Численні дослідження показують негативний вплив, який надає на нас недолік сну. Але чи потребує кожна людина в тому, щоб спати ночами по 8 годин?

Наполеон говорив: “чоловік спить чотири години, п’ять – жінка і шість – ідіот”. Відомо, що такі історичні фігури, як Леонардо да Вінчі і Томас Едісон слідували поліфазному ритму сну, тобто спали кілька коротких періодів протягом дня – такий режим, на їхню думку сприяв найбільш плідній роботі. У свою чергу, Альберт Ейнштейн міг дозволити собі спати до дванадцяти годин. Гете подобалося спати по десять годин.

Скільки ж сну потрібно людині насправді?

«У середньому нам потрібно від шести до восьми годин сну, щоб по-справжньому відпочити і відновитися. Наш сон не є, як кажуть багато людей, марною тратою часу, він необхідний для виживання. Під час сну тіло запускає реальну машину регенерації, клітини оновлюються, хвороби відганяються, імунна система зміцнюється», – розповів на порталі Focus.de експерт-сомнолог, доктор Ханс Гюнтер Весс.

Читайте також:  Лікар розповів про шкоду некип'яченого фермерського молока

За його словами, дослідження показують, що при недостатньому сні зростає ризик ожиріння, серцево-судинних захворювань і депресії, а також схильність до інфекцій, хвороби Альцгеймера і деменції.

У той же час дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско змогли кілька років визначити мутацію гена, яка дозволяє людям задовольнятися тільки шістьма годинами сну, не більше: при цьому вони відчувають себе відпочилими, здоровими і бадьорими. Така мутація DEC2 присутня у одного відсотка населення.

“Наш природний ритм сну в першу чергу визначається гормоном сну мелатоніном, який виробляється в темряві. Для переважної більшості людей найкращим є безперервний нічний сон від шести до восьми годин. Якість сну на додаток до його тривалості також має вирішальне значення”, – зауважив доктор Ханс Гюнтер Весс.

Читайте також:  Чорношкірий, білий чи азіат? Вчені порівняли ймовірність смерті від різних причин трьох рас

За словами експерта, позитивно вплинути на сон ми можемо за допомогою декількох простих правил:

  • за годину до сну потрібно відмовитися від використання смартфона,
  • у спальні має бути темно і прохолодно (близько 17-18 градусів за Цельсієм),
  • перед сном можна практикувати розслаблюючі ритуали, такі як читання, медитація, дихальні вправи або прослуховування тихої музики.