Шкіра постійно піддається впливу довкілля. Багато хто з цих факторів сприяють старінню шкіри і тим самим утворенню типових зморшок. Як боротися зі зморшками – а в ідеалі запобігти їм.

У процесі старіння шкіра зазнає цілої низки змін: їх можна поділити на внутрішні, зовнішні та хронологічні фактори.

“Внутрішні зміни включають природну втрату колагену та еластину – речовин, що надають шкірі еластичність. Зовнішні зміни викликані такими факторами, як сонячне світло (УФ-випромінювання) або сигаретний дим з навколишнього середовища”, – каже лікар-дерматолог Григорій Гольдін.

Сонце та сигарети сприяють старінню шкіри

Хронологічне старіння є наслідком процесу біологічного старіння, контрольованого нашими генами. Згодом ці зміни призводять до витончення шкіри, втрати еластичності і, як наслідок, утворення зморшок. Шкіра стає більш сухою, чутливою та менш здатною до регенерації.

Читайте також:  5 порад лікаря запобігання остеопорозу

На шкірі утворюються пігментні плями – скупчення пігменту, які організм створює для захисту організму від ультрафіолетового випромінювання.

Крім природного процесу старіння, існує низка зовнішніх факторів, які можуть сприяти утворенню зморшок. Найважливішим із них є сонячна радіація (ультрафіолетове випромінювання).

“УФ-випромінювання ушкоджує клітини шкіри і призводить до розпаду колагену та еластину, але також може спровокувати такі захворювання, як рак шкіри. Сигаретний дим – ще один важливий фактор розвитку зморшок. Шкідливі речовини сигаретного диму ушкоджують шкіру та перешкоджають її регенерації”.

Як лікарі борються зі зморшками?

Існує кілька способів боротьби зі зморшками. Найбільш поширеним є використання кремів та сироваток, здатних покращити зовнішній вигляд шкіри. Ці продукти працюють, збільшуючи вироблення колагену та еластину або забезпечуючи шкіру важливими поживними речовинами, необхідними для регенерації.

Читайте також:  Нестача сну підвищує ризик гіпертонії – ось скільки потрібно спати

Активні інгредієнти, такі як ретиноїди, вітамін С та гіалуронова кислота часто використовуються у продуктах проти зморшок.

“Дерматолог рекомендують ретиноїди не тільки від зморшок, а й від дефектів шкіри або пігментних плям. Вони стимулюють вироблення колагену та допомагають відновити пошкоджені клітини шкіри. Вітамін С є антиоксидантом, який допомагає захистити шкіру від пошкоджень, спричинених УФ-випромінюванням. Гіалуронова кислота – це речовина, яка природно міститься в організмі і допомагає зволожувати шкіру”, – пояснює лікар-дерматолог.

Крім місцевого лікування, існує низка процедур, які можна використовувати для боротьби зі зморшками. До них відносяться лазерна терапія, мікродермабразія та хімічний пілінг. Ці процедури можуть допомогти покращити зовнішній вигляд шкіри, стимулюючи вироблення колагену або видаляючи пошкоджені клітини шкіри.

Читайте також:  Лікар назвала 5 медичних оглядів, які вам необхідно пройти до 40 років

Що я можу зробити для здорової шкіри?

Найкращий спосіб запобігти появі зморшок – захистити шкіру від пошкоджень, спричинених УФ-випромінюванням. Це можна зробити, завдаючи сонцезахисний крем з SPF 30 або вище, уникаючи перебування на сонці в години пік і одягнувши захисний одяг.

Також важливо не курити і не піддавати себе дії забруднень. Здорове харчування також важливе для здоров’я шкіри. Продукти, багаті на антиоксиданти, такі як фрукти, овочі та цільнозернові продукти.