Порушення нюху, проблеми із зором і інші симптоми, які не мають нічого спільного зі звичними нам ознаками деменції, можуть говорити про те, що вашим близьким терміново потрібна допомога.

Близько 50 мільйонів людей похилого віку в усьому світі живуть з деменцією – хронічним або прогресуючим синдромом, при якому відбувається деградація когнітивної функції. Щорічно в усьому світі як мінімум 10 мільйонів людей стикаються з цією проблемою. За даними ВООЗ, деменція – одна з основних причин інвалідності та залежності літніх людей у всьому світі. Лікарі поки не навчилися лікувати найпоширеніші види деменції (в тому числі і хвороба Альцгеймера, на яку припадає до 70% всіх випадків вікових порушень когнітивних здібностей), але якщо хворобу діагностувати на ранніх стадіях і вчасно почати терапію, можна істотно уповільнити її розвиток і відсунути той момент, коли необоротно постраждає особистість людини. Розповідаємо, які нешкідливі (на перший погляд) симптоми можуть виявитися першими проявами деменції.

Порушення нюху

У дослідженні, результати якого були опубліковані в журналі Американського товариства геріатрії, взяли участь 3000 добровольців у віці від 57 до 85 років. В рамках експерименту їх просили нюхати спеціальні маркери різних ароматів і ідентифікувати кожен з них. До розпізнавання пропонувалися аромати м’яти, риби, апельсина, троянди і шкіри.

Сімдесят вісім відсотків випробовуваних правильно розпізнають як мінімум чотири з п’яти ароматів. Тим не менш, близько 14 відсотків визначили лише три з п’яти, п’ять відсотків могли назвати лише два запахи, а два відсотки назвали один. Один відсоток учасників не зміг ідентифікувати жодного з ароматів.

П’ять років потому дослідницька група перевірила стан здоров’я учасників. У підсумку майже у всіх випробовуваних, яким не вдалося назвати жодного запаху, була діагностована деменція. І майже 80 відсотків тих, хто міг ідентифікувати лише один або два аромати, також страждали деменцією.

Проблеми із зором

При хворобі Альцгеймера часто знижується здатність до розрізнення кольорів, а також виникають труднощі з читанням або визначенням відстані.

Перепади настрою

Підвищена тривога, тривожність, пригніченість і навіть депресія — все це також може бути симптомами хвороби Альцгеймера. Хворі стають більш образливими або підозрілими — і це не можна залишати без уваги.

Замкнутість

Іноді люди, у яких розвивається хвороба Альцгеймера, відчувають труднощі з підбором слів, як би «втрачають» їх і тому стають більш мовчазними. Ще один симптом – повторення одних і тих же історій, навіть якщо вони були розказані зовсім недавно.

Безсоння

При будь-яких тривалих розладах або порушеннях сну варто звернутися до лікаря, так як повноцінний нічний відпочинок необхідний для нормальної роботи всіх систем нашого організму. Але також важливо пам’ятати, що неспокійний сон або раптово з’явилася звичка розмовляти уві сні може бути ознакою хвороби Паркінсона, яка починається або хвороби Альцгеймера.