Головний біль є симптомом багатьох захворювань, але часом – це просто відповідь на наші внутрішні переживання.

Переважна більшість дорослого населення час від часу страждають головними болями. Приблизно у 10% людей такі болі пов’язані з органічними захворюваннями, а у 7% вони носять постійний характер. Дуже часто головний біль є симптомом псіхосоматичних розладів, і дуже часто є формою такого розладу.

Зазвичай психосоматичні болі з’являються в результаті стресогенних факторів, які впливаючи на нервову систему, можуть змінити функції та стан різних органів і систем організму людини. В результаті стресу змінюється серцевий ритм, частота дихання, тонус судин, функція ШКТ і багато іншого. Внаслідок цих змін може виникнути порушення обмінних процесів, зміна мозкового кровообігу, підвищення коливальної рухливості судин. Підвищується внутрішньочерепний тиск, а це, в свою чергу, призводить до подразнення больових рецепторів.

У яких випадках виникають психосоматичні головні болі
  • Головний біль може виникнути в ході психосоматичної реакції на конфлікт або емоційну травму. Більшість з нас не з чуток знайомі з головним болем, з’являється з нізвідки, в моменти сильних хвилювань і переживань.
  • Ворожість, образу і гнів можуть заміщати короткочасні головні болі. Подібні болі можуть виникати і в якості реакції на перевантаження, як фізичні так і емоційні, на загальне перевтома, або на тлі конфлікту, що стосується визнання значущості. Пусковим механізмом часто бувають ситуації, в яких людині не вдається досягти бажаного соціального успіху.
  • Депресія також може стати причиною головних болів. Поряд з іншими соматичними скаргами, головний біль, зазвичай, домінує, у випадку з маскованими і прихованими депресіями. Причиною може служити і депресія виснаження. Як правило, має три основні стадії: підвищена чутливість і дратівливість, психосоматичні скарги, в тому числі і на головний біль, і, нарешті, виснаження нервової системи (синдром головного болю 2-ї половини життя).
Читайте також:  Как выбрать уходовые средства для малышей?
Психологічне значення головних болів

Головний більГоловні болі виникають у тому випадку, коли ментальний рівень переповнений. Сама біль виступає способом розвантаження. Через біль здійснюється символічне відображення пригнічених людиною почуттів. Багато людей асоціюють біль з відчуттям провини і покаранням. Але, між тим, психосоматична біль часто призводить до появи напруженості і тривожності, які посилюють її сприйняття.

Існує ряд рис, характерних для людей, які страждають психосоматичними головними болями. Зазвичай це перфекціоністи, люди, які прагнуть виконати свою роботу не просто добре, а ідеально, їм притаманні такі якості, як амбітність, підвищена емоційність, сумлінність, гіпертрофована відповідальність, потреба в схваленні і визнання, а також альтруїзм, нерідко супроводжується почуттям провини за недостатню відданість ідеям альтруїзму.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Щоб допомогти людині з психосоматичними головними болями, недостатньо одних анальгетиків. Для повної перемоги над болем таким людям необхідно пережити внутрішній конфлікт і позбутися від підвищеної напруги. Переробка внутрішнього конфлікту може здійснюватися в рамках психологічного консультування.

Для того щоб зняти емоційний чинник, який породжує психосоматичні головні болі, необхідно навчитися бути менш сприйнятливим, звільнити себе від потреби в отриманні схвалення, перестати прагнути всім подобатися і трохи знизити планку вимог, встановлених по відношенню до себе.

Якщо проводити за комп’ютером багато часу, висока ймовірність “застою” в шейногрудном відділі хребта, яка може викликати головні болі.

Як допомогти собі справитися з головним болем психосоматичного характеру
  • Не бійтеся висловлювати свою точку зору, і не намагайтеся підлаштуватися під когось, щоб одержати схвалення. Чи не акумулює в собі негативні емоції і переживання.
  • Визначте межі власних можливостей. Не гріх спробувати стрибнути вище своєї голови, але кожен раз діставати до небес – завдання складне, не звинувачуйте себе за те, що не зуміли відростити крила. Працюйте в силу своїх можливостей і таким чином, щоб виконувана робота доставляла вам задоволення.
  • Не намагайтеся всім догодити. По-перше, це неможливо, а по-друге, вам, так чи інакше, доведеться обманювати себе і зраджувати свої інтереси.
  • Намагайтеся налаштуватися на позитивне мислення. Якщо вас турбує щось, не поринайте в пучину роздумів і самобичуванням, подумайте про те, щоб вибудувати свої пріоритети інакше і рухайтеся до відчутної цілі. Всьому свій час.
  • Частіше знаходіть привід для посмішок і сміху, не замикайтеся в собі і спілкуйтеся з людьми.
  • Давайте волю емоціям, якщо вам хочеться заплакати – плачте. Багато психологів вважають, що плач – це хороший спосіб дати стресу вихід. Якщо не хочете плакати, але емоції вас переповнюють, спробуйте закричати дуже голосно, крик, на думку психологів, дає не гірший вихід стресу.
  • З огляду на те, що закріпачення м’язів теж є однією з причин головних болів, ефективної превентивної мірою може бути розслаблення і масаж області шиї і плечей.
Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика