При жовчнокам’яній хворобі жовчний міхур видаляють не завжди. Якщо камені хворого не турбують, то з операцією можна почекати.

Як утворюються камені?

Жовчний міхур – це маленький мішечок, в якому поміщається 50-80 мл жовчі – рідини, яка необхідна організму для переварювання жирів і підтримування нормальної мікрофлори. Якщо жовч застоюється, то її компоненти починають випадати в осад і кристалізуватися. Так утворюються камені, які з роками збільшуються в розмірах і кількості.

Як відомо, жовч складається з різних компонентів, тому і камені можуть відрізнятися за складом. Виділяють такі типи каменів:

  • холестеринові – утворені холестерином і його похідними;
  • вапняні – камені, в яких переважають солі кальцію;
  • пігментні – утворюються з пігменту білірубіну.

Однак найчастіше камені бувають змішаними. Їхні розміри коливаються від 0,1 мм до 5 см.

Пусковим механізмом жовчнокам’яної хвороби може бути малорухливий спосіб життя, а також нерегулярне харчування з переважанням гострої, жирної і смаженої їжі.

За статистикою, кожен 5 житель планети “носить” у своєму жовчному міхурі камені. Причому жінок серед них набагато більше, ніж чоловіків. Пов’язують це з тим, що жіночі гормони естрогени сповільнюють відтік жовчі.

Читайте також:  Чем опасна дискинезия и как ее предотвратить?
Коли камені краще не чіпати

Якщо вас нічого не турбує, то це аж ніяк не означає, що у вас немає каменів у жовчному міхурі. Жовчні камені можуть роками не давати про себе знати. Запідозрити захворювання можна, коли з’являється біль у правому підребер’ї, виникає гіркота в роті, а після їжі вас починає нудити. Патологічний процес ускладнюється, коли камінь починає виходити в жовчний проток і закупорює його. Таким чином, порушується відтік жовчі, що надалі веде до розтягування стінок жовчного міхура. Так виникає жовчна коліка. Хворого починають турбувати сильні болі в правому підребер’ї, які можуть віддаватися в спину, праву руку і ключицю. Часто хворих турбує нудота і блювота.

Зазвичай, при жовчнокам’яній хворобі показана операція з видалення жовчного міхура. Однак якщо перераховані вище симптоми вас не турбують і каміння не “вирують”, то краще їх залишити в спокої і сфокусуватися на консервативному лікуванні. Найголовніше тут – це неухильне дотримання дієти, при якій суворо виключаються жирна, смажена, гостра і копчена їжа. Також при цьому захворюванні строго заборонені жовчогінні препарати. Вони сприяють пересуванню каменів, що може викликати важкі ускладнення.

Читайте також:  Чем опасна дискинезия и как ее предотвратить?

При невеликих розмірах каменів можна спробувати їх розчинити спеціальними лікарськими препаратами. На жаль, гарантій при такому лікуванні вам ніхто не дасть, так як медикаментозний метод лікування в такій ситуації не відрізняється ефективністю.

Також невеликі камені можна роздробити ударною хвилею. Це більш надійний спосіб, при якому камені дробляться на дрібні частинки, які виходять в кишечник і виводяться назовні з дефекацією.

Коли необхідна операція

ОпераціяЯкщо ж розмір жовчних каменів великий і / або їх занадто багато, а хворого турбують болісні болі, то в такому випадку доводиться лягати під ніж хірурга. Операція з видалення жовчного міхура називається холецистектомією.

Читайте також:  Чем опасна дискинезия и как ее предотвратить?

На сьогоднішній день найчастіше проводять лапароскопічну холецистектомію. Дана операція проводиться з використанням спеціальних трубок (лапароскопія), діаметром 0,5 – 1 см, оснащених мініатюрними відеокамерами. У порівнянні з відкритими операціями лапароскопічні мають ряд переваг. Вони мінімально травматичні, а після їх проведення пацієнт швидко відновлюється. При лапароскопічних операціях втрата крові становить всього близько 40 мл, що в 10 і більше разів менше, ніж при відкритій операції.

Якщо проведення лапароскопічної операції викликає певні труднощі, то хірурги відразу ж приступають до проведення відкритої холецистектомії.

Багато людей турбуються за своє подальше здоров’я в зв’язку з видаленням жовчного міхура. Однак, як показує практика, без цього мішечка організм прекрасно справляється.

Камені жовчного міхура не дробляться нічим і ніколи, принаймні я не бачив. Операція (видалення жовчного міхура),яка вчасно проведена, дозволяє отримати хороший результат у післяопераційному періоді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЖОВЧНИЙ МІХУР І ЙОГО ПРОБЛЕМИ

РОЗЛАДИ МОТОРИКИ ЖОВЧНОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ

ХОЛЕЦИСТИТ: ВІД КОЛІКИ ДО СКАЛЬПЕЛЯ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News