Освойте всі ці способи і будете засвоювати інформацію прямо як Шерлок з його чертогами розуму. Ну, або хоча б швидше вивчіть англійську (що теж непогано).

1. Метод Локусів

Ми ж обіцяли чертоги. Насправді, їх не придумали сценаристи «Шерлока», а стародавні римляни ще в першому столітті до нашої ери.

Суть методу візуалізації: в уяві створюється кімната, в якій зберігається інформація. Якщо вам потрібно буде щось запам’ятати, помістіть цей предмет у свої палати. Коли інформація потрібна, просто прогуляйтеся по «кімнаті», і асоціація допоможе згадати все. Чим більш дивними будуть ці елементи, тим краще вони відкладуться у свідомості.

Звучить не дуже зрозуміло, тому давайте на прикладі. Припустимо, потрібно запам’ятати послідовність слів: апельсин, самокат, цукерка, книга, коник. Уявіть: двері у формі апельсина, за нею стоїть самокат, а у нього на кермі цукерка у вигляді книги з начинкою з коників. Готово!

2. Помилкове відтворення

Пам'ять

Цей спосіб підходить для тих, хто вивчає іноземні мови.

Вчені провели експеримент: добровольців без підготовки попросили здогадатися про значення іноземних слів. У перший раз вони завжди помилялися, але потім добре запам’ятовували вже правильний переклад. В 2 рази краще, ніж ті, хто не користувався цим методом.

Експерти вважають, що таке ускладнення завдання підсилює концентрацію уваги, тому пам’ять починає працювати краще.

3. Техніка чанкінга

Помічали, що, коли ви переписуєте номер телефону, то запам’ятовуєте в середньому по 4 цифри? Або що номер банківської картки теж ділиться на групи по 4 цифри? Це і є техніка чанкінга (chunking – поділ на блоки).

Справа в тому, що операційна пам’ять людини обмежена: в середньому ми можемо запам’ятати одночасно 4-7 елементів інформації. Цей метод пропонує розбити інформацію на порції. Порівняйте, який номер легше «переварити»: 82023455680 або 8 (202) 34 55 680?

Те ж саме можна провертати і з текстом: розбийте його на кілька частин, а потім прив’яжіть до кожного слово-асоціацію.

4. Принцип «Шведського столу»

Вчитись

Дослідження показують, що навчальні заняття необхідно урізноманітнити. Краще чергувати предмети і навички, ніж концентруватися на чомусь одному.

Якщо ви вчите мову, займайтеся і вимовою, і аудіюванням, та вивченням нових слів за один урок. Якщо вивчаєте літературу Срібного століття, читайте вірші Маяковського, а потім дивіться фільм про Єсеніна.

Не присвячуйте кожному заняттю чи темі окремий день. Уявіть, що ви пробуєте страви зі шведського столу, а не замовляєте обід з меню.

5. Спорт

Ми запам’ятовуємо інформацію за рахунок того, що нейрони (клітини мозку) передають сигнали одне одному. Чим більше між ними зв’язків, тим легше йде процес. Як розвивати нейронні мережі? Займайтеся спортом, а потім сідайте за навчання. Детальніше про те, як це працює, читайте в статті «Мерщій за інтелектом: як спорт впливає на розвиток мозку».