Все залежить від того, в якому вигляді і кількості ви її вживаєте.

Що таке пальмова олія і чому вона настільки популярна

Так називають олію, яку отримують з плодів тропічних дерев під назвою олійні пальми.

Як і інші рослинні олії, наприклад соняшникова або ріпакова, пальмова олія – штука в цілому корисна. У свіжовичавленому вигляді, яка не пройшла обробку, вона має насичений жовто-помаранчевий колір – його надає пігмент бета-каротин (як у моркві). Ця речовина в організмі перетворюється на вітамін А і є потужним антиоксидантом. Завдяки йому цей рослинний жир уповільнює старіння організму і, як передбачається, може служити одним із засобів профілактики серцево-судинних захворювань, порушень зору, дисфункцій мозку і навіть раку. Крім того, сирий продукт багатий вітаміном Е, який теж має антиоксидантні властивості.

Але основна перевага пальмової олії – дешевизна.

Олійні пальми невибагливі і активно плодоносять, що дозволяє збирати значний урожай при мінімумі грошових вкладень. З цієї причини пальмова олія є найбільш продаваною з рослинних в світі. Її активно використовують не тільки в харчовій промисловості, але і для виробництва шампунів, зубної пасти, мила, іншої косметики.

Читайте також:  Інсульт можна передбачати за 10 років: дослідження

Популярність, до речі, призводить до серйозних екологічних проблем. Щоб розбивати все нові і нові плантації олійних пальм, виробники в буквальному сенсі випалюють тропічні ліси разом з усіма їх дикими мешканцями, що завдає величезної шкоди біорізноманіттю і збільшує кількість парникових газів в атмосфері. Але це окрема сумна історія.

В чому особливості пальмової олії

У пальмової олії є дві важливих властивості.

1. Високий вміст насичених жирів

Пальмова олія містить багато жирів, і більше 50% з них – насичені. Такі жирні кислоти мають сувору кристалічну структуру, і олія при кімнатній температурі залишається напівтвердою, а не рідкою, як, наприклад, соняшникова.

Це дуже практично з точки зору кулінарії. Такі олії більш стабільні – довше не псуються. За рахунок твердості їх зручніше використовувати в випічці. Також їх додають в шоколадні пасти і арахісове масло, щоб надати більш густу консистенцію.

2. Стабільність при смаженні

Пальмова олія ідеальна для обсмажування. Горіти і диміти вона починає при 232 °C — ця температура вище, ніж у більшості інших олій, включаючи соняшникову. Крім того, при нагріванні олія довше зберігає стабільність: не темніє, не втрачає зовнішній вигляд, в ній довго не утворюються речовини-канцерогени.

Читайте також:  Лікар попередив про небезпеку застудних захворювань влітку

Приблизно тими ж характеристиками укупі з дешевизною володіють сумнозвісні трансжири. Саме тому свого часу їх активно використовували у виробництві магазинної випічки і фастфуду. Коли стало відомо, що трансжири небезпечні для організму, кулінари кинулися на пошуки менш шкідливої альтернативи.

Сьогодні використання трансжирів серйозно обмежене. А їх місце в індустрії дешевих харчових продуктів (фастфуду, випічки, пластівців, низькоякісних сирів, шоколаду, кавових вершків, маргарину) зайняла пальмова олія.

Чи означає це, що пальмова олія небезпечна

Сама по собі пальмова олія безпечна. А, можливо, і корисна – згадуємо про пристойний вміст провітаміну А і вітаміну Е. Але багато що залежить від дози і харчової цінності тих продуктів, які ми завдяки пальмовій олії їмо.

Так, вважається, що вживання насичених жирів підвищує рівень «поганого» холестерину — ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ). Це може привести до появи на стінках судин атеросклеротичних бляшок і порушення кровообігу.

До власне пальмової олії у медиків претензій в цьому сенсі немає.

Більшість досліджень показують, що його вживання навіть знижує ризик серцево-судинних захворювань. Причому настільки, що іноді пальмовий жир називають “тропічним еквівалентом оливкової олії”.

Читайте також:  Відчуття у середньому віці, яке передує діагнозу деменції за 10 років

Проте, з насиченими жирами краще не жартувати. Їх кількість, згідно з актуальними медичними рекомендаціями, має становити не більше 10% від загальної кількості калорій, які ви отримуєте з раціоном. Якщо ви з’їдаєте в середньому 2 000 ккал в день, насичених жирів повинно бути не більше 200 ккал. Причому в категорію цих жирів входять не тільки продукти з пальмовою олією, але і вершкове масло, молоко, сало і так далі.

Окремий момент – список продуктів, у виробництві яких використовується пальмова олія. В абсолютній більшості випадків це нездорова їжа: картопля фрі, гамбургери, магазинна випічка, дешеві шоколадні батончики. Така їжа має високий глікемічний індекс, сприяє набору ваги і не дає організму дійсно необхідних поживних речовин. Вона шкідлива сама по собі, а не через наявність в ній пальмової олії.

Наукові джерела:

  • Palm Oil, source
  • The Impacts of Oil Palm on Recent Deforestation and Biodiversity Loss, source
  • Oil, Vegetable, Palm, source
  • ISSFAL 2014 Debate: It Is Time to Update Saturated Fat Recommendations, source