Чистите зуби, полощите рот і відбілюєте. Для цього регулярно ходите до стоматолога, уникаєте кави і сигарет, але ваші зуби все одно не виглядають ідеально? Ви навіть не підозрюєте, де ховається проблема.

Кава, сигарети і червоне вино – це вже добре відомі шкідливі звички, які погано впливають на стан і колір зубів. Не всі знають, що наліт і плями, а також ерозію емалі можуть викликати популярні закуски і напої, які ми б ніколи не запідозрили. Якщо на відпочинку для освіження ви віддаєте перевагу лимонаду, то після цієї статті ви зміните його на мінеральну воду. Подивіться, на що ще звертати увагу, особливо влітку.

Лимонад

Цитрусові, фруктові соки і газовані напої через кислоти, які в них містяться можуть впливати на розм’якшування емалі і підвищену сприйнятливість до пошкоджень. Мова також йде і про лимонад або інший літній напій – мохіто. Лимонний сік, вичавлений прямо на склянку води, додати цього цукор або солодкі сиропи – це реальна загроза для здоров’я зубів.

– Лимонад краще пити швидко, чим повільно попивати весь день. Частковим вирішенням проблеми є пиття через соломинку, але зниження Pн у порожнині рота може бути на стільки великою, що емаль буде пошкодженна. Замість лимонаду ми радимо вибирати негазовану мінеральну воду або холодний трав’яний чай. Випитий раз на якийсь час лимонад не зруйнує зубт, але якщо пити його кожен день, це може призвести до підвищеної чутливості, і більшої сприйнятливості до карієсу, – попереджає лікар Алекс Чарнюк з Stankowscy & Białach Stomatologia в Познані.

Зубам і яснам не сподобається теж мохіто з алкоголем. Напій знижує кількість слини в роті, що знижує її захисні властивості, а емаль робить ще більш уразливою до дії кислот.

Зелений чай

Для здоров’я властивості зеленого чаю незаперечні – сприяє втраті ваги, благотворно впливає на кровоносну систему та нервову систему, і навіть на зуби! Містить фтор і катехіни, які захищають від хвороботворних бактерій. Так що з ним не так? Так само, як чорний чай і кава, викликає утворення відкладень і плям. Наліт від зеленого чаю не темний, а світлий, так що ми можемо його не замітити. Хоч він і невидимий це не означає, що він не небезпечний. Він також сприяє утворенню зубного нальоту і розвитку бактерій. Порада? Після зеленого чаю теж чистимо зуби.

Коктейлі

Як щось здорове, може бути, шкідливим для зубів? Не кожен коктейль таким буде. Одні зроблені на основі води, цитрусових і цукру, а інші – на йогурті і банані. Стоматологи похвалять Вас за пиття цих інших, а за перші… ми заплатимо підвищеною чутливістю зубів і кар’єсом.

Безпечні для емалі фрукти та овочі з pH, близьким до природного, а до них відносяться, зокрема: банан, зелене манго, диня, папайя, кавун, авокадо, інжир, морква, буряк, селера, шпинат, а крім того, кокосове молочко.

Фруктово-овочеві мікси варто пити через соломинку, щоб обмежити контакт цукрів і кислот з зубами.

Басейн

Влітку небезпеки підстерігають не тільки в склянці освіжаючого напою, але і в … басейні. Кар’єс, підвищена чутливість, темні плями і втрата товщини емалі, – основні симптоми пошкодження зубів після купань в басейні у воді з високим вмістом хлору. Вода хлорується, для того щоб знищити шкідливі мікроби, які можуть там міститися. До питної води додається в набагато меншій кількості, тому вживання її не має негативних наслідків для здоров’я зубів, але вода з басейну, це інше питання.

– Надмірне хлорування басейну може призвести до надмірної кислотності води. Після повернення з відпустки, на якій ми частіше купалися в басейні, ніж в морі або в океані, можемо помітити у себе тривожні симптоми: підвищена чутливість зубів на холодні або гарячі страви чи напої. Варто тоді звернутися до стоматолога на огляд і фторування, яке відновить дефіцит мінералів в зубній емалі, – радить д-р Чарнюк.

Якщо ми дбаємо про здоров’я і часто плаваємо в басейні, через деякий час ми можемо помітити, що природний колір наших зубів посилюється. Це відбувається тому, що на колір зубів впливає колір і напівпрозорість емалі та прихованого під нею дентину. Дентин як правило, блакитний або жовтуватий, тому, коли емаль руйнується і робиться тоншою, наш натуральний колір згущується, і в результаті зуби вже не такі білі, як раніше.

Позичена зубна щітка

Відпустка в останню хвилину, збираєшся швидко, у валізі тісно, не берете щітку або одну на двох? Помилка! Ретельне чищення зубів після їжі – це основа здоров’я зубів. Небажано також займати чужу зубну щітку або замінити чищення зубів щіткою полосканням рота спеціальними розчинами.

– Дослідження показали, що у людей, які живуть один з одним мікрофлора порожнини рота дуже схожа, так що, здається що користування одною зубною щіткою не повинно бути загрозливим. Це далеко від істини. Партнер може бути носієм бактерій, до яких має імунітет, а у нас це викличе інфекцію хоча б глотки і мигдаликів, – попереджає стоматолог.

Якщо у вас немає часу ретельно чистити зуби і думаєте, що полоскання рота антибактеріальним засобом достатньо, час переглянути свої погляди. Здоров’я порожнини рота – це питання тонкого балансу між хорошими і поганими бактеріями. Якщо у вас немає проблем з яснами або існування карієсу, антибактеріальні рідини на спиртовій основі, не є необхідними. Більш того, вони можуть знищити нашу природну бактеріальну флору, яка захищає тканини порожнини рота від шкідливих мікробів. Найголовніше це чистити зуби пастою з фтором і видалити залишки речовин, які є живильним середовищем для бактерій. У цьому ідеально підійде зубна щітка і зубна нитка.

Відпустка це, безсумнівно, пригода не тільки для нас, але і для наших зубів. Не давайте приводу, щоб по поверненні проблеми з зубами зіпсували спогади про чудово проведений час. Перед виїздом або після повернення, варто прийти до стоматолога на огляд щоб перевірити стан емалі, ясен і пломб. Принцип “краще запобігти, ніж лікувати” для здоров’я зубів підходить усім.