’язки пацієнтів. Зокрема, пацієнт має право на отримання медичної допомоги за рахунок державного бюджету, отримання інформації про програми медичних гарантій, а також можливість вибирати лікаря. В обов’язки пацієнта входить надання достовірної інформації, проходження медоглядів та виконання рекомендацій лікаря.

Що зміниться для лікарень?

В 2018-2019 роках установи, які надають первинне медичне обслуговування, все ще будуть фінансуватися за існуючим порядком шляхом отримання медичної субвенції. Однак з 2020 року буде впроваджена нова система фінансування для вторинної і третинної ланки медичної допомоги.

Відтепер всі установи, що надають медичні послуги, будуть зобов’язані зареєструватися в електронній системі охорони здоров’я, а договори будуть публікуватися на офіційному сайті.

Згідно з прийнятим законом, органи місцевого самоврядування можуть приймати регіональні медичні програми, за якими можуть додатково закуповувати медичні послуги або ж надавати підтримку медичним установам, що надають такі послуги.

У той же час, багато з прописаного як для пацієнтів, так і для лікарів, поки ще залишається незрозумілим. Самі експерти розводять руками, не розуміючи, як на ділі запрацює медична реформа.

Джерело: Likar.info