Сьогодні відстрочка розвитку вікових захворювань стає головною метою науки і медицини. В останні роки опубліковані кілька надзвичайно цікавих досліджень по використанню харчування в запобіганні втрати фізіологічних функцій нашого організму. Хоча «таблетка молодості» все ще знаходиться в області казок, ніхто не може заперечувати фундаментальну важливість дієти для довголіття. Ми з’ясували, що потрібно їсти, щоб зберегти молодість як можна довше.

Які продукти слід включати в раціон для хорошого здоров’я в старості?

Вважається, що до 2050 року до 25% світового населення буде старше 65 років. Подальші дослідження підтверджують, що функціональний підхід до харчування особливо важливий перед обличчям такого складного процесу, як старіння організму. Їжа має терапевтичний потенціал. З допомогою здорового харчування можна запобігти хронічне запалення і пошкодження ДНК. Деякі продукти харчування можуть продовжити молодість і поліпшити якість життя, підтримуючи належне функціонування клітин, запобігаючи рак або нейродегенеративні захворювання. Щоденний здоровий раціон повинен включати продукти, які «омолоджують» наш мозок, кишечник, і підтримують імунну систему. Тому що їм належить перше і останнє слово про наше здоров’я.

Як годувати мозок?

Нейродегенеративні захворювання, пов’язані з віком, супроводжуються не тільки проблемами з рухом або пам’яттю. Вони співіснують з апатією і розладами сну, відчуття тривоги і відчаю. Деякі фітоактивні речовини володіють багатообіцяючими властивостями при профілактиці або лікуванні невиліковних захворювань. Варто зробити їх постійним елементом дієти, у природній або трохи більш концентрованій формі – сік, екстракт або БІО добавки.

Гіпокамп – невелика структура в скроневої частки кори головного мозку. Він несе відповідальність за передачу інформації від короткострокової до довгострокової пам’яті, емоцій та орієнтації. Вважається, що зміни всередині нього є однією з причин погіршення пам’яті з віком. І зображення магнітного резонансу, і когнітивні тести підтвердили, що дієта, багата какао-флавонолами, покращує роботу цієї галузі у літніх людей. Інгредієнти какао, крім незаперечного антиоксидантного потенціалу та поліпшеного кровотоку в головному мозку, беруть участь в стимуляції регенеративних процесів у центральній нервовій системі. Підтримуючи функції мозку і його клітин, вони протидіють втраті нейронів і порушення зв’язків між ними, тобто явища, пов’язані зі старінням і нейродегенеративними захворюваннями.

Кофеїн також надає нейропротективну дію. Значна кількість цього алкалоїду, використовуваного при хворобі Паркінсона, інгібує не тільки ранні рухові симптоми, як в стандартній фармакологічній терапії, але також протидіє погіршенню нюхових, емоційних і функцій пам’яті. Цінні джерела кофеїну – це не тільки кава, але і чай.

З’єднання, також відноситься до флавоноїдів – епігалокатехін гідрату, скорочено EGCG, відповідає за незвичайні властивості зеленого чаю . Завдяки своїм вражаючим антиоксидантним властивостям (у сотні раз більш сильним, ніж вітамін С) він значно знижує ризик розвитку раку.

Куркумін (барвник, що міститься в куркумі) регулює багато стадій клітинного циклу. Він пов’язує фактори, відповідальні за відновлення і регенерацію тканин ДНК. Він регулює білки, пов’язані з апоптозом, або запрограмовану загибель клітин раку. Всі ці процеси лежать в основі старіння і утворення пухлин.

Інтенсивні дослідження поліфенолів ведуться з точки зору їх ноотропних властивостей і уповільнення старіння нервової системи. Найвідоміший ресвератрол володіє антиоксидантними, протизапальними властивостями, регулює кров’яний тиск. Його інгібуюча дія на метастази підтвердилася в доклінічних дослідженнях. Ресвератрол, який міститься в червоному вині й винограді захищає від втрати когнітивних функцій і розвитку хвороби Альцгеймера, робить позитивний вплив на пам’ять.

Сульфорофан міститься в хрестоцвітних овочах сімейства хрестоцвітних. Його найвища концентрація спостерігається в броколі, особливо в їх паростках. З’єднання вже знайшла своє місце у профілактиці раку, регулювання рівнів холестерину та підтримки детоксикації. Ця речовина інгібує агрегацію бета-амілоїду, білка, який лежить в основі хвороби Альцгеймера.

Турбота про кишечник

Кишкові бактерії виявилися настільки значущими для здоров’я людини і метаболічних процесів, що їх називали новим органом, та їхні гени були включені в наш геном. З третього року життя, коли завершена бурхлива колонізація бактеріями кишечника, склад мікробіома залишається відносно стабільним. Тільки фізіологічні процеси, пов’язані зі старінням, викликають несприятливі зміни в кишковому співтоваристві. Це призводить до хронічного запалення, а потім до захворювань і порушень обміну речовин, таких як: ожиріння, діабет, атеросклероз, алергії або запальні захворювання кишечника. Основним модулятором бактеріальної флори, крім генетики або антибіотикотерапії, є дієта.

Клінічні дослідження підтвердили, що дієта, багата пребіотиками та пробіотиками, затримує розвиток вікових захворювань. У меню повинні входити не тільки ферментовані продукти або пробіотичні препарати, але, насамперед, значну кількість рослинної їжі, яка є кращим паливом для мікрофлори кишечника.

Дієта з високим вмістом клітковини збільшує стимулює імунну систему, впливаючи на епігенетичну модифікацію макрофагів, обмежує секрецію запальних факторів і проникність слизової оболонки для шкідливих макромолекул, посилюючи кишковий бар’єр, а також стимулює смерть ракових клітин в товстій кишці.

При виборі щоденного меню варто згадати про вищезгадані продукти. Деякі з їх властивостей були підтверджені клінічними дослідженнями, в той час як інші – лише здогади, засновані на спостереженні. Тим не менш, багато звичайних продуктів мають величезний потенціал для довголіття.