У вас постійний біль у суглобах і підозрюєте, що у вас остеоартрит? У цій статті ми пояснимо, як можна розпізнати це захворювання та які у нього симптоми.

Остеоартрит – хронічне захворювання суглобів, у якому зношується хрящ суглоба. Зазвичай захворювання вражає руки, коліна, хребет та стегна, але може вражати будь-який суглоб. Остеоартрит не слід плутати з артритом, запальним захворюванням суглобів.

Як виникає остеоартрит?

Остеоартроз виникає через навантаження або тривале надмірне використання суглоба. Це призводить до руйнування хряща та утворення тріщин, що може призвести до тривалого болю та обмеження рухів.

Як розпізнати остеоартрит?

Основними симптомами остеоартриту є болі при напрузі та стартові болі, які виникають на початку фізичної активності та часто зменшуються при збільшенні навантаження. Рухливість ураженого суглоба може бути обмежена. У міру прогресування остеоартриту суглоб може товщати.

Запалені суглоби можуть проявлятися почервонінням, постійним болем та потеплінням шкіри над суглобом. Якщо у вас є ці ознаки, слід звернутися до лікаря.

Лікування та профілактика

Хоча остеоартрит невиліковний, симптоми можна полегшити за допомогою різних підходів до лікування, таких як фізичні вправи, знеболювання та, в деяких випадках, хірургічне втручання.

Профілактичні заходи включають регулярні фізичні вправи, уникнення надмірних та неправильних навантажень (наприклад, за рахунок зниження ваги) та носіння відповідного взуття.

При підозрі на остеоартроз обов’язково слід звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу та індивідуального плану лікування.

Різні форми остеоартриту

Залежно від того, який суглоб уражений, Захарова назвала різні форми остеоартрозу:

  • Гонартроз: тут уражається колінний суглоб. Часто виникає через так зване осьове зміщення, наприклад, при використанні X-подібних або O-подібних опор.
  • Коксартроз: уражається кульшовий суглоб.
  • Спондилоартроз: тут зношуються дрібні суглоби.
  • Артроз пальців: відбувається зношування дрібних суглобів пальців руки.

“Причиною остеоартрозу найчастіше є тривале навантаження суглоба, що призводить до тріщин та руйнування хрящової тканини”.

Стадії остеоартрозу

Розрізняють різні стадії остеоартрозу:

  • Стадія 1: Хрящ все ще відносно гладкий і здоровий, але починає потовщуватись і зазнавати структурних змін. Оболонка суглобів може бути роздратована.
  • Стадія 2: Поверхня хряща стає більш грубою та волокнистою.
  • Стадія 3: Хрящ стоншується, суглобова щілина звужується. Стають видимими перші зміни у прилеглій кістці.
  • Стадія 4: Хряща не лишилося. Кістка має ущільнення та вирости (остеофіти).

“Остеоартроз може прогресувати по-різному, залежно від форми, стадії та індивідуальних умов життя потерпілого”.