Режим харчування пов’язаний з ризиком розвитку запального захворювання кишечника (ЗЗК), з підвищеним ризиком хвороби Крона (ХК) у зв’язку із західним режимом харчування і підвищеним ризиком виразкового коліту (ВК).

Віра Петерс з Університету Гронінгена в Нідерландах, і її колеги, проаналізували 125 445 учасників, з яких у 224 і 97 розвинувся ВК і ХК, відповідно, протягом максимального періоду спостереження 14 років. Апостеріорні дієтичні моделі були отримані з використанням аналізу основних компонентів (PCA), а також були розраховані апріорні дієтичні бали.

Дослідники визначили п’ять моделей живлення за допомогою PCA. Більш висока ймовірність розвитку БК спостерігалася у зв’язку з патерном, що характеризується високим споживанням закусок, готових страв, безалкогольних напоїв і соусів і низьким споживанням овочів і фруктів (відношення шансів 1,16).

Читайте також:  Названо доступні продукти для зниження рівня холестерину: «діють ефективно»

Підвищена ймовірність розвитку виразкового коліту спостерігалася у зв’язку з вживанням червоного м’яса, птиці та переробленого м’яса (відношення шансів 1,11). Спостерігався зв’язок між високою якістю дієти (LifeLines Diet Score) і зниженим ризиком як (відношення шансів 0,95).

“Наше дослідження підкреслює важливість оцінки моделей харчування, щоб допомогти запобігти ІХС вже на рівні населення в цілому, і зосередити дослідження на стратегіях, заснованих на цільних продуктах, і складених дієтах для пацієнтів з ІХС”, – пишуть автори.