Про зайвій вазі варто думати з точки зору не краси, а здоров’я. Але як зрозуміти, коли він дійсно зайвий? Розповімо, на що варто звернути увагу.

Не можна жити зовсім без підшкірного жиру. Ні, правда.

І немає нічого поганого в тому, щоб нести його на стегнах, попі, руках або в грудях. Проте, не всі йогурти, пардон, жири однаково корисні.

І в деяких місцях нашого організму великій кількості жиру зовсім не місце.

Чому? Коли ми говоримо про жир на животі, проблема в тому, що той розташовується трохи глибше, ніж здається на перший погляд.

Якщо зайва вага концентрується на животі, високі шанси, що в її загальному обсязі багато шкідливого вісцерального жиру.
І ось це вже привід задуматися про зниження маси тіла. Не заради краси, моди і вузьких джинсів — для здоров’я.

Що таке вісцеральний жир?

Вісцеральний жир-це тип жиру, який накопичується в черевній порожнині. Він розташований поруч з кількома життєво важливими органами, включаючи печінку, шлунок і кишечник. Ще – в крайніх випадках – він може накопичуватися в артеріях.

Вісцеральний жир іноді називають “активним жиром”, тому що він може енергійно впливати на органи і збільшувати ризик серйозних проблем зі здоров’ям.

Потрібно зауважити, що жирочок на животі зовсім не обов’язково є вісцеральним. Він також може бути підшкірним. Такий тип жиру побачити найлегше, він “обливає” наші руки, ноги, бочка і спину при наборі ваги.

Вісцеральний жир знаходиться всередині черевної порожнини, і ось його-то якраз побачити зовсім не так просто.

Як оцінюється і вимірюється вісцеральний жир?

Єдиний спосіб достовірно визначити наявність вісцерального жиру – зробити КТ або МРТ. Однак це дорогі і трудомісткі процедури.

Читайте також:  Названо продукти, які допомагають схуднути

Замість цього лікарі зазвичай використовують загальні рекомендації для оцінки вісцерального жиру та ризиків для здоров’я, які він представляє.

Наприклад, вчені з Гарварду вважають, що близько 10% всієї жирової тканини в організмі — вісцеральний жир.

Відповідно, якщо ми підрахуємо загальну кількість жиру в нашому тілі, а потім візьмемо 10% від цього числа, то отримаємо досить показові дані.

Є простий спосіб визначити, чи знаходимося ми в групі ризику — це виміряти обхват талії. У жінок небезпечним для здоров’я вважається обхват талії більше 89 сантиметрів, у чоловіків — більше 100.

При діагностиці за допомогою аналізаторів жирової тканини або МРТ кількість вісцерального жиру часто оцінюється за шкалою від 1 до 59.

Здоровий рівень вісцерального жиру не перевищує позначку 13. І якщо ви за неї, так би мовити, перевалили, пора міняти спосіб життя, причому, енергійніше.

Ускладнення, які може викликати жир на животі

Вісцеральний жир може дуже швидко привести до проблем зі здоров’ям.

Може підвищитися резистентність до інсуліну, навіть у тих, у кого ніколи не було діабету або передіабету.

Дослідження показали можливу зв’язок між інсулінорезистентністю і білком, що зв’язує ретинол і знижує чутливість до інсуліну. А виробляє цей білок саме вісцеральний жир.

Жирова тканина в черевній порожнині також може швидко привести до постійно підвищеного кров’яного тиску.
Найголовніше, що життя з надмірною кількістю вісцерального жиру збільшує ризик розвитку декількох серйозних захворювань-довготривалих і загрозливих для життя. До них відносяться:

  • судинні проблеми, хвороби серця, інфаркти
  • діабет 2 типу
  • інсульт
  • рак молочної залози
  • колоректальний рак
  • хвороба Альцгеймера

Чому починає накопичуватися вісцеральний жир?

Які причини того, що у нас починає «зав’язуватися жирок на пупку», як це живописно називають в народі?

Читайте також:  Причини болю в грудях при вдиху

Їх чимало, і вони напрочуд різноманітні.

1. Зайвий цукор в їжі і напоях

Безліч людей споживають набагато більше цукру, ніж їм здається. Причому мова не тільки про тістечка, солодкої газованої води і смачних тортиках.

Навіть йогурти з солодкими наповнювачами, підсолоджена кава або соуси (в яких насправді досить багато цукру) роблять свою брудну справу і змушують наші животики рости.

Вчені вже давно бачать зв’язок між підвищеним вживання цукрів і відкладанням жиру навколо органів черевної порожнини.
У контрольованому дослідженні люди з уже наявним ожирінням і просто зайвою вагою отримували приблизно 25% від необхідних їм калорій у вигляді цукру. Через десять тижнів всі вони продемонстрували ознаки інсулінорезистентності і збільшення кількості жиру на животі.

2. Алкоголь

Не будемо ходити навколо так близько: алкоголь для нас не корисний. Він викликає запальні процеси в організмі, підточує печінку — по одному келиху за раз — і робить негативний вплив практично на всі наші органи.

Крім того, вживання алкоголю знижує нашу здатність спалювати жир, а зайві «рідкі» калорії частенько йдуть прямо в живіт, щоб там і влаштуватися.

Любителів пива нерідко можна помітити здалеку – якраз по животу, гордо підноситься над ременем. А ми вище вже розповіли, як небезпечно для здоров’я мати таку ось талію (чоловікам особливо, вони часто виявляються власниками подібного прикраси).

3. Недолік фізичної активності

Сидячий спосіб життя є реальною і серйозною причиною для численних проблем зі здоров’ям.

За останні десятиліття люди в цілому стали куди менш фізично активними, і недолік руху впливає як на кількість калорій, спалюваних за день, так і на інші аспекти здоров’я.

Серед них здоров’я суглобів, порушення кровообігу і шкода для постави. Все це погіршує самопочуття і додатково призводить до набору ваги в найнеприємніших місцях.

Читайте також:  5 порад лікаря запобігання остеопорозу

4. Недолік білка в харчуванні

Якщо ми не добираємо білка в раціоні – відчуваємо голод.

Білок насичує і дозволяє організму будувати нові клітини, а ще допомагає тримати в узді цукор крові.

Раціон, заснований на вуглеводах, веде до різких перепадів цукру. Це призводить до того, що почуття голоду ми відчуваємо частіше і інтенсивніше. Багатьом знайомий» звірячий ” голод після шоколадки замість повноцінного обіду.

І ось, оком моргнути не встигли, а живіт тут як тут. А значить, наші найкращі друзі-м’ясо, сир, яйця, тофу, бобові. І неважливо, вегани ми або м’ясоїди.

5. Стрес і високий рівень кортизолу

Гормон кортизол, необхідний нам для виживання, ще називають «гормоном стресу». На жаль, в нинішніх умовах він надають нам ведмежу послугу.

Постійний фоновий рівень стресу (а не різкі його спалахи, викликані необхідністю втекти від шаблезубого тигра) впливає на наше здоров’я день за днем.

В результаті ми недосипаємо, набираємо вагу, нервуємо — і так постійно, без кінця і краю.

Справитися зі стресом важко, особливо зараз. Ми рекомендуємо почати з дихальних технік і прогулянок в тихому темпі, навіть якщо ви витратите на це не більше десяти хвилин. Зараз, як ніколи, нам усім потрібно вчитися видихати і заземлюватися.

Як позбутися від вісцерального жиру?

На щастя, вісцеральний жир надзвичайно чутливий до фізичних навантажень, дієти і змін способу життя.

З кожним втраченим кілограмом ви, заодно, втрачаєте і трохи вісцерального жиру.

Ну а загальні поради для зниження ваги не нові і добре відомі — це споживання меншої кількості калорій, збільшення фізичної активності і відмова від фастфуду.