При інфаркті серце перестає забезпечуватися киснем і починає руйнуватися: для людини це смертельно небезпечно, особливо в разі затримки допомоги. Тим часом попереджувальні знаки інфаркту проявляються за кілька днів або навіть тижнів до трагічної події.

Найбільш поширеною причиною інфаркту міокарда є наслідки атеросклерозу. Через скупчення холестеринових відкладень закривається одна або кілька коронарних артерій (стеноз), та серце більше не отримує достатньої кількості кисню.

Навантаження, яке різко підвищилося або стрес часто стає пусковими механізмами серцевого нападу, оскільки при цьому збільшується потреба серця в кисні.

Іншими причинами інфаркту можуть бути легенева емболія або порушення кровообігу. У молодих людей до серцевого нападу може призводити раптовий спазм коронарної артерії (спазм судин).

У багатьох випадках інфаркти відбуваються вночі між другою і третьою годинами, що пов’язано з коливаннями концентрації згортання крові і гормонів. У чоловіків інфаркт є частим явищем у віці від 40 років. Для жінок ризик інфаркту підвищується після менопаузи, що пов’язано зі зниженням рівня захищав їх судини гормону естрогену.

Які симптоми серцевого нападу? До типових симптомів серцевого нападу відносяться наступні прояви:

 • біль у грудях, який триває більше п’яти хвилин і може поширитися на руки, лопатки, шию, щелепу і верхню частину живота;
 • тривога, стиснення, важкий тиск у грудях;
 • задишка, котра іноді супроводжується відчуттям страху;
 • нудота і блювота;
 • слабкість і, можливо, втрата свідомості;
 • блідий колір обличчя і холодний піт.

При наявності даної симптоматики слід негайно викликати швидку допомогу.

Відмінність симптомів інфаркту у жінок. Замість класичних і типових для чоловіків стиснення і болю в грудях, що віддає в ліву руку, інфаркт у жінок дає такі симптоми:

 • нездужання
 • нудота
 • задишка
 • біль у животі
 • відчуття тиску замість болю в грудях.

Такі симптоми часто невірно тлумачаться і не зв’язуються з серцем. Часто жінки вважають, що сталося харчове отруєння.

У літніх людей симптомами інфаркту можуть бути задишка і втрата орієнтації.

Стенокардія або інфаркт? Люди з діагностованою стенокардією часом не знають, як відрізнити її від прояв ознак інфаркту, оскільки в обох випадках може відчуватися біль в грудях. Але на відміну від стенокардії, при якій біль часто триває менше 5 хвилин, грудний біль при інфаркті більш виражений, триває довше і не проходить після відпочинку або прийому нітрогліцерину під язик. При інфаркті також спостерігаються нудота, різка слабкість і пітливість.

Ранні попереджувальні знаки інфаркту. У двох третинах випадків серцевого нападу про нього «попереджають» симптоми-попередники. Вони виникають за кілька днів або навіть тижнів до серцевого нападу. В їх ряду:

 • стенокардія з посиленням симптомів
 • задишка
 • втома.

За словами лікарів, при наявності проблем з серцем, підвищеного рівня ліпідів у крові і високого тиску (гіпертонія) ці симптоми повинні стати приводом для обов’язкового звернення до лікаря.

“Інфаркт буває важко діагностувати через різноманітність і часто неоднозначних симптомів. Проте, діагноз може бути поставлений протягом декількох хвилин з урахуванням симптомів, історії хвороби пацієнта і записи ЕКГ. ЕКГ є найбільш важливим дослідженням і в ідеалі повинно проводитися протягом перших десяти хвилин, якщо є підозра на серцевий напад», – констатують медичні експерти.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), проведення ЕКГ є важливою діагностичною мірою, вказує на зміни, викликані пошкодженням серцевого м’язу. Серцевий напад малоймовірний, якщо ЕКГ показує нормальну криву протягом декількох годин.

Джерело: МедікФорум