З настанням зими питання про те, який засіб краще заспокоїть біль у горлі, стає особливо актуальним: алкоголь, спеції, лимон з медом? І чи є тому наукове обґрунтування?

На диво, і гарячі, і холодні напої можуть полегшити біль у горлі, з яким регулярно стикається більшість людей в сезон застуди та грипу. Тепер важливо зрозуміти, який продукт найефективніший?

Лимон і мед – найпопулярніші ліки

Найпоширенішим напоєм, мабуть, є гарячий чай з лимоном і медом. Наша віра в цей диво-засіб передається з покоління в покоління.

Такий вибір в основному ґрунтується на рекомендаціях друзів і близьких, хоча й підкріплюється фактами про велику кількість вітаміну С в лимоні і антибактеріальних речовин в меді.

Лимон багатий вітаміном С. Цікаво, що для лікування застуди вітамін С почали використовувати ще в 1940-х роках, щоправда, результати різних клінічних випробувань, що проводяться з тих пір, варіюються. У той час як у попередніх дослідженнях повідомлялося, що прийом вітаміну С скорочує період протікання захворювання, останні дослідження стверджують, що для населення в цілому він неефективний.

Читайте також:  Чи нормально хотіти в туалет незабаром після їди?

Тим не менш, в якості профілактики ГРВІ вітамін С рекомендують людям, які регулярно виконують важкі фізичні навантаження, зазнають впливу несприятливих умов, а також люди з рівнем вітаміну С нижче рекомендованого. Але немає жодних доказів того, що він заспокоює біль у горлі.

Мед, віруси і біль в горлі

мед

Мед відомий своїми антимікробними властивостями. В одному з досліджень було виявлено, що мед манука ефективний у зниженні швидкості поширення вірусу грипу – причини захворювання.

Коли справа доходить до болю, мед вивчається в основному в контексті тонзилектомії, і дослідження показали, що мед ефективний. Бінго! Інші дослідження вивчали ефективність меду для заспокоєння кашлю, пов’язаного із застудою і грипом. Тут кілька клінічних випробувань показали невелике поліпшення нічного кашлю і якості сну у дітей віком старше 1 року.

Таким чином, мед, ймовірно, допомагає впоратися з болем, а ось лимон може не прискорити одужання.

Алкогольні напої займають друге місце

глінтвейн

Хоча лимон і мед – явні переможці в гонці по боротьбі з болем у горлі, алкогольні напої впевнено займають друге місце.

Хоча є свідчення того, що алкоголь може вбивати віруси, відповідальні за застуду і грип, це відноситься тільки до дезінфікуючих засобів або льодяників для горла, що містять алкоголь.

Алкоголь володіє анестезуючим ефектом, але немає ніяких наукових доказів переваг, які ми приписуємо різним алкогольним сумішам заспокоєння нашого хворого горла. Це чиста спекуляція.

Читайте також:  Шість простих дій, які збережуть ваше здоров'я після 30 років

Однак алкоголь є ще і судинорозширювальним засобом. Таким чином, якщо ви відчуваєте озноб і біль через вірусну застуду чи грип, алкогольний напій може надати рум’яний відтінок вашим щокам і допомогти вам відчути теплоту і розслаблення.

Спеції і прянощі

спеції і прянощі

Останнє місце в цьому списку займають спеції. Наприклад, деякі вважають імбир ефективним засобом заспокоєння болю в горлі. І дійсно, імбир, як було показано, зменшує біль.

В одному дослідженні вчені використовували комп’ютерне моделювання, щоб з’ясувати, чи може імбир запобігти інфекції грипу – особливо штаму H1N1, який викликає свинячий грип. Команда виявила, що активний інгредієнт в імбирі запобігає вторгненню вірусу в людські клітини.

Читайте також:  Що трапиться зі здоров'ям, якщо їсти салати щодня

Друга за популярністю спеція – кориця. Відповідно до одного з досліджень, компонент, що міститься в ефірному маслі, яке міститься в кориці, інгібував ріст вірусу грипу A in vitro та in vivo. Але ніяких конкретних досліджень, що стосуються кориці і болю в горлі, немає.

Вердикт

Згідно з дослідженням, опублікованим в 2016 році, 99 відсотків людей використовують певну форму домашнього лікування для усунення симптомів застуди або грипу. В результаті, мед був явним фаворитом у списку, його вибрали 42 відсотка учасників.

За словами професора Рона Еклса, колишнього директора Common Cold Centre в Школі біологічних наук в Університеті Кардіффа, гарячі напої, особливо солодкі, допомагають змащувати хворе горло і заспокоюють біль.

Джерело: Likar.info