Печінка стежить за чистотою нашого організму. Через неї проходять всі шкідливі речовини, які згодом виводяться. Але коли їх занадто багато, орган не справляється з навантаженням, що призводить до хвороби печінки. І лікування печінки в такому випадку полягає не тільки в дотриманні приписів лікаря. Зверніть увагу на корисні продукти для печінки, які допоможуть їй очиститися і відновитися.

Печінка і як її очистити

Чи знаєте ви, що печінка – це важливий центр очищення організму? Шкідливі хімічні речовини з усього, що ви ковтаєте або вдихаєте – їжі, напоїв, медикаментів, або диму – трансформуються в менш шкідливі, водорозчинні речовини в печінці. Відбувається це перетворення в два етапи, після яких вони виводяться.

Але в ході першого етапу очисного процесу утворюються вільні радикали, які руйнують клітини, і викликають запалення. Якщо вільним радикалам не протидіяти, а руйнування, яке вони несуть, не виправляти, з часом вони негативно вплинуть на печінку.

Щоб очистити печінку, потрібні антиоксиданти. Також важливі продукти для печінки, які знижують холестерин, особливо шкідливий холестерин ЛПНЩ, тригліцериди. Представляємо вам корисні продукти для печінки — трави, напої і спеції — які допоможуть їй виконувати її функції щодо очищення, оберегут її від руйнування, і прискорять лікування печінки.

Корисні продукти для печінки
1. Броколі і брюсельська капуста – найкращий захист і лікування печінки від пошкодження

Є багато здорового глузду в тому, щоб їсти такі продукти для печінки, як зелені овочі. Особливо хрестоцвіті — броколі, брюссельську капусту, капусту качанну, крес водяний, цвітну капусту. Всі вони містять корисні хімічні речовини, наприклад, сульфорафан, індол-3-карбінол, 1-ціано-2-гідрокси-3-бутен (1-cyano-2-hydroxy-3-buten), які блокують хімічні речовини, що викликають рак.

Також вони підвищують рівень натуральних антиоксидантних ферментів, необхідних для процесу детоксикації печінки. Коли організм перевантажений токсинами, рівень натуральних антиоксидантів знижується, тим самим сповільнюючи процес очищення печінки.

Надмірне поїдання рафінованих харчових продуктів, які містять велику кількість цукру також підвищує рівень холестерину ЛПНЩ і тригліцеридів (вид жиру) в організмі. А так як печінка сприяє виведенню зайвого холестерину ЛПНЩ, його надлишок може деформувати її. У свою чергу, печінка накопичує тригліцериди, викликаючи жировий метаморфоз, або неалкогольную жирову хворобу печінки (НЖБП).

Це підвищує ризик запалення органу (стеатогепатит), який викликає такі хвороби печінки, як цироз, печінкова недостатність і рак. Такі продукти для печінки, як хрестоцвіті, містять подібні холестерину з’єднання під назвою фітостероли. Вони здатні знизити високий рівень холестерину, так і тригліцеридів, які накопичила печінка.

[toggler title=”Показати, скільки вживати капусти для печінки” ]Ваша печінка буде вдячна за 1,5-2,5 чашки темно-зелених овочів в день, в тому числі хрестоцвітних. Якщо страждаєте від гіпотиреозу, перед вживанням проведіть теплову обробку цих овочів.
[/toggler]

2. Буряк – найкраща профілактика і лікування печінки від окисного стресу

Печінка може багато виграти від цього коренеплоду. Беталаїн, антиоксидантний пігмент у буряках, разом з флавоноїдами, фенольними кислотами і вітаміном C, забезпечують лікування печінки і її захист від дії окисного стресу (канцерогенних агентів).

Якщо буряк регулярно з’являється на вашому столі, будьте готові до того, що він змінить ваш обмін речовин. Зменшить активність ферментів, які підвищують кількість вільних радикалів під час детоксикації. Ваша печінка буде захищена від токсичних сполук.

[toggler title=”Показати, скільки вживати буряку для печінки” ]Сік з одного великого буряка безпечний для щоденного споживання. Насичуйте печінку соком 2-3 дні на тиждень.
[/toggler]

3. Тунець і лосось – відмінна профілактика і лікування печінки при НЖБП

Омега-3 (поліненасичені) жирні кислоти можна знайти в такій морській рибі, як тунець, лосось, форель, макрель. Названі лише деякі з тих риб, які корисні для печінки. Це відомі профілактичні продукти для печінки, які також перешкоджають утворенню в ній тригліцеридів. Вони навіть здатні зменшити жир печінки у людей з НЖБП і високим рівнем холестерину і тригліцеридів.

Омега-3 жирні кислоти також підвищують рівень хорошого холестерину ЛПВЩ. Інші корисні продукти для печінки і джерела омега-3 жирних кислот — збагачені яйця, волоські горіхи і авокадо. Але включити в свій раціон тільки їх буде недостатньо. Вам також потрібно звести до мінімуму вживання омега-6 жирних кислот, наприклад, рослинних олій.

[toggler title=”Показати, скільки вживати риби для печінки” ]Американська асоціація серця рекомендує вживати мінімум 2 порції (близько 100 г на порцію) жирної риби в тиждень, якщо у вас немає проблем з серцем. Якщо у вас високий рівень тригліцеридів, можете щодня приймати 2-4 грами риб’ячого жиру.
[/toggler]

4. Амла – лікування печінки у хворих жовтяницею, з збільшеною печінкою і НЖБП

Амла (Emblica officinalis) – це природний оздоровчий засіб для печінки. Лікування печінки, саме збільшеної, в Аюрведі здійснюється саме з її допомогою. Дослідники виявили, що цей багатий вітаміном C фрукт лікує різні хвороби печінки, наприклад, жовтяницю. Так як амла знижує рівень холестерину і тригліцеридів, вона корисна при такій хворобі печінки, як НЖБП.

5. Ягоди – кращі продукти для печінки, у тому числі профілактики НЖБП

Проведіть очищення свого організму природним способом: їжте продукти для печінки, то є багато ягід. Вони багаті поліфенолами і антоціанами, антиоксидантні пігментами, які надають їм відповідний колір. Ці поживні речовини — потужні протизапальні агенти.

Одне дослідження виявило, що такі продукти для печінки, як журавлина, чорна смородина і чорниця, особливо ефективні у попередженні накопичення в ній жиру. Зокрема, журавлина істотно знижувала запаси тілесного жиру у тварин, їли їжу з високим вмістом жирів.

[toggler title=”Показати, скільки вживати ягодів для печінки” ]Лікування печінки забезпечить стандартна порція ягід – півчашки заморожених або свіжих фруктів, або 113 г в день. Але певного верхнього ліміту тут немає. Незважаючи на це, рясне споживання ягід може викликати побічну дію на тих, хто приймає ліки для розрідження крові і діабету.[/toggler]

6. Грейпфрут і виноград – продукти для печінки і її безперебійного функціонування

Такі продукти для печінки, як грейпфрут і виноград, забезпечують очищення і лікування печінки. Грейпфрут містить нарингенін і нарингін. Ці антиоксиданти підтримують печінку в здоровому стані, ефективно метаболізуючи алкоголь, і попереджаючи будь-який шкідливий вплив, який він може мати на печінку. Червоний і синій виноград містять інший антиоксидант під назвою ресвератрол, що забезпечує безперебійне її функціонування.

[toggler title=”Показати, скільки вживати грейпфруту і винограду для печінки” ]Грейпфрут і виноград – це продукти для печінки, за якими немає чітких рекомендацій щодо вживання. Але кожен день краще їсти хоча б чашку цих продуктів. Уникайте споживання грейпфрута, якщо приймаєте ліки для зниження холестерину, високого кров’яного тиску, занепокоєння, безсоння, алергічних реакцій, і препарати, що застосовуються в невралгії і психіатрії.[/toggler]

7. Опунція – лікування печінки від шкідливого впливу алкоголю

Опунція – це вид їстівного кактуса, який застосовується в традиційній медицині і забезпечує лікування печінки. У ході одного дослідження було виявлено, що екстракт цієї рослини знижує симптоми похмілля, зокрема нудоту, сухість у роті, втрату апетиту. Позитивний ефект посилювався при поїданні екстракту перед вживанням алкоголю.

Так як печінка розщеплює алкоголь, дослідники очікували побачити таку ж дію екстракту і на неї. В результаті виявили, що екстракт опунції зменшує запалення, яке часто з’являється після вживання алкоголю.

Інше дослідження виявило, що поїдання екстракту після вживання алкоголю приводить в норму вироблення ферментів і рівень холестерину в печінці. Крім того, опунція знижує викликане алкоголем окисне пошкодження печінки. Втім, необхідні додаткові дослідження на людях, щоб повністю вивчити вплив опунції на печінку.

[toggler title=”Показати, скільки вживати опунції для печінки” ]Поки все дослідження сходяться на тому, що найкраще впливає на печінку саме екстракт опунції (в середньому 1600 мкг). Хоча досить складно сказати, скільки насправді його потрібно. При цьому слід дотримуватися норми 240 мл або 227 г на добу, якщо інше дозування вам не призначив лікар.[/toggler]

8. Горіхи – продукти для печінки, які попередять НЖБП

Зміст корисних жирів і поживних речовин, в тому числі вітаміну C, перетворює горіхи в корисні продукти для печінки. В ході одного дослідження протягом 6 місяців вивчався вплив горіхів на хворих НЖБП. Воно виявило, що регулярне споживання покращує рівень ферментів печінки.

Ще одне дослідження виявило наступне. У чоловіків, які їли менше горіхів, ризик розвитку неалкогольної жирової хвороби печінки був вищим, в порівнянні з тими, хто їв їх більше.

[toggler title=”Показати, скільки вживати горіхів для печінки” ]Для зміцнення здоров’я печінки кожен день потрібно з’їдати жменю горіхів (близько 30 грам).[/toggler]

9. Оливкова олія – забезпечить лікування печінки у хворих НЖБП

Щоб ваша печінка залишалася здоровою і добре функціонувала, замініть соняшникову олію на оливкову. Одне дослідження, яке проводилося на хворих НЖБП, показало, що щоденне споживання оливкової олії покращує рівень ферментів печінки. Учасники також відзначили зменшення жиру в органі і поліпшення кровотоку в печінці.

[toggler title=”Показати, скільки вживати оливкової олії для печінки” ]Згідно з результатами досліджень, щодня рекомендується вживати близько 1 столової ложки (6,5 мл) оливкової олії.[/toggler]

10. Імбир – лікування печінки хворих НЖБП і після прийому медикаментів

Імбир не тільки додає гостроти вашій їжі, але і добре впливає на печінку. Цей корінь, з гінгеролами і шогаолами, впливає на травний тракт, підвищуючи вироблення ферментів і покращуючи обмін речовин.

Імбир знижує окисне пошкодження, викликане вільними радикалами, через вплив токсичних компонентів навколишнього середовища або тривалого прийому лікарських препаратів. Також він збільшує рівень природних антиоксидантів в крові. А це забезпечує ефективне лікування печінки.

Оскільки імбир знижує кількість тригліцеридів, загальний рівень холестерину, холестерину ЛПНЩ, він стане відмінною добавкою до раціону для людей з ризиком розвитку НЖБП.

[toggler title=”Показати, скільки вживати імбиру для печінки” ]Для здорової дорослої людини споживання 4 грам імбиру безпечно в сирому, готовому вигляді або в чаї. Для вагітних жінок краще обмежитися 1 грамом.[/toggler]

11. Часник і цибуля – продукти для печінки при пошкодженні алкоголем

Такі пахучі продукти для печінки, як цибуля і часник, сприятливо впливають на здоров’я печінки. Що містяться в них, сполуки сірки, які надають їм характерний запах, стимулюють ферменти печінки, необхідні для її очищення. У них також присутні антиоксиданти — флавоноїди, які здатні перешкоджати і зупиняти функціонування вільних радикалів.

Часник забезпечує ефективне лікування печінки. Він зменшує її пошкодження, пов’язані з впливом алкоголю (алкогольний стеатогепатит). І не важливо, в якому вигляді його вживати – сирий часник, часникову олію, або витриманий екстракт чорного часнику. Цибуля показала такий же ефект.

[toggler title=”Показати, скільки вживати часнику для печінки” ]В більшості досліджень часник вживали в кількості 600-120 мг на добу. При цьому кілька зубчиків в день попередять хвороби печінки. Обов’язково роздушіть його перед тим, як з’їсти або приготувати, щоб виділити біологічно активне сірчисте з’єднання алліцин. Цибулю можна їсти без будь-яких обмежень.[/toggler]

12. Чай і кава – кращі продукти для печінки у пацієнтів з цирозом

Кавомани, нарешті з’явилося дослідження, яке стверджує, що наш улюблений ранковий напій корисний. Якщо вас турбують хвороби печінки, помірне споживання кави допоможе сповільнити прогресування хвороби.

Для пацієнтів, у яких запланована біопсія печінки, кофеїн знизить розвиток цирозу. Хоч і не зовсім зрозуміло, чому кофеїн допомагає, але ми знаємо, що він зменшує ризик розвитку хвороби печінки. А завдяки кавеолу і кафестолу кави також знижує ризик такої хвороби печінки, як рак.

Всі останні дослідження показали, що регулярне споживання близько 3 чашок кави і трав’яного чаю призводить до меншого рубцювання печінки. Безперервне її рубцювання, спровоковане запаленням і відмиранням клітин, призводить до такої хвороби печінки, як фіброз.

[toggler title=”Показати, скільки вживати чаю і кави для печінки” ]Нам не потрібні хвороби печінки. Дві чашки кави в день допоможуть тримати їх на відстані. Пити більше п’яти чашок не рекомендується. Також пам’ятайте, що не слід пити кави за дві години до сну.[/toggler]

13. Куркума — для профілактики жиру, від запалення і хвороби печінки

Наш список не буде повним без протизапальної і цілющої куркуми. Століттями в Аюрведі і китайській медицині вона забезпечувала ефективне лікування печінки.

Куркумін з куркуми запобігає накопиченню жиру в печінці – це було виявлено в кількох дослідженнях, які проводились на тваринах. Піддослідні тварини, у яких куркумін був в раціоні, відрізнялися більш низьким рівнем холестерину і концентрацією тригліцеридів в печінці. Крім того, він піднімав рівень природних антиоксидантів, відповідальних за процеси детоксикації.

[toggler title=”Показати, скільки вживати куркуми для печінки” ]Вживайте 1,5-3 г порошку кореня куркуми щодня. Якщо у вас запалений кишечник, знизьте дозу до 1-1,5 м. А для поліпшення всмоктуваності куркуміну їжте спецію з чорним перцем.[/toggler]

Незважаючи на те, що печінка – досить сильний орган, вона потребує нашої підтримки. Адже іноді лікування печінки може бути останньою справою, головне уникнути хвороби печінки. І в цьому нам допоможуть не тільки поради лікаря. Якщо у вас на столі будуть корисні продукти для печінки, ви будете здорові!

Джерело: HeadInsider