Останнім часом зростає число користувачів контактних лінз, у яких спостерігається зменшення гостроти зору, пов’язане саме з невірним підбором і недбалим ставленням з ними. Як же правильно носити контактні лінзи, щоб не завдати шкоди власному здоров’ю?

Контактні лінзи, за даними статистики, використовують понад 100 мільйонів людей у світі. Але, на жаль, деякі люди в принципі не можуть дозволити собі користуватися ними. Відбуватися це може через алергію, сухість в очах або через погану посадку лінзи в оці, так як радіус кривизни не відповідає формі рогівки.

Класифікація

Контактні лінзи – це лінзи, які наносяться безпосередньо на слизову оболонку ока. Виробляються з різних видів прозорих матеріалів і мають невелику величину. Призначені вони для збільшення гостроти зору. Корекція зору за допомогою контактних лінз носить назву контактної корекції зору. Випускаються також кольорові і відтінкові контактні лінзи (їх ще називають косметичними) і декоративні, які служать прикрасою очі. Вони також здатні коригувати зір.

Контактні лінзи класифікуються за певними ознаками:

 • матеріалом, з якого вони складаються,
 • частоті заміни,
 • режиму носіння (безперервний, пролонгований, денний, гнучкий),
 • дизайном (сферичні, асферичні, торичні, мультифокальні),
 • ступені прозорості (прозорі, кольорові і відтінків, декоративні).

За матеріалом контактні лінзи діляться на:

 • м’який,
 • жорсткий.

Близько 90% людей у всьому світі використовують переважно м’які контактні лінзи, які також діляться на 2 види:

 • гідрогелеві,
 • силікон-гідрогелеві.

У гідрогелевих контактних лінз насичення киснем рогівки ока залежить від того, наскільки багато в них води. Волога, звичайно, сприятливо позначається на стані ока, але, проблема в тому, що зі збільшенням кількості води гідрогелеві лінзи стають надто м’якими, що ускладнює їх використання. Гранично допустима кількість води в гідрогелевих лінзах становить 70%. З цієї причини, перевагу краще віддавати силікон-гідрогелевим, так як у цих лінз насичення киснем не залежить від об’єму води в них.

Жорсткі контактні лінзи використовуються, як правило, в складних ситуаціях, наприклад, при високому ступені астигматизму. Гостроту зору вони підвищують за рахунок того, що зберігають форму.

Частота заміни – це максимальний термін використання контактних лінз, після закінчення якого вони повинні бути замінені новими. Виробники можуть рекомендувати їх заміну 1 раз в:

 • день (одноденні),
 • 1 – 2 тижні,
 • місяць (щомісячна заміна),
 • 3 і 6 місяців,
 • рік (традиційні).

Режим носіння – це максимальний термін використання, протягом якого, не знімаючи, можна носити контактні лінзи. Він може бути:

 • безперервним (лінзи носяться і знаходяться на очах всю ніч протягом 30 днів, але такий режим дозволений виробниками лише окремих видів силікон-гідрогелевих лінз, і підходить не всім із-за індивідуальних особливостей очей),
 • пролонгованим (лінзи використовуються протягом тижня і залишаються на очах протягом всієї ночі),
 • денним (вранці лінзи надягають на очі, носяться протягом усього дня, а перед відходом до сну знімаються),
 • гнучким (лінзи носяться, не знімаючи, 1 – 2 дні).

Залежно від патологічного стану очей підбираються контактні лінзи, що відрізняються по дизайну, наприклад:

 • сферичні (корекція міопії та гіперметропії),
 • торичні (корекція міопії та гіперметропії при наявному астигматизмі),
 • мультифокальні (корекція пресбіопії),
 • асферичні (гарантують високу якість зору, яке досягається з допомогою низького відсотка спотворень, характерних для сферичних лінз).

За ступенем прозорості розрізняють лінзи:

 • прозорі,
 • кольорові і відтінкові,
 • декоративні.

Прозорі контактні лінзи є класичним варіантом. Кольорові і відтінкові, а також декоративні-призначені для естетичної краси. Останні можуть бути з діоптріями або без. Всі типи контактних лінз можуть використовуватися в будь-яку погоду. Але для них також є обмеження. Наприклад, при якому перебуванні на воді в лінзах можна перебувати тільки в тому випадку, якщо використовуються окуляри для плавання або маска. У лінзах не можна також відвідувати сауну і лазню. Необхідно знімати їх при контакті з дратівливими парами і газами. В іншому випадку їх необхідно замінити новою парою. Що стосується, косметичних та декоративних лінз, не рекомендується використовувати їх в темний час доби і при управлінні транспортним засобом.

У теперішній час існує спеціальне обладнання, за допомогою якого лікарі-офтальмологи проводять діагностику зору, на підставі якої здійснюють підбір контактних лінз пацієнту. При підборі лікар орієнтується на наступні параметри:

 • радіус кривизни (кривизна внутрішньої поверхні лінзи),
 • діаметр (відстань між краями лінзи, що вимірюється через центр),
 • оптична сила (діоптрія лінзи, що виражається негативними або позитивними значеннями).

Важливі рекомендації щодо використання контактних лінз

 1. Підбір повинен здійснюватися тільки лікарем-офтальмологом на підставі проведеного дослідження очей.
 2. При почутті “плавання” лінзи в оці, відчутті певного дискомфорту, необхідно звернутися до лікаря.
 3. Придбання краще здійснювати в спеціалізованих точках.
 4. Перед початковим використанням не варто нехтувати додається інструкцією.
 5. При використанні контактних лінз необхідно не рідше 1 разу на рік проходити огляд у офтальмолога.
 6. Обов’язкове дотримання правил гігієни (елементарне миття рук, використання чистого, бажано безворсового, рушники для рук).
 7. При пошкодженні або зміні кольору лінзи, її необхідно замінити іншу.
 8. При попаданні чужорідної частинки, потрібно негайно витягти лінзу через можливе пошкодження слизової оболонки ока.
 9. При використанні косметики рекомендується спочатку надіти лінзи.
 10. При виникненні відчуття сухості, бажано використовувати спеціальні зволожуючі краплі для очей, що поєднуються з конкретними лінзами.
 11. Надягання і зняття лінз завжди рекомендується починати з одного ока, щоб не переплутати їх. У одного і того ж користувача параметри контактних лінз для лівого і правого ока можуть відрізнятися, тому дана умова найбільш важливо для нього.
 12. Бажано надягання і зняття здійснювати подушечками пальців, а не нігтями, щоб уникнути порушення їх цілісності і пошкодження слизової ока.
 13. Перед нанесенням лінзи на око, необхідно упевнитися в її цілісності, відсутності пошкоджень, достатньої зволоженості, а також у правильному її положенні (краю лінзи дивляться вгору). При вивернутому положенні лінза повторює форму тарілки, так як її краї спрямовані в сторони.
 14. Необхідно дотримувати чистоту контейнера, призначеного для зберігання і дезінфекції лінз, а саме: а). поставивши лінзи на очі, потрібно вилити розчин з контейнера, б). промити контейнер свіжим розчином для лінз, в). просушити контейнер, залишивши його на чистій поверхні в положенні догори дном, г). зберігати контейнер в сухому приміщенні, д). здійснювати зміну контейнера не рідше 1 разу на місяць.
 15. Заборонено використовувати лінзи довше встановленого терміну і в них спати, якщо вони для цього не призначені, використовувати одноразові лінзи неодноразово, а також носити їх під час ГРЗ, ГРВІ та сезонних алергій.
 16. Заборонено тримати лінзи в непристосованих для цього розчинах, кілька разів застосовувати один і той же розчин для лінз або розчин з вичерпаним терміном придатності, зберігати лінзи в контейнері при неповному їх зануренні в розчин.

Техніка використання

Як правило, в кабінеті у лікаря-офтальмолога можна спробувати перший раз надіти і зняти контактні лінзи. Лікар може розповісти пацієнтові про 2-х існуючих методах нанесення. Надіти лінзу можна, використовуючи обидві руки або одну з них. Майбутній користувач самостійно визначає, яким методом йому зручніше буде виробляти з неї всі необхідні маніпуляції.

Надягання обома руками

Помістіть лінзу на подушечку вказівного пальця. За допомогою середнього пальця однієї руки відтягніть вниз нижню повіку. Використовуючи середній палець іншої руки, верхню повіку відтягніть наверх. Після цього нанесіть лінзу на слизову оболонку ока і, не відпускаючи повіки, переведіть погляд: лінза встане в потрібне положення. Потім можете відпустити обидва століття.

Надягання однією рукою

Помістіть лінзу на подушечку вказівного пальця. За допомогою середнього пальця однієї руки відтягніть вниз нижню повіку, дивлячись прямо перед собою. Можна притримувати верхню повіку іншою рукою, щоб уникнути моргання. Переведіть погляд наверх і, не дивлячись на лінзу, нанесіть її на слизову оболонку ока. Після цього повільно опустіть погляд вниз і відпустіть нижню повіку. Потім можна закрити очі і лінза сама встане в потрібне положення.

Зняття

Відтягніть нижню повіку середнім пальцем, дивлячись при цьому наверх. В цей же момент посуньте лінзу вниз за допомогою вказівного пальця. Подушечками вказівного і великого пальців візьміть лінзу за допомогою щипального руху і покладіть її в контейнер з розчином для подальшого зберігання і дезінфекції. Аналогічно поступіть з другою лінзою.

Можливі ускладнення при використанні контактних лінз

 1. Алергічні реакції (найчастіше обумовлені компонентами засобів по догляду).
 2. Інфекційні захворювання (наприклад, кон’юнктивіт) при порушенні елементарних правил гігієни і неправильній обробці лінз.
 3. Порушення надходження кисню до рогівки ока, що приводить до її набряку, та інші гіпоксичні реакції.
 4. Механічне пошкодження рогівки, наприклад, при попаданні стороннього тіла під лінзу.

Придбати контактні лінзи, розчини для лінз і все що пов’язано з доглядом за контактними лінзами можна в інтернет-магазині ГлазОк. Детальніше на сайті – https://glazok.net.ua/

*На правах реклами