Грейпфрутовий сік – корисний напій, який містить велику кількість вітамінів та мінералів. Однак, якщо змішати його з неправильними ліками, фрукт може бути потенційно смертельним.

Зростання обсягів досліджень показало, що в грейпфруті у високих концентраціях містяться так звані фуранкумарини, які можуть зменшити або навпаки посилити засвоєння певних ліків. Це і призводить до небезпечно низького – або, як це частіше, небезпечно високого – рівня медикаментів в організмі людини.

“Сік грейпфрута сприяє проникненню в кров більшій кількості ліків. Коли вміст препарату в крові надто високий, у вас можуть виникнути побічні ефекти”, – розповів фармаколог Шіу Мей Хуан з Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів.

Читайте також:  Ця ранкова звичка позбавляє тіло енергії

Ось як це працює
Ваш організм виробляє фермент під назвою цитохром P450 3A4 (або CYP3A4), в основному в печінці та тонкому кишечнику. Цей фермент допомагає організму розщеплювати та виводити невеликі сторонні молекули, такі як токсини чи медикаменти. Він відіграє вирішальну роль у метаболізмі багатьох ліків.

Однак одна склянка грейпфрутового соку знижує виробництво ферменту CYP3A4, що в свою чергу заважає організму метаболізувати певні пероральні препарати. Більше препарату потрапляє у кров, і він залишається в організмі довше, викликаючи ефект передозування, навіть якщо ви прийняли правильне дозування. І список ліків досить великий, від медикаментів від холестерину та артеріального тиску до препаратів від раку та антидепресантів.

Читайте також:  Що врятує вашу шкіру від зморшок

Наслідки можуть бути досить драматичними. Прискорене серцебиття, руйнування м’язової тканини, токсичність кісткового мозку, задишка, шлунково-кишкова кровотеча та ниркова недостатність – все це ускладнення від деяких ліків, на які впливають фуранкумарини. А в крайніх випадках ці взаємодії можуть бути фатальними.

Якщо ви приймаєте певні ліки, вам не обов’язково виключати з раціону сік грейпфрутовий або сам плід, ніби ви вампір, а грейпфрут – це свята вода. Але варто проконсультуватися з лікарем про потенційно можливі побічні ефекти.

А можна просто запивати медикаменти водою.