Як пов’язаний дієтичний лимонад і діабет? Чи може кока-кола викликати хворобу нирок? Скільки газованої можна пити без шкоди і побоювання?

Лимонади з штучними підсолоджувачами популярні у всьому світі, особливо серед людей, які прагнуть споживати менше калорій і цукру.

Найпопулярніші цукрозамінники, що додаються в напої:

 • аспартам
 • цикламат
 • сахарин
 • ацесульфам калію
 • сукралоза

Дієтичні лимонади з’явилися в 50-х роках і призначалися для людей з діабетом.

Але вони швидко завоювали популярність на ринку, і тепер практично кожен бренд має «легку» версію традиційного смаку — Coca-Cola Zero, Pepsi Max і так далі.

Здавалося б, в таких лимонадах немає цукру і калорій, а значить, шкоди вони не принесуть. Чи так це? Розберемося разом.

З чого складається дієтична газована вода?

За своєю суттю, такі лимонади – це суміш газованої води, штучного або натурального підсолоджувача, барвників, ароматизаторів та інших харчових добавок.

Зазвичай в них дуже мало калорій і майже немає поживних речовин.

Однак, калорій немає не у всіх лимонадах з цукрозамінниками. Наприклад, в деяких напоях є стевія, що містить і калорії, і цукри.

Рецепти напоїв можуть відрізнятися, але більшість з них містить наступні інгредієнти:

 • Газована вода. Її виробляють шляхом розчинення вуглекислого газу у воді під тиском.
 • Замінник цукру. До них відносяться звичайні штучні підсолоджувачі, (аспартам, сахарин, сукралоза і т.д.) або натуральні (стевія). Підсолоджувачі зазвичай солодше цукру в 200-13000 разів.
 • Кислота. Для додання терпкості використовуються деякі кислоти-лимонна, яблучна, фосфорна і т. д.
 • Барвник. Найчастіше використовуються каротиноїди, антоціани і карамель.
 • Ароматизатори. У дієтичних напоях використовуються концентрати натуральних соків і штучні ароматизатори.
 • Консервант. Без них напій швидко зіпсується. Найбільш часто застосовуваний консервант-бензоат калію.
 • Вітаміни і мінерали. Деякі виробники дієтичних лимонадів роблять вітамінізованими, щоб просувати в якості “корисних” напоїв.
 • Кофеїн. У багатьох дієтичних лимонадах міститься стільки ж кофеїну, скільки і в звичайних. У баночці Coca-Cola Zero 46 міліграм кофеїну, а в Pepsi 35 міліграм.

А можна схуднути, замінивши звичайний лимонад дієтичним?

Оскільки в лимонадах з цукрозамінниками зазвичай немає калорій, логічно припустити, що вони допомагають схуднути.

Читайте також:  Два симптоми можуть говорити про слабке серце

Однак, дослідження показують не настільки однозначні результати.

Кілька досліджень показали, що вживання штучних підсолоджувачів і великої кількості дієтичних напоїв пов’язане з підвищеним ризиком ожиріння і метаболічного синдрому.

Вчені припустили, що лимонад може підвищувати апетит, стимулюючи гормони голоду, змінюючи рецептори солодкого смаку і викликаючи дофамінові реакції в мозку. І хоча сам напій не містить калорій, він може провокувати нас їсти більше солодкої і калорійної їжі.

Інші експерти перевірили цю гіпотезу на добровольцях і не знайшли підтвердження.

Вони припустили, що кореляція між вживання дієтичних напоїв і збільшенням ваги пояснюється поганими харчовими звичками учасників. Люди, частіше купують лимонад, в цілому харчуються менш правильно, і газована вода в даному випадку — не причина, а симптом.

Ще одна група дослідників з’ясувала, що дієтичний лимонад все-таки допомагає худнути, якщо замінити їм звичайні напої з цукром.

Чому немає однозначної відповіді?

Плутанини додає упередженість у науковій літературі.

Дослідження, що фінансуються виробниками підсолоджувачів, видавали більш» приємні ” оптимістичні результати. А незалежні дослідження – більш “похмурі”.

Чи може дієтичний лимонад викликати діабет і хвороби серця?

У цьому питанні у вчених теж немає згоди.

Одні дослідження показали зростання ризику розвитку діабету 2 типу на 8-13% при вживанні однієї склянки дієтичної газованої води в день. Інші “підвищили” ставки до 21% після дослідження, проведеного серед 65000 жінок.

Третя група вчених нещодавно спростувала висновки попередніх досліджень і» списала ” діабетичні ризики на стан здоров’я, зміни ваги та індекс маси тіла учасників.

З серцево-судинними захворюваннями історія аналогічна-результати досліджень показують 9% підвищення ризику гіпертонії на кожну склянку “нульової” газованої води (і невелике зростання ризику інсульту).

Але всі ці дослідження є спостережливими, а значить, зв’язок між вживання лимонаду і ризиками може мати інше пояснення, пов’язане з іншими причинами.

Можливо, що учасники, які вже піддаються ризику діабету та гіпертонії, просто вирішили пити більше лимонаду та їсти менш здорову їжу.

Чи правда, що дієтичний лимонад викликає захворювання нирок?

Можливо.

У недавньому дослідженні вчені проаналізували раціони 15 000 чоловік і виявили, що ризик важкого захворювання нирок виростав з кожною додатковою порцією «нульової» газованої води.

Читайте також:  Алергія на сонце: як її розпізнати і що робити

Сім склянок лимонаду на тиждень (проти одного) давав дворазове зростання ризику.

Вчені припустили, що причиною цього може бути високий вміст фосфору в лимонаді, що, ймовірно, підвищує кислотне навантаження на нирки.

Але в науці не буває простих відповідей, тому вчені відзначають, що кореляцію можна віднести на рахунок інших факторів способу життя і харчування.

А через лимонад можуть виникнути камені в нирках?

І так, і ні.

Одне дослідження показало, що вживання дієтичного лимонаду дещо підвищує ризик розвитку каменів у нирках (але все ж менше, ніж при вживанні звичайної газованої води).

А ось інше дослідження продемонструвало, що високий вміст в деяких лимонадах цитратів і малатів може допомогти вилікувати камені в нирках!

Особливо у людей з низьким рН сечі і уратовими каменями.

Втім, поки рано “лікуватися” газованою водою, потрібні додаткові дослідження.

Чи може лимонад з підсолоджувачами викликати передчасні пологи?

Можливо (тому краще зовсім від нього відмовитися на час вагітності).

Кілька великих досліджень виявили зв’язок між вживанням лимонадів зі штучними підсолоджувачами і негативними наслідками у вагітних жінок. Серед них – передчасні пологи і дитяче ожиріння у немовлят.

Ризик народити завчасно коливається між 11% і 40% (в залежності від результатів конкретного дослідження).

Варто зауважити, що дослідження були спостережливими, тому поки незрозумілий конкретний механізм впливу лимонадів на хід вагітності.

Зовсім недавно у Великобританії пройшло ще одне дослідження, яке не показало ніякого зв’язку між лимонадом і терміном пологів. Але в ньому було значно менше учасниць (9 000 проти 120 000 в попередніх дослідженнях), і вчені перевіряли тільки зв’язок ходу вагітності з вживання дієтичної коли.

А що щодо дитячого ожиріння?

З’ясувалося, що щоденне вживання матір’ю напоїв зі штучними підсолоджувачами пов’язане з помітним підвищенням ризику надмірної ваги у малюків до року.

Для з’ясування причин цього (як і для оцінки довгострокових ризиків) потрібно більше часу і додаткові дослідження.

А правда, що штучні підсолоджувачі в газованій воді викликають рак?

Ні. Хоча б про це можна не хвилюватися!

Читайте також:  Ендокринолог розповіла, чи можна схуднути на рисі

Штучні підсолоджувачі ніяк не пов’язані з раком-доказів зворотного дослідження не показали.

Були згадки про невелике збільшення ризику лімфоми і множинної мієломи у чоловіків, але результати дослідження виявилися відверто слабкими.

Які можуть бути інші наслідки вживання дієтичних напоїв?

 1. “Нульова” газована вода може зменшити ступінь ожиріння печінки (але друге дослідження такого ефекту не зафіксувало).
 2. Дієтичний лимонад не погіршує прояви кислотного рефлюксу і печії (але це теж варто перевірити ще раз).
 3. Штучні підсолоджувачі можуть змінювати мікрофлору кишечника, що знижує контроль цукру в крові і потенційно збільшує ризик розвитку діабету 2 типу. Одне дослідження показало, що всі шість випробуваних штучних підсолоджувачів пошкоджують мікробіом кишечника різними способами. А ось інша група вчених уточнила-реакція випробовуваних на підсолоджувачі була сильно індивідуалізована.
 4. Раціон з частим вживанням коли підвищує ризик розвитку остеопорозу у жінок (але не у чоловіків). Передбачається, що кофеїн і фосфор в колі можуть перешкоджати нормальному засвоєнню кальцію і стати причиною втрати мінеральної щільності кісток.
 5. І дієтичний, і звичайний лимонад пов’язані з підвищеним ризиком карієсу через ерозії емалі. Причина цього-додані кислоти.
 6. Вчені помітили більш високий рівень депресії у людей, які пили 4 і більше склянки лимонаду в день (і дієтичного, і звичайного). Поки незрозуміло, чи “винна” газована вода, або грають роль інші фактори.

Так чи можна пити дієтичні напої?

Судячи з усього-можна. Якщо робити це рідко, в невеликих кількостях, і почистити зуби після.

Якщо ви вагітні – лимонад пити краще не варто, про всяк випадок (ні звичайний, ні дієтичний).

Результати багатьох досліджень, про які ми розповіли, здаються дуже суперечливими, це пов’язано з їх спостережливим характером. Тому перш ніж турбуватися, почекайте повноцінних якісних досліджень.

Одне можна сказати точно – дієтичні напої не дають нам нічого цінного, крім пари секунд смаку на язиці.

Тому звичайний лимонад варто замінювати не дієтичною газованою водою, а чимось корисним – молоком, кавою, чорним або зеленим чаєм.

Джерело: Домашний очаг