Якщо вам не з чуток знайомі шлункові хвилювання і нудота особливо після щільного обіду або після миски пекучого тайського супу, то ви можете бути знайомі і з протикислотними засобами.

Існує чотири типи протикислотних засобів, і всі вони діють за одним сценарієм, — пояснює професор невідкладної медицини Роберт Глатер. — За допомогою нейтралізуючих активних інгредієнтів — алюмінію, кальцію, магнію, бікарбонату натрію — протикислотні засоби знижують рівень кислотності в шлунку. Це полегшує подразнення шлунка, стравоходу і тонкого кишечника, який з’єднується зі шлунком».

Протикислотні засоби допомагають при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, гастриті і виразковій хворобі, покриваючи внутрішню оболонку шлунка і стравоходу штучним шаром. Це полегшує неприємне печіння і нетравлення.

І хоча протикислотні засоби можуть здатися абсолютно безпечними, вони, як і інші ліки, можуть викликати побічні ефекти. Тому не варто зловживати прийомом. «Регулярне тривале використання протикислотних засобів може призвести до неприємних наслідків, як для травної системи, так і для інших органів», — попереджає професор Глаттер.

Ці 7 побічних ефектів можуть супроводжувати надмірний прийом протикислотних засобів:

Запори

«Запори — найвірніша ознака надмірного прийому протикислотних засобів, — говорить доктор Глатер, — частіше вони спостерігаються при прийомі засобів із кальцієм і алюмінієм».

Цей побічний ефект не проходить відразу ж, а може тривати під час прийому протикислотних засобів. Якщо ви зіткнулися з запорами, варто спробувати препарат з іншими активними речовинами або взагалі відмовитись від їх прийому.

З іншого боку, протикислотні засоби можуть дати і зворотний ефект — у вигляді діареї (цим грішать препарати з магнієм).

Проблеми з м’язами

«Смикання м’язів, загальна слабкість і навіть болю — часті причини скарг пацієнтів», — говорить доктор Глатер. Такий ефект викликають кальцій, магній і фосфор, які містяться в протикислотних засобах.

Будь-які зміни в рівні електролітів може позначитися на функції м’язів і нервів, і протикислотні засоби у великій дозі можуть цей рівень змінити, приводячи до неприємних відчуттів в м’язах.

Проблеми з диханням

Уповільнене дихання може бути сигналом передозувань протикислотними засобами. Це відбувається, коли піднімається рівень pH в крові через підвищений вміст бікарбонату натрію або карбонату кальцію. Надто уповільнене дихання може підвищити обсяг вуглекислого газу в організмі, що призведе до втоми і сонливості.

Ризик інфекцій

«Шлунковий сік сприяє травленню, а також захищає організм від бактерій, що потрапляють разом з їжею», — говорить доктор Глатер. Надлишок протикислотних засобів може порушити цю функцію.

«Надмірна нейтралізація шлункової кислоти дозволить бактеріям пережити перебування в шлунку. Це підвищить ризик зараження бактеріями, включаючи гастроентерит і бактеріальну діарею», — додає Глатер. Під загрозою можуть опинитися і верхні дихальні шляхи.

Гіперкальцемія

Надлишковий прийом протикислотних засобів з карбонатом кальцію може призвести до гіперкальцемії. «Цей синдром вперше описали в 1920-х при лікуванні пацієнтів від виразкової хвороби з допомогою молока і бікарбонату, — розповідає доктор Глатер. — При цьому порушенні руйнується оболонка шлунка і перша частина тонкого кишечника».

Без необхідного лікування гіперкальцемія може представляти небезпеку для здоров’я: відмови нирок і відкладенню кальцію у внутрішніх органах і судинах, що загрожує різними захворюваннями. На щастя, розгорнути захворювання можна відмовою від протикислотних засобів.

Камені в нирках

Протикислотні засоби з кальцієм можуть призвести до формування каменів у нирках — твердим кристалам, які утворюються всередині нирок або в сечовивідних шляхах. «Ниркові камені можуть призвести до проникнення крові в сечу і до сильних боїв в спині або боці», — додає доктор Глатер.

Люди, які страждають від сечокам’яної хвороби, повинні відмовитися від прийому протикислотних засобів, оскільки вони можуть призвести до токсичного рівня накопичення алюмінію в крові, додає доктор Глатер.

Остеопороз

Одним із самих головних побічних ефектів надлишкового прийому протикислотних засобів є підвищений ризик остеопорозу. «Протикислотні засоби з алюмінієм можуть послаблювати кістки, оскільки вони можуть вимивати з організму життєво важливі солі — кальцій і фосфати», — пояснює доктор Гатер. Це особливо небезпечно для людей з підвищеним ризиком остеопорозу.