ГоловнаНовини Здоров'яКоли і навіщо треба видаляти зуби мудрості

Коли і навіщо треба видаляти зуби мудрості

Зберігши вісімки, ви ризикуєте зіпсувати інші зуби і пережити багато болючих хвилин.

Зуби мудрості

Що таке зуби мудрості і чи потрібні вони

Всі знають, що у дорослої здорової людини 32 зуба. Але не всі в курсі, що це дещо застаріле уявлення.

Насправді сучасна норма – 28 зубів.

Однак їх може бути і до 32, якщо у вас прорізалися рудиментарні зуби.

Короткий екскурс в стоматологічну історію людства малює наступну картинку. У наших далеких предків, вимушених довго і нудно пережовувати сире м’ясо, коріння, жорсткі рослинні волокна, щелепи зі зрозумілих причин були набагато ширшими, ніж у нас. У них дійсно вільно містилися 32 зуба: по 16 зверху і знизу.

Однак з часом, коли людство перейшло на термічно оброблену їжу, потреба в зубах з широкою жувальною поверхнею (молярах) почала зникати. До того ж і мозок збільшився в розмірах, частково потіснивши щелепні кістки.

В результаті всіх цих процесів щелепи стали вузькими. А найдальші жувальні зуби – так звані треті моляри або вісімки-виявилися непотрібними. І у деяких людей до сучасної епохи пропали зовсім. Але не у всіх.

У когось рудиментарні зуби все ще прагнуть прорізатися, навіть незважаючи на те, що місця їм у роті може і не вистачати. Зазвичай це відбувається в 17-25 років, коли вже закінчується дитинство. Саме тому, в прив’язці до віку, треті моляри називають зубами мудрості.

Читайте також:  Скільки чашок кави можна пити в день без шкоди для здоров'я

Чи обов’язкове видалення зуба мудрості

Ні. У людському тілі повно рудиментів, з якими ми цілком уживаємося. Наприклад, куприк, апендикс або м’язи, які дозволяють рухати вухами. Поки ці сліди минулого не заважають, медики вважають за краще їх не чіпати: шкоди від хірургічного втручання може бути більше, ніж користі.

Зуби мудрості, котрі прорізалися можна залишити в спокої, якщо вони:

  • здорові і не доставляють неприємних відчуттів;
  • повністю виросли;
  • правильно розташовані (вертикально: корінь внизу, коронка вгорі), симетричні і не тиснуть на сусідні зуби;
  • легко доступні для щоденного чищення.

Зазвичай так і відбувається, якщо зубам мудрості вистачає місця в щелепі.

Втім, деякі стоматологи рекомендують видаляти рудименти в будь-якому випадку, мотивуючи це тим, що одного разу треті моляри все ж можуть привести до проблем. Але є і доводи за те, щоб залишити. Наприклад, вісімки іноді служать опорою для мостовидних протезів, якщо зруйнуються інші зуби.

Якщо зуби мудрості не болять і не доставляють інших клопотів, вирішувати питання про їх видалення треба з дантистом, якому ви довіряєте.

Читайте також:  Який вид раку можуть спровокувати хворі ясна

Однак іноді щелепу влаштована так, що рудиментарні вісімки в ній не поміщаються.

Коли необхідне видалення зубів мудрості

З ними варто розлучитися в наступних випадках.

1. Зуби мудрості є, але ніяк не можуть прорізатися

Через це треті моляри іноді тиснуть на ясна або щелепні кістки, викликаючи біль і набряк. Крім того, на вісімках часто накопичуються бактерії, через які запалюються ясна. Це загрожує втратою інших зубів.

2. Зуби мудрості прорізалися, але недостатньо

До задньої частини щелеп взагалі складно дістати зубною щіткою. А вже якщо зростаючі там зуби лише трохи підносяться над яснами, ретельно очистити їх майже неможливо. В результаті треті моляри стають осередком розвитку карієсу. З усіма супутніми проблемами: від сильного болю до ризику заробити зараження крові.

3. Зуби мудрості ростуть під кутом

Нормальні здорові зуби ростуть вертикально: коренем вниз, коронкою вгору. Вісімки ж через нестачу місця нерідко крутяться в яснах: лягають горизонтально і навіть перевертаються догори ногами. Через це вони тиснуть на сусідні зуби, в тому числі і зсередини, в яснах, викликаючи біль і їх руйнування.

Крім того, прагнучи звільнити собі місце, треті моляри відштовхують інші зуби. Це може викликати порушення прикусу у всьому зубному ряду.

Читайте також:  Знайдена несподівана причина прискореного старіння

4. Зуби мудрості просто не поміщаються в щелепи

Це може викликати руйнування не тільки інших зубів, але і щелепної кістки. Зайвий тиск на м’які і кісткові тканини і запалення нерідко призводять до інших, на перший погляд, не пов’язаних зі стоматологією проблем — захворювань щелепних суглобів і жувальних м’язів, синуситів, неврологічних розладів.

Як видалити зуби мудрості

Це завдання хірурга-стоматолога. Якщо у вас є біль і дискомфорт в задній частині щелепи, фахівець з’ясує, чи дійсно в цьому винні саме вісімки. Можливо, доведеться підлікувати зовсім інші зуби. Далі лікар оцінить стан і розташування третіх молярів.

Якщо немає складних патологій, видалення займе всього пару хвилин і зажадає лише місцевого наркозу. У більш серйозних випадках може знадобитися хірургічна операція під седативними (спричиняють стан напівсну) препаратами.

Відновлення після видалення зуба мудрості займає від п’яти днів до двох тижнів. На цей період стоматолог може призначити вам прийом протизапальних, болезаспокійливих ліків і вітамінів.

Наукові джерела:

  • Wisdom teeth removal: When is it necessary?, source
  • Should wisdom teeth be removed?, source
  • Wisdom Teeth Removal: What Adults Should Expect, source
Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News