Цій хворобі схильні і молоді, і люди зрілого віку – тому важливо вживати заходів профілактики.

Кожні чотири хвилини одна людина в світі вмирає від інсульту. Ніхто не застрахований від цієї хвороби: у зоні ризику чоловіки і жінки, літні люди і зовсім молоді, ті, хто ведуть здоровий спосіб життя, і ті, хто нехтує своїм здоров’ям. Щоб максимально знизити ризик, важливо знати ранні ознаки захворювання і звертатися до лікаря, як тільки запідозрите хворобу у себе або близьких. Але не менш важливо знати, які чинники можуть збільшити ризик хвороби, і уважно спостерігати за своїм здоров’ям, якщо ви в зоні особливого ризику.

Високий кров’яний тиск

Найбільш значущий фактор ризику інсульту-це високий кров’яний тиск. Ви ризикуєте вже в той момент, якщо ваш «верхній» тиск перевищує 130, а якщо протягом двох тижнів або довше він тримається на позначці 140 і вище, терміново звертайтеся до лікаря і приймайте заходи. Крім медикаментозних засобів, для нормалізації кров’яного тиску важливо знизити споживання солі, відмовитися від куріння і алкоголю, займатися спортом і переглянути свій щоденний раціон, виключивши з нього легкі вуглеводи, мононасичені жири та продукти, що підвищують рівень «поганого» холестерину.

Високий рівень холестерину

Холестеринові бляшки в артеріях можуть заважати нормальному кровотоку, перешкоджаючи нормальному кровопостачанню мозку і в підсумку викликати інсульт. Безпечний рівень загального холестерину — 200, а підвищений ризик інсульту починається з цифри в 240. Особливо важливо стежити за рівнем ліпопротеїнів дуже низької щільності (ЛПДНЩ) — саме їх надлишок призводить до відкладення небезпечного нальоту на стінках судин, що призводить до звуження артерій і перешкоджають нормальному кровотоку. Регулярно здавайте аналізи і відстежуйте рівень холестерину, а також стежте за своїм раціоном: при підвищенні показників, варто скоротити споживання цукру, легких вуглеводів, насичених жирів. Варто їсти більше жирної риби, оливкової олії, інших продуктів, що містять мононенасичені жири, а також щодня знаходити час і можливість для фізичної активності — хоча б для прогулянок.

Хвороби серця

Миготлива аритмія – одне з захворювань, яке істотно підвищує ризик інсульту. Але й інші хвороби серця також можуть перевести нас в зону ризику. Варто порадитися зі своїм лікарем, можливо, він вважатиме за необхідне виписати вам таблетки для розрідження крові. І, звичайно ж, не варто забувати про дієту і помірних кардіонавантаження — вони підтримають здоров’я серця і судин.

Цукровий діабет

Діабет другого типу — саме по собі небезпечне захворювання — здатне викликати додаткові ускладнення. Так, при діабеті підвищується ризик розвитку хвороб серця, нирок, а також інсульту — шанси отримати це захворювання у пацієнтів з діабетом в 1,5 рази вище. Тому дуже важливо контролювати рівень цукру в крові, не допускаючи небезпечних коливань, займатися спортом (доведено, що помірні фізичні навантаження допомагають тримати рівень цукру під контролем) і дотримуватися здорової дієти. І дуже важливо кинути палити — це ще один фактор, що підвищує ризик не тільки інсульту, але і діабету.

Зловживання алкоголем

Коли мова заходить про ризик інсульту, не може бути безпечних доз алкоголю: навіть невелика кількість вина або більш міцного напою здатне сильно підвищити ризик цієї небезпечної хвороби. Якщо ж мова йде про регулярне вживання, то інсульт майже неминучий: для жінок «червона зона» починається з однієї порції міцного алкоголю щодня, для чоловіків — з двох.

Пристрасть до дієтичних напоїв

Всього одна порція напою, підсолодженого за допомогою штучного замінника цукру в день, підвищує ризик інсульту в три рази. Соки і напої з цукром також небезпечні для здоров’я серця і судин, але якщо вже вибирати, краще віддавати перевагу їм — як не дивно, ризик від «дієтичних» напоїв куди серйозніше. Втім, найкраще вибирати воду або молоко.

Куріння

Кожна викурена сигарета наближає нас до інсульту: куріння підвищує рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ, одночасно знижуючи рівень «хорошого». В результаті судини стають більш вузькими, а їх стінки — менш еластичними. Відмова від куріння-це вирішальний захід в профілактиці інсульту. І краще зробити це якомога швидше.

Зайва вага

Якщо ваш індекс маси тіла (ІМТ) перевищує 30, швидше за все, ви в зоні ризику: саме з цього показника починається ожиріння, яке у свою чергу, збільшує ризик розвитку діабету, високого кров’яного тиску і холестерину. Якщо це ваш випадок-уважно стежте за своїм здоров’ям і при можливості прикладіть зусилля до того, щоб повернути ІМТ до показників норми.

Замісна гормональна терапія

Остаточного рішення щодо безпеки замісної гормональної терапії (ЗГТ) для жінок, що проходять через менопаузу, поки не прийнято. Але дослідження, проведене в 2017 році з ініціативи Північноамериканського товариства вивчення менопаузи, підтвердило, що прийом ЗГТ підвищує ризик розвитку інсульту. Тому, перш ніж приймати рішення про початок терапії, обов’язково оцініть ризик інсульту і обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Стрес

Хронічний стрес – ще один фактор, який істотно підвищує ризик розвитку інсульту. В першу чергу це пов’язано з тим, що при стресі рівень артеріального тиску підвищується — тому важливо навчитися розслаблятися і знімати наслідки стресу.

Прийом протизаплідних препаратів

Прийом оральних контрацептивів, особливо в поєднанні з такими факторами як куріння, підвищений кров’яний тиск або діабет, також підвищує ризик розвитку інсульту. Про це важливо пам’ятати, вибираючи метод контрацепції, і варто обов’язково повідомити лікаря, якщо у вас є які-небудь із захворювань, що підвищують ризик інсульту.