Ви не зможете знайти універсальну відповідь на питання, як часто потрібно ходити в туалет по великому, проте коли справа доходить до того, якого кольору має бути випорожнення, консенсус експертів вже є.

Найбільш поширений колір стільця – коричневий, заявив у розмові з CNN доктор Марк Коркінс.

За даними Управління досліджень Університету Макгілла, коричневий колір виникає в результаті розпаду білірубіну – пігменту, що утворюється при руйнуванні старих клітин крові в печінці, та жовчі, яка зазвичай має темно-коричневий або зелений колір. Коли білірубін і жовч виділяються у тонкому кишечнику під час травлення, вони забарвлюють фекалії у коричневий колір.

Цей фізіологічний процес також є причиною того, що зелений колір – другий за поширеністю колір фекалій.

За словами доктора Рени Ядлапаті, зелений стілець може означати, що їжа швидко проходить через шлунково-кишковий тракт, тому зелена жовч у калі все ще знаходиться у своїй первісній формі, тобто вона перетворилася на коричневу.

Іноді зелений колір фекалій спостерігається при діареї чи інфекціях. Але якщо стілець багатий і зелений, це може бути пов’язано з великою кількістю дієтичних факторів або, можливо, з прийомом додань, що проїде, пояснив Ядлапаті.

Коркінс, у свою чергу, додав, що вживання великої кількості томатного соку, буряка чи червоного желатину може зробити фекалії червоними. Деякі ліки та добавки теж впливають на колір стільця.

Жовтий або помаранчевий стілець може сигналізувати про надлишок жиру, особливо якщо він виглядає жирним або маслянистим. Такий колір може вказувати на погане засвоєння жирів, що може бути спричинене целіакією, захворюваннями підшлункової залози або деякими інфекціями.

Коли пацієнти повідомляють, що вони мають чорні фекалії, це може означати, що в людини мелена. Мелена є симптомом внутрішньої кровотечі, що зазвичай локалізується у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту – стравоході, шлунку і першої частини тонкої кишки. Добавки, такі як залізо, або ліки від діареї з субсаліцилат вісмуту, також можуть зробити чорним стілець.

Білий стілець або відсутність кольору говорять, що в травний тракт не потрапляє достатньо жовчі. Можливо, це може вказувати на серйознішу причину, наприклад, на якесь захворювання печінки, жовчних проток або підшлункової залози. У той же час деякі ліки, такі як, наприклад, барій (крейдова рідина, яку пацієнти п’ють під час певних рентгенівських досліджень), також можуть змінити колір випорожнень на блідо-білий.

Червоні фекалії викликають велике занепокоєння, тому що “можлива кровотеча з нижніх відділів товстої або прямої кишки”, – упевнений доктор Ядлапаті. Зазвичай гастроентерологи вважають, що кров у калі надходить із нижніх відділів товстої чи прямої кишки, тому що червоний колір калу від крові вказує на те, що кров ще не встигла змінити колір.

“Іноді це може бути геморой з яскраво-червоною кров’ю”, – додала медик.

Інші причини можуть включати виразки в шлунково-кишковому тракті, викликані прийомом ліків або такими станами, як виразковий коліт або хвороба Крона, або поліпи артеріовенозної мальформації (АВМ), які є маленькими кровоносними судинами, схильні до кровотечі. Рак товстої кишки є менш поширеною причиною.

Якщо ви бачите червоний колір стільця, і це не пов’язано з тим, що ви тільки-но з’їли, або з ліками, які ви прийняли, це привід проконсультуватися з лікарем.