Дослідження відповіло на питання, яке люди часто задають вченим: що є важливішим для здоров’я людини – спадковість або спосіб життя. Виявилося, що з певного віку набір генів має не таке визначальне значення.

Вся наука геріатрія, присвячена довгожителям, досі не може відповісти на запитання, завдяки чому люди доживають до 100 років і більше. Хтось говорить про набір генів, який дозволяє людям, які курять і вживають алкоголь, встановлювати рекорди довголіття, а ведучим здоровий спосіб життя помирати в 60 років від раку.

Хтось стверджує, що це ціла комбінація факторів, включаючи правильні звички. Дослідники з Каліфорнійського університету Берклі змогли відповісти на це питання. Виявляється, після 55 вплив генів стає не таким визначальним.

За останні роки вчені добре розібралися з тим, як проявляється генетична мінливість. І тепер вони оцінили вплив генетики, віку та способу життя на експресію близько 20 000 генів.

За цією експресією можна відслідковувати показники цілого ряду біологічних процесів, включаючи рівень гормонів, обмін речовин та вивільнення ферментів, які лікують організм.

За набором генів, які нам дістаються від тата з мамою, можна спрогнозувати експресію, і цей прогноз виявляється дуже точним, але лише до 55 років. А потім цей набір генів набуває другорядного значення. Хоча саме після 55 і виникають характерні вікові хвороби на кшталт старечого недоумства, діабету та серцево-судинних патологій.