У той час як деяким людям здається, що вони худнуть без будь-яких зусиль, інші намагаються скинути кожен грам. На думку експертів, однією з причин цього може бути спосіб мислення. Що за цим стоїть і як можна привчити свою психіку бути «струнким»?

Тіло і психіка йдуть пліч-о-пліч, як то кажуть: кризові ситуації «б’ють нас у живіт», горе «розбиває серце», а коли ми налякані, «слова застряють у горлі». Все йде нормально. Але до чого тут схуднення?

“Наш мозок заздалегідь запрограмований на нашу минулу поведінку та переконання. Запорука успіху у схудненні – робота над власним ставленням до теми схуднення”, – каже лікар-дієтолог Василина Пономарьова.

Схуднення – ціль багатьох людей. Багато людей хочуть харчуватися здоровішою їжею.

Однак лише 20–30 відсоткам охочих схуднути вдається назавжди знизити масу тіла. То чому ж деякі люди приречені на довічну дієту, тоді як інші, здається, залишаються стрункими без особливих зусиль?

Крім генетичних аспектів, таких як обмін речовин, на індивідуальний успіх у втраті ваги, зокрема, впливає розумовий настрій.

“Психологічні чинники, такі як самоконтроль, мотивація чи вміння справлятися з емоційним стресом, мають суттєвий вплив”, – стверджує лікар-дієтолог.

«Пророцтво, що самовиконується»

Як пояснює Пономарьова, наше внутрішнє ставлення до схуднення та себе впливає те що, що й скільки ми їмо, і навіть визначає наше поведінка під час занять спортом. Успіх у схудненні багато в чому пов’язаний із тим, який у нас образ самих себе.

Читайте також:  Дієтолог назвала небезпеку відмови від обіду та вечері

У його основі лежать такі основні положення:

  • Вага тіла людини залежить від її уявлення про себе.
  • Якщо ви вважаєте себе спортивним, активним і підтягнутим, ви поводитесь як людина, яка любить рух.
  • Якщо ви вважаєте себе товстим, неспортивним і лінивим, ви дієте протилежним чином. Вірний гасло: «Заняття спортом і спорт не для мене, я з цим змирився».

Ці фактори створюють свого роду «пророцтво, що самовиконується». Оскільки люди схильні мати моделі та звички, які здаються їм «єдиною істиною», вони схильні ідентифікувати себе з ними.

Наприклад, багато людей переконані, що вони повні, неспортивні та ліниві, і відповідно до своїх переконань дотримуються своєї поведінки, щоб неухильно відновлювати знайомий їм стан.

Результат: постійне порочне коло. Якщо ваш власний план схуднення зазнає невдачі знову і знову, кожна невдача каратиметься гнівом і подальшим знеціненням себе. Ви знову відмовляєтесь від себе і повертаєтеся до старої поведінки.

Втрата ваги чинить на вас тиск

Інша проблема: більшість людей вважають втрату ваги стресом.

Страх зазнати невдачі і тим самим «виявити» свою передбачувану недисциплінованість чинить тиск і зазвичай закінчується за двома сценаріями:

  • Ви більше не відчуваєте тиску і здаєтеся з самого початку.
  • Рівень кортизолу підвищується через постійний стрес в організмі і робить його зниження практично неможливим.

Кортизол також відомий як «гормон стресу» і разом з іншими речовинами-месенджерами регулює вуглеводний, жировий та білковий обмін.

Читайте також:  13 симптомів, які можуть сигналізувати про рак

“Якщо його концентрація занадто висока, гормон викликає розпад білка в крові і викид глюкози. В результаті організм перебуває в стані бойової готовності – готовий до дії в будь-який момент, щоб швидко відреагувати на небезпеку, що сприймається”.

Вісім кроків до фігури вашої мрії

Щоб уникнути постійного циклу самосаботажу, Пономарьова рекомендує вісім кроків, які допоможуть вам схуднути.

1. Позбавтеся думки, що інші думають, що ви товстий

Не завжди думайте, що про вас можуть подумати інші.

«Більшості людей байдуже, як ви виглядаєте. Не давайте нікому можливості впливати на вашу самооцінку — ви самі собі найбільший критик, а також можете бути своїм найбільшим мотиватором».

2. Нехай минуле залишиться у минулому

Перестаньте звинувачувати себе та дивіться у майбутнє з оптимізмом. Закінчіть те, що було.

«Ви не навмисно саботували себе. Якби ви могли зробити це краще, ви це зробили б. Важливим є те, що ви можете і хочете зробити сьогодні».

3. Будьте ласкаві до себе

Відчуйте себе: як ви розмовляєте самі із собою? Як висловлює себе ваш внутрішній критик? Усвідомте свої негативні думки та перепрограмуйте себе. Намагайтеся подивитися на своє тіло нейтрально і оцінити його таким, яке воно є – диво природи. Що ви цінуєте у собі?

4. Як здоровий спосіб життя вписується у ваше повсякденне життя?

Читайте також:  Чому мед корисний при застуді

Намагайтеся поєднати нинішнє повсякденне життя з новими позитивними заняттями. Приклади цього:

  • Проходьте 10 000 кроків щодня протягом 30 днів.
  • Вибирайте сходи замість ліфта,
  • Робити два тренування на тиждень,
  • З’їдайте велику порцію овочів з кожним прийомом їжі
  • Пийте достатньо води щодня.

5. Робіть це крок за кроком

Поступово вводьте все більше і більше вправ у своє повсякденне життя. Підніміться сходами, вийдіть з поїзда на одну зупинку раніше і частину шляху, що залишилася, пройдіть пішки, гуляйте щовечора. Перетворіть це на гру, шукаючи все більше і більше способів включити більше вправ у повсякденне життя.

6. Веселіться

Проста, але ще більш цінна порада: отримуйте задоволення від того, що ви робите. Не змушуйте себе робити те, що вам не хочеться робити. Поєднуйте незнайомі нові заняття з існуючими позитивними звичками. Замість читання на дивані ви можете слухати книгу як радіовиставу під час прогулянки.

7. Знайдіть партнера для схуднення чи занять спортом

«У спільноті легше, це цікавіше та веселіше. Вам не обов’язково бути бійцем-одинаком».

Чи то в клубі, чи просто в парі: мотивуйте один одного і залишайтеся вірними своїй діяльності. Це об’єднує вас та прив’язує до вашої діяльності.

8. Залишайтеся з нами

Зрештою, найважливіше ключове слово: рутина. Встановіть певні дні або час, коли ви займаєтесь своїми справами.