Нестача вітаміну D здатний послабити кістки і викликати відчуття втоми, а також млявості. Справа в тому, що ця речовина допомагає регулювати кількість кальцію і фосфору в організмі, і має вирішальне значення для функції кісток і м’язів.

Про це заявила доктор Мерилін Гленвілл, дієтологиня і авторка книги «Остеопороз: як запобігти, лікувати і звернути назад». “Він (вітамін D – “ред”) також має протизапальну дію. Вважається, що речовина відіграє роль у полегшенні болю в суглобах”, – додала медикиня.

Як нестача вітаміну D впливає на організм?

Наукова стаття в British Medical Journal показала, що у понад 50% дорослого населення Великобританії занадто низький рівень вітаміну D. Ще 16% мали серйозний дефіцит взимку.

При цьому вітамін D відіграє життєво важливу роль у зміцненні імунної системи людини. Цілком ймовірно, що часті застуди та грип в зимовий час є наслідком дефіциту цієї речовини.

В якості інших симптомів нестачі вітаміну можуть бути втома, стомлення, випадання волосся, пише Mirror. Нерідко через дефіцит виникають оніміння, депресія, сезонне афективний розлад (САР), м’язові болі і болі в кістках, особливо в попереку, втрата кісткової маси.

Дефіцит вітаміну D і проблеми з кістками і суглобами

Деякі медики вважають, що низький рівень вітаміну D є ускладненням ревматоїдного артриту. При цьому інші впевнені, що недолік речовини викликаний прийомом кортикостероїдних препаратів.

За даними американської некомерційної групи Arthritis Foundation, люди, які приймають пероральні стероїди, вдвічі частіше страждають дефіцитом вітаміну D, ніж ті, хто цього не робить. За словами доктора Гленвілл, нестача речовини пов’язана з хронічним болем і погіршенням психічного і фізичного здоров’я.

Вона додала, що споживання вітаміну D і жирних кислот омега – 3 у більш високих дозах покращило результати лікування пацієнтів з раннім ревматоїдним артритом. Недолік же речовини призводив до того, що кістки ставали дуже слабкими. “Це називається остеомаляцією у дорослих і рахітом у дітей”, – сказала доктор.

За її словами, подібні порушення здатні привести до викривлення скелета і затримки росту у дітей, а у літніх людей – до переломів. Гленвілл зазначила, що за останні півстоліття госпіталізації з рахітом знаходяться на найвищому рівні.

Чи можна звернути проблему назад?

У 2016 році Громадська Охорона Здоров’я Англії рекомендувала жителям країни приймати добавки з вітаміном D восени і взимку. В організації також підкреслили, що ті, хто схильний до найбільшого ризику дефіциту (діти, літні люди, афроамериканці, представники азіатських і етнічних меншин), повинні приймати їх цілий рік.

Як повідомила доктор Гленвілл, з раціону людина отримує тільки близько 10% вітаміну D. При цьому можна збільшити це число, вживаючи в їжу більше жирної риби, печінки, червоного м’яса, яєчних жовтків і збагачених цією речовиною пластівців для сніданку.

Щоденна норма вітаміну D дорівнює 10 мкг в день. Якщо людина вживає добавки, то їх слід приймати щодня і дотримуватися норми. Робити це періодично і перевищувати допустиме значення не варто, підкреслила медик. Це тільки зашкодить організму, отруїть його.

Вона також розповіла, скільки часу можна перебувати на сонці, щоб отримати достатню кількість вітаміну і при цьому не піддати шкіру ризику опіку, і розвитку раку. Так, людям зі світлою шкірою щодня рекомендується проводити під сонячними променями від 10 до 15 хвилин, темношкірим – 25-40 хвилин в день.