Цей метод лікування та оздоровлення відомий і застосовується не одну тисячу років. Популярний він і сьогодні.

Цей метод лікування знаходиться на стику нетрадиційної медицини і офіційної науки, його рекомендують не тільки в профілактичних цілях для зміцнення здоров’я, а й широко застосовують для лікування найрізноманітніших захворювань.

Що таке грязелікування

Грязі (наукова назва «пелоїди») і грязеподобні речовини, наприклад, глини, – це природні утворення мінерально-органічного походження, які утворюються в результаті складних біологічних і хімічних процесів. Грязі багаті органічними, мінеральними і біологічно активними речовинами, що обумовлює їх високу лікувально-оздоровчу ефективність.

Всі види бруду мають у своєму складі грязевий розчин, остов і колоїдний комплекс, а от грязевий водний розчин органічних і мінеральних сполук у різних грязей різний. Це залежить від місця, звідки добувають лікувальну грязь. Найбільшою популярністю користуються сірководневі мулові грязі (відкладення сольових водойм), мінералізовані та прісноводні торфи, які розклалися, сапропелі (відкладення прісних водойм), гідротермальний бруд (глинисті, що утворюються в районах діючих вулканів), глинисті мули та ін.

Читайте також:   Поради від тренера щодо набору маси
Чим корисна процедура

Хімічний склад грязей сприяє більш інтенсивній мікроциркуляції крові, що благотворно впливає на обмінні процеси в шкірних покривах. Мінеральні солі, органічні речовини і мікроелементи нормалізують мікробний дисбаланс, стимулюють дозрівання колагенових структур, надають коагулюючу дію, забезпечують бактерицидну і протизапальну дію, пригнічують аутоімунні процеси.

Відомо також, що грязелікування позитивно впливає на активізацію механізмів адаптації, сприяє поліпшенню крово-та лімфообігу і активізує процеси регенерації, стимулюючи розм’якшення рубців, прискорюючи процес зрощення кісток після операції і збільшуючи об’єм рухів у суглобах.

Грязелікування призначають курсами, тому що дія кожної грязьової процедури не обмежується часом її проведення. Існує стійкий ефект післядії процедури, а результат системного курсу – помітне поліпшення стану всіх систем організму.

Методика

Лікування грязюГрязелікування потрібно проводити тільки після консультації з фахівцем і дотримуватися вказаних рекомендацій, так як реакція на процедуру залежить не тільки від складу бруду, тривалості процедури, температури тощо, а й безпосередньо від стану конкретної людини. Враховують вік, стан нервової і серцево-судинної системи специфічні скарги та ін.

Читайте також:  Які існують сучасні способи підтяжки грудей

Перед тим, як приступити безпосередньо до процедури, необхідно провести тест на індивідуальну непереносимість. Для цього невелику ділянку шкіри в районі ліктьового згину намазують брудом, реакція слідує через 10-15 хвилин. Нормальна реакція – відчуття стягування шкіри, можливе легке поколювання. Грязелікування не підходить людині в тому випадку, коли з’являється сильне печіння або алергічний висип.

В якості процедур застосовують місцеві аплікації і грязьові ванни. Чим більша площа аплікації, тим найсильніший вплив на організм вони надають. Також існують методи одночасного впливу грязьових аплікацій та електричного струму: електрофорез грязьового розчину, гальваногрязелікування, грязелікування в поєднанні з індуктотермією та ін.

Тривалість процедури становить 15-20 хвилин, іноді за призначенням лікаря 30 хвилин. Курс – 12-18 процедур, які проводять через день або два дні поспіль з відпочинком на третій.

Коли показано грязелікування

Грязелікування застосовують в гінекологічній практиці, при хронічних запальних захворюваннях прямої кишки і кишечника, запальних процесах чоловічих статевих органів. Висока ефективність грязелікування при захворюваннях центральної і периферичної нервової системи, дерматологічних проблемах, при лікуванні захворювань опорно-рухового апарату. Широко використовують бруду в практиці лікування хронічних бронхітів і пневмонії, в косметології.

Читайте також:  Догляд за шкірою під час стресу - на що звернути увагу
Протипоказання

Як і у будь-якого іншого методу лікування, у грязелікуванні існують і певні протипоказання. Це гострі та хронічні запальні процеси у стадії загострення, туберкульоз, деякі захворювання серцево-судинної системи, злоякісні і ряд доброякісних новоутворень, порушення функції яєчників з підвищеним утворенням жіночих статевих гормонів, захворювання крові, схильність до кровотеч, інфекційні захворювання в заразній стадії. Категоричні заборонено грязелікування після 20 тижнів вагітності.

Додаткові рекомендації

Грязелікування не рекомендують проводити в один день з іншими процедурами, які можуть призвести до переохолодження або перегрівання організму, зокрема з загальними водними, сонячними і світловими ваннами.

Де практикують грязелікування

Найчастіше дана процедура проводиться на спеціальних курортах, які розташовані поблизу родовищ лікувальних грязей. Проте зважаючи на затребуваність процедури набуло поширення і поза курортне грязелікування на базі спеціалізованих клінік. У цьому випадку використовують привізний бруд.