Серед великої кількості різноманітних анальгетиків-антипіретиків найпопулярніший – парацетамол. Цей препарат гармонічно поєднує високу ефективність та безпечність. Його можна давати навіть маленьким дітям та людям похилого віку.

Від чого застосовують Парацетамол

Основна властивість препарату – здатність збивати жар. Додатково він знімає біль та запалення.

Тому парацетамол рекомендують при:

 • лихорадці (високій температурі) та ломоті, спричинених інфекційними захворюваннями (грипом, ОРВІ) або запальними процесами в організмі;
 • слабко або помірено виражених болях різного генезису:
  • головних (включаючи мігрень), зубних, суглобових (у тому числі ревматичних);
  • спровокованих травмами чи опіками;
  • міалгії (м’язових болях), невралгії (болях в периферичних нервах);
  • альгодисменореї (менструальних болях).

Приймати ліки потрібно при підвищенні температури вище 38°, щоб не заважати імунній системі боротися з інфекцією. При субфебрильній температурі таблетки п’ють у випадку, коли самопочуття у людини дуже погане.

Як зашвидко діє препарат

Парацетамол починає працювати достатньо швидко. Уже через 20-30 хвилин після прийому ліків концентрація активної речовини в крові стає максимально високою. Препарат продовжує діяти протягом 4-6 годин. Тому приймають його не частіше, ніж 3-4 рази в день.

Діюча речовина препарату впливає на центри терморегуляції та болю, пригнічує синтез простагландинів – фізіологічно активних речовин, провокуючих підвищення температури.

Парацетамол належить до ненаркотичних анальгетиків. Тому він не викликає залежності та не вимагає підвищенні дозування.

Що робити, якщо не вдалося збити температуру

Незважаючи на високу ефективність парацетамолу, іноді після його прийому температура не знижується.

Існує 3 способи вирішення проблеми:

 • Підвищити дозування парацетамолу. Деяким людям стандартна доза не допомагає, потрібно її збільшити. Але повторно приймати ліки можна не раніше, ніж через 4 години. Бажано попередньо проконсультуватися з лікарем.
 • Прийняти ліки із групи НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби), які проявляють аналогічну дію. Серед них найбільш безпечний – ібупрофен. Ефективно збиває жар і мефенамінова кислота. Але пити будь-який антипіретик можна тільки через 4-години після прийому парацетамолу.
 • Звернутися до лікаря. Він вислухає скарги пацієнта, проведе візуальний огляд та направить на діагностику. На основі отриманих результатів спеціаліст індивідуально підбере лікарський засіб.

Чому парацетамол не завжди ефективний

Основні причини відсутності терапевтичного ефекту від прийому ліків – індивідуальна несприйнятливість до діючої речовини або неправильно підібране дозування.

Відомі і інші фактори, які знижують ефективність парацетамолу:

 • прийняття гарячого душу або гарячої ванни;
 • відвідування бані або сауни;
 • використання гірчичників або спиртових компресів;
 • наявність в організмі алкоголю.

Тому при високій температурі слід утримуватися від вище перерахованих дій.

Не проявляє дії парацетамол при термоневрозі. Так називають стан, при якому температура підіймається внаслідок збою у вищій нервовій діяльності. Зазвичай подібна ситуація виникає на фоні стресу. При цьому температура частіше всього буває субфебрильною.

Ще одна, найбільш небезпечна причина – присутність злоякісного новоутворення. На самому початку розвитку пухлини температура може підійматися в якості імунної відповіді організму на появу ракових клітин. Пізніше лихорадка виникає в результаті інтоксикації організму при розпаді пухлини, що супроводжується запальним процесом.

*На правах реклами