Завдяки генетичному тесту можна виявити людину, у яких прийом статинів приводив до надмірно болісних побічних ефектів, – повідомляє “New Scientist”.

Статини, які широко застосовуються є безпечним і ефективним препаратом для зниження рівня холестерину і запобігання хвороб серця. Тим не менш, багато людей припиняє їх приймати через побічний ефект – біль у м’язах.

У деяких біль може бути викликаний так званим ефектом ноцебо (зворотний ефект плацебо), а не самою дією препарату. Але генетичний скринінг може допомогти у зниженні побічних ефектів, переконаючи пацієнтів, що біль не повинен з’являтись, що повинно стимулювати до такої терапії.

Діпак Воора з Duke University в Північній Кароліні і його команда вивчили ген, пов’язаний з болем м’язів у осіб, які застосовують статини. Цей ген кодує білок, який переносить ліки для клітин печінки. Його варіант має зв’язок з болем після прийому статинів.

Щоб визначити вплив варіанту гена на випробовуваних пацієнтах під впливом різних статинів побічні ефекти, Воора і його колеги проаналізували результати попереднього клінічного дослідження, в якому випадковим чином доручалося пацієнтам три види цих препаратів. Як виявилося, для людей з феральним самим ризикованим варіантом було введення симвастатину. Набагато краще переносився правастатин.

Потім дослідники провели дослідження на 159 людях, щоб перевірити, чи генетичні тести можуть допомогти підібрати найбільш підходящі для кожної людини з групи статинів. (Всі учасники раніше зупинили застосування статинів через болі у м’язах).

Вся група була піддана генетичному дослідженню, однак, тільки частина повідомила про його результати. Третім “свідомим” лікар пояснив, що їх ДНК створює загрозу болем у м’язах після прийому статинів. Нараженим на ризик були рекомендовані статини, які в їхньому разі рідше викликають побічні ефекти. Безпечним сказали, що можуть спробувати статини будь-якого типу.

Інші учасники були поінформовані про результати свого дослідження – отримали тільки стандартні, загальні рекомендації.

Серед осіб, які повідомили про результати їх досліджень, близько 57 відсотків вирішили знову приймати статини протягом наступних трьох місяців. У групі, яка отримала загальні рекомендації, це була лише одна третина. Під кінець восьмимісячного дослідження, люди, які знали результати, мали в середньому на 10-15 відсотків менший, ніж інші рівень “поганого” холестерину LDL в крові.

Як відзначають експерти, завдяки отриманої в результаті тестування інформації можна збільшити бажання до співпраці з боку людей, які раніше відмовляли в прийомі статинів і, як наслідок, що в кінцевому дозволяє благотворно впливати на стан їх здоров’я.