Аспірин може допомагати зубам регенерувати після приймання і, таким чином, знизити необхідність лікування – показують дослідження вчених з queen’s University Belfast.

Для профілактики карієсу застосовується головним чином фтор, який є основним будівельним матеріалом для зубної емалі. Бактерицидну дію приписують також ксилітові чи кокосовому маслу. До цього списку має шанс приєднатися також… аспірин – так стверджують вчені з Північної Ірландії.

Попередні дослідження в Queen’s University показали, що аспірин, який використовується в стоматології може бути інноваційним рішенням – він може стимулювати зростання стволових клітин пульпи зуба, піднімаючи тим самим їх здатність до регенерації.

Аспірин, а точніше ацетилсаліцилова кислота може допомогти в розробці нових матеріалів у профілактиці та лікуванні карієсу. Чому це так важливо?

– Зуби, природно, мають дуже обмежену здатність до самовідновлення. Емаль, тобто зовнішній шар, який огинає зуб, майже не відновлюється і якщо пошкодження занадто великі, то бактерії поступово добираються до дентину і здійснюють незворотні руйнуванння. Так утворюється карієс, який вимагає, буріння, – пояснює д-р Мартін Пагорб, стоматолог з клініки Stankowscy & Białach Stomatologia в Познані.

Він додає, що карієс може торкнутися кожного. – Все частіше ми чуємо про революційні матеріали, які застосовоються в межах зуба та можуть викликати регенераційні процеси, – коментує стоматолог.

Вчені з School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences at queen’s University Belfast в дослідженнях зосередились на генетиці зубів і потенціалі стовбурових клітин, отриманих з зубів, які мають здатність до регенерації органів і тканин. В ході дослідження після застосування невеликої дози аспірину в межах стовбурових клітин зуба, виявили більше вироблення дентину, тобто, твердої тканини, з якої складаються зуби.

Наступним кроком має бути опрацювання аспірину так, щоб він регенерував зуби, бо не достатньо просто покласти засіб в зуб, покритим перегноєм. Такий прототип сучасної заливки може знайти широке застосування в кабінетах і використовувати стоматологами. Його використання, наприклад, в матеріалі для пломбування зуба можуть бути використані для відновлення зубів під час ушкоджень в області його пульпи і тим самим зменшити необхідність виконання заливок або більше інвазивного лікування кореневих каналів.

Дослідники вважають, що таке рішення могло б у довгостроковій перспективі не тільки збільшити строк служби зубів, але і принести величезну економію для системи охорони здоров’я по всьому світу. Плани клінічних досліджень з першими пацієнтами, це не питання найближчих років.