Третина нашого життя проходить із заплющеними очима. Тим не менш, єдності серед фахівців не спостерігається: одні вважають 8-годинний сон достатнім, інші наполягають на 4-5-годинному відпочинку, а треті абсолютно впевнені, що в цьому питанні все індивідуально. То скільки ж треба спати на добу?

Існує правило «трьох вісімок»: 8 годин – для роботи, 8 – для відпочинку та 8 – для сну. І справді, організм більшості людей налаштований саме на такий режим. Однак бувають і винятки. Наприклад, імператор Наполеон Бонапарт спав 5 годин на добу, фізику Альберту Ейнштейну був потрібен 12-годинний сон, а художник Леонардо да Вінчі віддавав перевагу 15-хвилинному відпочинку через кожні 4 години, тобто, не більше півтори години на добу! Не секрет, що наше життя постійно підносить нам сюрпризи, а час, який ми відводимо на сон, далеко не завжди постійний. Чим загрожують подібні експерименти над собою у вигляді хронічних недосипів або, навпаки, занадто тривалого щоденного сну?

Що краще: недосипання чи пересипання?
Встановлено, що нестача сну сприяє помітному зниженню захисних сил організму. При цьому порушується робота нервової системи, що у свою чергу призводить до дратівливості, розсіяності, погіршення реакції, пам’яті та уваги, психологічного дискомфорту, появи безсоння та виникнення депресивного стану. Однак і надлишок сну настільки ж несприятливий для людини. Нещодавно вчені поставили під сумнів справедливість правила «трьох вісімок», вказавши на те, що сон, що займає понад 7 годин на добу, помітно скорочує наше життя. Здається, що з останнім твердженням можна посперечатися, хоча годину на добу ми точно крадемо. У недосипу чи пересипу є одна спільна риса – обидва загрожують виникненням суїцидальних схильностей – помічено, що більшість із тих, хто звів рахунки з життям, мали проблеми зі сном.

Скільки потрібно спати людині на добу?
Проте багато дослідників погоджуються про те, що тривалість сну – поняття суворо індивідуальне, цілком підпорядковується нашим біологічним годинникам. Якщо людина почувається бадьоро, вдаючи сну всього 5 годин на добу або, навпаки, ніжаючись у ліжку по 11-12 годин, значить, ваш організм вимагає саме такої його тривалості. Крім того, сон може бути не лише нічним, а й денним – останній не тільки відновить сили в середині дня, а й за відносно короткий проміжок часу заповнить час, який ви не доспали вночі.

Регулярний денний сон помітно збільшує працездатність. Виходить, що абсолютно праві жителі Іспанії, які влаштовують собі щоденну сієсту! Південний сон, до речі, характерний і для жителів Стародавньої Русі. Горезвісний поділ сплячих на «сов» і «жайворонків» також вказує на те, що їм потрібно лягати відпочивати в різний час доби, щоб добре висипатися і мати гарний життєвий тонус.

Що потрібно для того, щоб відпочинок став повноцінним?
Психологічні дослідження показують, що уві сні ми не відчуваємо ні почуття втоми, ні напруженої активності. І ці властивості сну знаходять своє застосування у психотерапії. Що потрібно для здорового сну та подальшого позитивного настрою протягом дня?

  • Намагайтеся лягати спати та прокидатися у певний час (незалежно від дня тижня).
  • Лягайте спати, відчувши сонливість, оскільки в цей час організм готовий до повноцінного відпочинку.
  • Перед сном важливо заспокоїтися і розслабитися, завершивши за годину-дві до передбачуваного відходу до сну активну діяльність та аналіз прожитого дня, а також планування майбутнього дня.
  • Не перетворюйте своє ліжко на робочий кабінет: не працюйте в ліжку з документами чи ноутбуком, виключіть читання спеціальної літератури. Ваше ліжко має стати виключно місцем для відпочинку. До того ж вона має бути зручною, щоб не заважати комфортному сну.
  • Відмовтеся від вживання алкоголю на ніч і не переїдайте перед сном.
  • Прагніть того, щоб графік вашої основної роботи не був ковзним. Адже робота в режимі «в день, у ніч, відсипний, вихідний» – ворог здорового сну.

У разі проблем із засипанням займіться аутотренінгом або зверніться до фахівців.