Самостійно виявити дефіцит вітаміну D складно — для нього характерні досить загальні симптоми, які на практиці можуть відноситись до інших захворювань. Щоб не заплутатися, ми попросили лікаря-ендокринолога й дієтолога виділити основні ознаки нестачі вітаміну D — їх точно не можна залишати без уваги.

Ваші нігті і кістки стали крихкими

Вітамін D бере участь в обміні кальцію і фосфору в організмі і підтримує їх баланс. Він необхідний для засвоєння кальцію — дефіцит безпосередньо позначається на стані кісток, зубів і нігтів. Вони стають більш вразливими до травм і пошкоджень.

— Через брак вітаміну D щільність кісток з віком буде знижуватися швидше, а ризик переломів буде помітно вище. Крім того, при тривалому дефіциті можуть виникнути вторинні аденоми паращитовидних залоз — так званий третинний гіперпаратиреоз, що виникає саме через брак вітаміну D.

Нігті

Ви часто хворієте

Одна з найважливіших функцій вітаміну D — вироблення кателицидину. Це антимікробний пептид, який допомагає організму справлятися з інфекціями і запаленнями. При дефіциті боротися із застудою буде набагато складніше.

— Вітамін D вважається швидше гормоном, ніж вітаміном. Цей класичний вид вітаміну впливає на імунну систему (до нього є рецептори в імунних клітинах, які дозволяють модулювати роботу імунітету). І якщо його, вітаміну не вистачає, то імунітет теж страждає.

Нежить

У вас взагалі немає настрою

Вчені давно говорять про те, що нестача вітаміну D впливає на психічний стан людини і може викликати депресію. Найчастіше почуття пригніченості і відчуття постійної втоми виникає восени і взимку, коли сонячного світла практично немає і отримати вітамін природним шляхом неможливо.

— Відомо, що вітамін D бере участь в синтезі нейромедіатора — дофаміну, який надає стимулюючу дію на організм. Низький рівень дофаміну пов’язаний з відсутністю стимулів, нестачею енергії і проблемами з контролем емоцій. Нестача вітаміну D у дорослих може стати причиною сезонних афективних розладів (SAD) і депресії.

Сум

Ви регулярно переїдаєте

Поганий настрій або емоційні розлади, викликані нестачею вітаміну D, часто стають причиною переїдання і, отже, — неминучого набору ваги.

— Вітамін D підвищує ефективність дії гормону лептину (гормону апетиту), який повідомляє головний мозок про насичення. Якщо лептин працює слабо, легко за раз з’їсти порцію в два-три рази більше покладеної норми. Саме тому перш ніж підбирати відповідний план схуднення, варто перевірити рівень вітаміну D або виявити причини, які заважають його засвоєнню: це можуть бути порушення функцій щитовидної залози або підвищена проникність кишечника (так званий дірявий кишечник).

Переїдання

Як ви можете собі допомогти

Крім прийому спеціальних вітамінів, які призначить лікар, ви можете додати в раціон продукти з високим вмістом вітаміну D — лосось, сардини, тунець, гриби і яйця. У сонячний день намагайтеся проводити на вулиці 15-20 хвилин з відкритими обличчям і руками. Важливо, щоб після ранкового вмивання минув якийсь час — на обличчі повинна бути природна жирова плівка (інакше ефекту не буде).