Вплив класу синтетичних хімічних речовин, що широко використовуються, пов’язаний з пошкодженням печінки. Такий висновок зробили вчені з медичної школи ім. Кека при Університеті Південної Каліфорнії. Своїми результатами вони поділилися у журналі Environmental Health Perspectives.

Хімічні речовини, звані пер- і поліфторалкільними речовинами або ПФАС, є групою штучних хімічних речовин, присутніх у широкому спектрі споживчих та промислових товарів. ПФАС іноді називають вічними хімікатами, тому що вони дуже повільно руйнуються і накопичуються у навколишньому середовищі та тканинах людини, включаючи печінку.

“ПФАС поширені повсюдно, їх навіть можна виявити в організмі людини”, – розповідає Леда Чаці, доктор медичних наук, професор демографічних наук та громадської охорони здоров’я в Медичній школі ім. Кека.

Серед вчених зростає інтерес до довгострокових наслідків впливу ПФАС на здоров’я і це дослідження підтверджує, що хімікати можуть ушкоджувати печінку. Це перше дослідження, в якому систематично аналізуються дані про вплив ПФАС та пошкодження печінки, що узагальнює результати 111 рецензованих досліджень за участю людей та гризунів.

Вчені оцінили, чи вплив ПФАС пов’язаний з підвищеним рівнем аланінамінотрансферази або АЛТ, ферменту печінки, який є біомаркером пошкодження при підвищенні рівня.

Фахівці дійшли висновку, що три з найчастіше виявлених ПФАС у людей пов’язані з підвищеним рівнем АЛТ у крові як людей, так і гризунів. Автори також відзначили деякі відмінності у впливі ПФАС на пошкодження печінки у чоловіків і жінок, що передбачає потенційний механізм порушення регуляції гормонів.