Як зрозуміти, що операція принесе вам більше користі, ніж шкоди.

Що таке гланди

Гланди — це вирости тканин задньої частини рота, що містять скупчення клітин імунної системи. Правильна анатомічна назва гланд — піднебінні мигдалини.

Миндалини

Навіщо потрібні гланди

Гланди — це лише невелика частина системи лімфоїдних тканин, розсіяних по всьому організму. Утворення, схожі на піднебінні мигдалини, присутні в задній частині носа, на задній частині язика і в тонкому кишечнику.

Піднебінні мигдалики беруть участь у боротьбі з інфекціями, але не відіграють особливої ролі в цьому процесі. Тобто після видалення гланд людина не буде частіше хворіти, так як інша частина імунної системи продовжить нормально функціонувати.

Кому потрібно видаляти гланди

Запалення піднебінних мигдалин називається ангіною або тонзилітом. З невідомих причин деякі люди хворіють ангіною часто і сильно.

Тонзилектомія — операція по видаленню гланд — скорочує частоту і тяжкість ангін. Проблема лише в тому, що ця процедура досить неприємна, ризикована і дорога. Тому тонзиллектомію треба робити, тільки якщо користь перевищує шкоду.

Згідно з сучасними клінічними рекомендаціями, видаляти мигдалини варто, якщо:

  1. Під час минулого епізоду ангіни у людини розвинулися серйозні ускладнення, такі як тромбоз яремної вени, зараження крові, паратонзіллярний абсцес.
  2. Ангіна кожен раз протікає з вираженим нагноєнням мигдалин, сильними болями в горлі і високої температури. При цьому у пацієнта є алергія на різні антибіотики, з-за чого йому важко підібрати ліки.
  3. Якщо у дитини спостерігається синдром PFAPA (епізоди ангіни повторюються дуже часто, кожні 3-6 тижнів, і супроводжуються сильним підвищенням температури, болями в горлі, збільшення лімфатичних вузлів шиї та афтозным стоматит).
  4. Пацієнт часто хворіє ангіною (понад 7 разів на рік), і кожен епізод супроводжується хоча б одним з цих симптомів: температурою вище 38 °С, значним збільшенням і хворобливістю лімфатичних вузлів на шиї, вираженим нагноєнням гланд, а аналіз на БГСА-інфекцію дає позитивний результат.
  5. Деякі експерти рекомендують видаляти гланди, якщо через стрептококову інфекцію у дитини розвинулися психоневрологічні розлади. Це рідкісні стани, і точно не відомо, чи допомагає операція в таких випадках.
  6. Якщо дитині важко дихати ночами через те, що мигдалики дуже збільшені.
  7. Якщо людина страждає від тонзилолітів — округлих, погано пахнучих відкладень на мигдалинах. Видалення гланд може бути єдиним довгостроковим рішенням в цьому випадку.
Читайте також:  Названо продукти, які забезпечують високий рівень омега-3
Коли не потрібно видаляти гланди

Видалення мигдалин може викликати серйозні ускладнення. З іншого боку, у 20-50% пацієнтів з часом ангіни стають більш рідкісними і більш легкими. Тому багато експертів рекомендують відкласти видалення мигдалин як мінімум на 12 місяців, якщо:

  • За останній рік у пацієнта було менше семи епізодів ангіни.
  • За останні два роки у людини було менше п’яти епізодів ангіни щорічно.
  • За останні три роки у пацієнта було менше трьох епізодів ангіни щорічно.
Чи можна обійтися без видалення мигдалин

Якщо основною проблемою є часті або дуже важкі ангіни, альтернативних рішень майже не існує.

Читайте також:  6 продуктів, які врятують вас від раку

Симптоматичне лікування та антибіотики дозволяють більш або менш якісно контролювати рідкісні епізоди ангіни, але погано підходять, якщо лікуватися доводиться часто або якщо високий ризик розвитку ускладнень.

Як відомо, лікування антибіотиками лише трохи прискорює одужання при ангіні і не забезпечує повного захисту від розвитку гнійних ускладнень.

Заяви про користь різних народних методів лікування (використання меду, прополісу, полоскання горла та інше) при ангіні є повністю необґрунтованими.

Як проходить операція

Для проведення операції потрібно на 1-3 дня лягти в лікарню. Передопераційна підготовка та сама процедура займають 1-1,5 години. Безпосередньо видалення гланд триває близько 10-15 хвилин.

Під час операції пацієнт перебуває під седацією. Це вид анестезії, який усуває болі і основну частину неприємних спогадів, але залишає людину в свідомості для того, щоб він міг виконувати прохання хірурга. У дітей операція може бути проведена і під загальним наркозом.

Багатьох пацієнтів відпускають додому на наступний день після операції.

Для пацієнта найнеприємніша частина — це період відновлення. У перші 7-10 днів після операції болі в горлі дуже сильні. В цей час всі пацієнти потребують якісного знеболювання. Допоможуть в цьому не тільки медикаменти, але і холодна їжа, в тому числі морозиво.

Читайте також:  Продукти, які зміцнять ваш імунітет у сезон грипу та застуди

Діти потребують особливо уважного догляду. Потрібно стежити за тим, щоб дитина отримувала достатню знеболювання згідно з рекомендаціями лікаря. Крім того, важливо щоб дитина випивала не менше 1 літра рідини на добу і хоч трохи їв. Тому давайте малюкові все, що він любить. Кількість їжі в цей період важливіше її якості. Ну і бажано, щоб їжа була м’якою, без гострих країв, холодною або теплою.

Які ускладнення можуть бути

Видалення гланд це відносно безпечна операція. Але іноді ускладнення все-таки трапляються .

За даними одного спостереження, проведеного в Англії, приблизно 1 з 34 000 операцій закінчується загибеллю пацієнта.

Сильна кровотеча після операції спостерігається у 1-5 пацієнтів зі 100. Інші серйозні ускладнення, такі як перелом нижньої щелепи, сильні опіки, пошкодження зубів, бувають рідко.

З незрозумілих причин у деяких пацієнтів після операції постійно болить шия.

Через 24 години після операції ризик сильної кровотечі стає незначним.

Висновки

Для видалення мигдалин існують певні клінічні показання. В інших випадках операція може принести більше шкоди, ніж користі.

Якщо вам порадили видалити гланди, поцікавтеся, чому саме і на який результат ви можете розраховувати.

Джерело: Лайфхакер