Лимонний сік широко застосовується в оздоровчих цілях. Серед інших фруктів лимон займає перше місце за вмістом такого корисного для здоров’я людини мікроелементу, як вітамін С. Він відмінно справляється зі зниженим імунітетом, допомагає відновити захисні сили організму, вбиває патогенну мікрофлору, а вода з лимоном вранці є прекрасним методом детоксикації. Але навіть при вживанні цього чудо-фрукту потрібно пам’ятати головне правило – знати міру! Інакше, є ризик на власному досвіді дізнатися про таку несприятливу властивість лимонного соку, як шкода вітаміну С.

8 побічних ефектів від вживання лимонів і лимонного соку
1. Лимонний сік і шкода вітаміну С для зубної емалі

Насправді, лимон згубний для зубної емалі. Це можна відчути, просто пожувавши часточку лимона. Неприємне відчуття кислоти на зубах говорить про те, що зубна емаль реагує на аскорбінову і цитринову кислоту. Вона фактично руйнує її. Для того, щоб захистити зуби від негативного впливу лимонного соку, краще пити через трубочку.

Згідно з науковими даними, показник рівня pH зубної емалі дорівнює 5,5, тому продукти з високим рівнем кислотності руйнують зуби. Якщо рівень pH певної речовини нижче 4, то воно здатне викликати ерозію зубної емалі і навіть фізично знищити її. Цитринова кислота, яблучна (в яблуках і грушах) і винна кислота (в тамариндах) є беззаперечними ворогами зубної емалі завдяки низькому рівню pH. До слова, лимонний сік має рівень pH одно 2.

У своїй книзі «Фрукти теплих країн» відомий експерт Джулія Мортон робить шокуюче припущення про те, що лимони і лимонний сік при тривалому вживанні можуть повністю зруйнувати не тільки емаль, але і сам зуб. Звучить неправдоподібно, але таке припущення не безпідставне. Дослідження показують, що лимонний сік в найбільшій мірі володіє ерозійними властивостями в порівнянні з іншими фруктовими соками.

Крім того, не слід забувати, що лимон – це фрукт, і як і інші фрукти, багаті цукрами, сприяє створенню сприятливого середовища для розмноження бактерій у ротовій порожнині.

2. Лимон як алерген

В даному випадку шкода вітаміну С полягає в його властивості провокувати алергічні висипання. Дуже часто маленькі виразки в роті є реакцією на продукти, що містять кислоти, в тому числі і аскорбінову кислоту, або вітамін С. Лимони і лимонний сік займають перше місце серед алергенів подібного роду.

Тому людям, що страждають алергією, слід уникати кислих фруктів, а лимонний сік взагалі забороняється вживати в чистому вигляді. Його краще розводити достатньою кількістю води, або замінити на такий популярний напій, як вода з лимоном. Лимонна вода є прекрасним засобом для підтримки здоров’я і абсолютно безпечним варіантом для хворих на алергію.

Читайте також:  Синий чай Анчан: рецепты Юго-Восточной Азии
3. Лимонний сік і вода з лимоном при печії і виразці

Виявляється, лимон і лимонний сік можуть викликати побічні ефекти, навіть якщо вживати ці продукти разом із їжею, а не в спеціальних медичних цілях. Йдеться про печію, коли кислота подразнює слизову оболонку шлунка і стравоходу. Такий небажаний ефект можливий при тривалому вживанні продукту-подразника в надмірних кількостях.

Вітамін С, що міститься в лимонному соку, активізує вироблення шлункового ферменту пепсину, що відповідає за розщеплення білка, що викликає викид шлункового соку в стравохід. Шлункова кислота дратує тканини стравоходу, і іноді навіть в горлі відчувається неприємне печіння. Це явище називається печією.

Не можна з упевненістю стверджувати, що причиною печії є вітамін С. Але тим, хто страждає захворюваннями травної системи, в особливості, шлунково-стравохідним рефлюксом або печією, слід з обережністю вживати лимони і не захоплюватися ними. Людям, що страждають виразкою, краще взагалі відмовитися від кислих продуктів, так як їх вживання уповільнює процес лікування.

Виходом з цієї ситуації знову може стати вода з лимоном. Рекомендується також додавати в склянку води з лимоном чайну ложку меду. Тоді позитивний ефект буде ще більшим. Вода з лимоном не дратує стінки шлунка і не викликає такі побічні ефекти, як лимонний сік.

Таким чином, не обов’язково виключати з свого раціону кислі лимони і позбавляти себе можливості отримувати вітамін С з продуктів. Хоча шкода вітаміну С для шлунка вельми сумнівна, але уникнути несприятливих наслідків після вживання лимонного соку, може допомогти вода з лимоном.

4. Шкода вітаміну С і вода з лимоном при порушеннях травлення

Головним мікроелементом лимонного соку є вітамін С. Він міститься в лимонах у величезних кількостях. І хоча вітамін С важливий для підтримки здоров’я, його надлишок ставить під загрозу здоров’я людини. Шкода вітаміну С може проявлятися нудотою, блювотою, порушеннями травлення, які можуть спостерігатися після вживання лимонного соку. Такі симптоми свідчать про те, що організм перенасичений в надлишку вітаміном С, і більше не в змозі засвоювати його.

Читайте також:  Хурма: смак і користь у різноманітних стравах

Раніше згадувалося, що передозування лимонним соком – явище вкрай рідкісне, але в силу індивідуальних особливостей організму в кожної людини свій поріг чутливості до тих чи інших продуктів. Тим більше, передозування вітаміном З досить імовірна, якщо крім лимонів ви споживаєте вітамін С з інших джерел, наприклад, медичних препаратів.

Надмірне вживання вітаміну С може спровокувати перенасичення організму аскорбіновою кислотою, і дасть відчути на собі всю шкоду вітаміну С. Для того, щоб звільнитися від надлишку мікроелемента, організм починає активно виводити його разом з рідинами. Тому проблеми з шлунково-кишковим трактом після прийому лимонного соку – це сигнал до того, щоб переглянути свою дієту і, можливо, на час виключити з неї лимони і лимонний сік.

Відмінним варіантом в цьому випадку стане вода з лимоном. Такий напій найбільш кращий для людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

5. Лимонний сік викликає зневоднення

Шкода вітаміну С може проявлятися і зневодненням організму. Лимонний сік є сечогінним. Саме вітамін С наділяє його таким ефектом. В цілому, це позитивна властивість лимонного соку, яка благотворно впливає на хворих з підвищеним кров’яним тиском і тих, що страждають захворюваннями сечостатевої системи.

Важливо дотримуватися питного режиму, і не зловживати продуктами, які містять вітамін С в значних кількостях. Однак, розведений у воді лимонний сік може замінити такий простий напій, як вода з лимоном. Фактично, це звичайна вода з декількома дольками лимона в ній. Це відмінний варіант для тих, кого лякають негативні впливи цитринової кислоти і шкода вітаміну С.

6. Лимони підвищують рівень заліза в крові

З обережністю слід вживати фрукти, що містять вітамін С, і тим, хто страждає таким рідкісним генетичним захворюванням, як гемохроматоз. Даний стан характеризується тим, що організм накопичує надмірну кількість заліза. Це може завдати непоправної шкоди здоров’ю, оскільки надлишок заліза запускає руйнують процеси в тканинах і органах. Шкода вітаміну С в даному випадку проявляється в здатності мікроелемента підвищувати рівень заліза в крові.

Дослідження вчених з Університету Вірджинії показали, що вживаючи вітамін С разом з іншими продуктами, підвищити рівень заліза до критичного показника неможливо. Тому якщо у вас немає проблем з рівнем заліза в крові, то лимонний сік є безпечним. В іншому випадку, вживайте воду з лимоном.

Читайте також:  Топ идеи для декорирования куличей в 2024 году
7. Шкода вітаміну С при мігрені

Яким би корисним і безпечним для організму не здавався лимонний сік, людям, що страждають мігренню, краще обмежитися половиною склянки розведеного у воді лимонного соку. Науково доведено, що лимони та інші цитрусові провокують напади мігрені. Це пов’язують з наявністю в них тираміну, специфічного білкового елемента. Не обов’язково при цьому зовсім відмовлятися від лимонів.

Вітамін С є необхідним мікроелементом здоров’я, але краще не перевищувати рекомендовані дози. А ще краще, знову згадати про таке диво-напій, як вода з лимоном, і обов’язково включити його в свій щоденний раціон. Це корисне джерело вітаміну С і прекрасний засіб для боротьби з хворобами.

8. Лимони і сонячний опік

Відомо, що лимони мають відбілюючий ефект. Саме тому часто застосовуються як натуральний косметичний засіб. Лимонний сік здатний ефективно відбілювати шкіру, в тому числі прибирати загар. Але він не захищає від впливу сонячних променів. І якщо у вас дуже світла шкіра, то нанесення лимонного соку перед виходом на сонце збільшує шанси не тільки засмагнути, але і отримати сонячний опік. Використовуючи лимонний сік в косметичних цілях, обов’язково змивайте його перед виходом на вулицю.

Особливо обережними з використанням лимонного соку безпосередньо на шкіру повинні бути люди, які страждають фітофотодерматитом (хвороба Лайма, або маргаритний фотодерматит). У них дуже чутлива шкіра, і є небезпека отримання сонячного опіку вже через дві-три хвилини перебування на сонці, внаслідок чого на шкірі з’являються темні плями і навіть пухирі. Такі симптоми вимагають негайної медичної допомоги.

Ефекту швидкої засмаги лимони зобов’язані органічним речовинам фуранокумаринам, що містяться в них, які під впливом прямих сонячних променів активізуються і сприяють потемнінню шкіри. Слід зауважити, що лимонний сік не рекомендується наносити на суху шкіру. Він ще більше підсушує її.

Лимонний сік в помірних дозах є прекрасним засобом для підтримки здоров’я і очищення організму. Лимон – це воістину унікальний фрукт, який містить у величезних кількостях необхідний організму вітамін С. Не нехтуйте ним і обов’язково включайте в свій раціон. Користь для здоров’я принесе навіть вода з лимоном вранці. Цей чудовий напій зарядить бадьорістю і енергією на цілий день. А якщо ви віддаєте перевагу соку, то дотримуйтесь міри, і тоді шкода вітаміну С вам не загрожує.

Джерело: HeadInsider