Позиви до випорожнення кишечника невдовзі або відразу після їди виникають через гастрокілічний рефлекс.

За даними Клініки Майо, час, за який перетравлюється їжа, варіюється від людини до людини і може залежати від зростання, ваги, статі та стану здоров’я. Зазвичай потрібно близько трьох днів, щоб їжа пройшла через травний тракт і залишила тіло у вигляді стільця. Чому ж у деяких випадках у туалет хочеться невдовзі після їжі?

Фахівці Клініки Майо відзначають, що відбуватися це може, коли виникає гастроколічний рефлекс – фізіологічна реакція, за якої простий акт їди стимулює активні рухи у шлунково-кишковому тракті. Подібну реактивність, викликає дію гормонів холецистокініну та мотиліну (при їх підвищеному рівні), відповідальних за регуляцію рухливості травної системи.

«Коли їжа потрапляє у шлунок, організм виділяє гормон, який змушує товсту кишку скорочуватися. Ці скорочення просувають раніше з’їдену їжу далі трактом, що може викликати позиви до спорожнення. У деяких людей гастроколічний рефлекс буває інтенсивним, сприяючи бажанню йти до туалету майже одразу після їжі», – пояснили фахівці.

За словами медиків, така особливість часто спостерігається у людей, які страждають на синдром подразненого кишечника (СРК).

Деякі розлади травлення можуть впливати на виникнення «рефлексу занадто швидкого спорожнення». Серед них – целіакія, хвороба Крона, харчова непереносимість, гастроентерити. Крім того, надмірну стимуляцію травлення можуть спричиняти деякі продукти (наприклад, молочні) або стрес, тривожні розлади.

Людям, які відчувають необхідність йти до туалету невдовзі після їжі, слід відвідати лікаря.