Як можна убезпечити себе від патогенних мікроорганізмів, з якими ми стикаємося буквально скрізь – в супермаркетах, ресторанах і кафе, громадських туалетах, готелях, транспорті і т. д. чи можемо ми повністю очистити наші руки від мікробів?

Дві стратегії безпеки

Існує щонайменше дві стратегії, які допомагають убезпечити себе і близьких від дії патогенних мікроорганізмів. Перша полягає в зниженні на наших руках загальної маси мікробів, і найчастіше ми це робимо за допомогою миття з милом. Численні дослідження показали, що просте миття рук з милом значно знижує ймовірність, наприклад, діареї, так як просто змиває більшу частину мікробів.

Друга стратегія – це знищення бактерій. Ця мета досягається завдяки використанню засобів з антибактеріальними речовинами, такими як спирти, хлор, пероксиди, хлоргексидин або триклозан.

Не всі бактерії можна вбити

У другій концепції захисту нашого організму від бактерій існує невелика проблема. Деякі з бактерій можуть мати гени, які роблять їх стійкими до даного антибактеріального агенту. Це означає, що після того, як антибактеріальний агент вбиває деяку частину бактерій, стійкі до цього препарату штами, що залишилися на руках, продовжують жити і розмножуватися. Крім того, гени резистентності бактерій до антибактеріальних засобів можуть переходити від одних штамів бактерій до інших, створюючи супер-бактерії з високим рівнем стійкості.

І попадання такого супер-штаму на ваші руки роблять будь-який антибактеріальний засіб практично марним, а тривале використання антибактеріальних засобів може бути небезпечним для людського здоров’я. Так, було доведено, що найбільш відомий антибактеріальний засіб під назвою триклозан, що використовується в зубних пастах, милах і дезодорантах, може пошкоджувати клітини організму. Використання триклозану в антисептичних побутових засобах не рекомендується.

Більшість людей миють руки рідко і неправильно

Дослідження, в якому брало участь близько 4000 чоловік, показало, що середній час миття рук складає приблизно шість секунд, що недостатньо для того, щоб убезпечити себе і оточуючих. Крім того, було з’ясовано, що більшість людей (93,2% з 2800 респондентів) не миють руки після кашлю або чхання, що сприяє поширенню інфекцій.

Як правильно мити руки?

Центр по контролю і профілактиці захворювань рекомендує завжди мити руки в наступних повсякденних ситуаціях:

 • До, після і під час приготування їжі
 • Перед прийомом їжі
 • Перед процедурами і після процедур догляду за хворим
 • Перед обробкою і після обробки побутової рани
 • Після туалету
 • Після зміни підгузників або гігієнічних процедур по догляду за дитиною
 • Після чхання, кашлю або навіть після того, як ви витерли ніс
 • Після того, як ви помацали і погодували домашню тварину
 • Після контакту з їжею тварини
 • Після виносу сміття

Мити руки необхідно наступним чином:

 • Змочіть руки проточною водою
 • Нанесіть мило
 • Рівномірно розподіліть мило по всій поверхні рук, переконайтеся, що мило потрапило на тильну сторону, між пальцями і під нігті
 • Розподіляйте мило по поверхні кистей рук не менше 20-30 секунд (краще — з закритим краном, щоб економити воду)
 • Змити мильну піну проточною водою
 • Осушіть руки чистим рушником або висушіть їх з допомогою повітряної сушарки

Якщо мило і вода недоступні, CDC рекомендує використовувати санітайзер (антисептик для рук) — дезінфікуючий засіб, що містить, щонайменше, 60% спирту. Невеликий флакон завжди варто мати при собі. Спирти володіють широким спектром антимікробної активності і менш вибагливі порівняно з іншими антибактеріальними хімічними речовинами.

Як мити руки

Не всі мікроби однаково шкідливі

Не всі бактерії шкідливі для здоров’я. Деякі їх види, що живуть всередині нас як симбіонти, необхідні нам для захисту від патогенних видів мікробів. Ми живемо у світі мікробів: трильйони різних бактерій, що населяють нашу шкіру і кишечник. У сукупності з дріжджами і вірусами їх називають нашою мікрофлорою. Багато досліджень показують, що симбіоз з непатогенною мікрофлорою має фундаментальне значення для біології господаря.

Наша мікрофлора може захистити організм від небезпечних мікробів шляхом навчання нашої імунної системи та вироблення стійкості до колонізації хвороботворними бактеріями. Погана дієта, недосипання, стрес і безконтрольне використання антибіотиків можуть негативно позначитися на нашій бактеріальної мікрофлори, що, в свою чергу, може поставити нас під загрозу захворювань.

Отже, як захищатися від шкідливих мікробів і берегти корисні?

Немає сумніву, що миття рук милом і водою ефективно зменшує поширення інфекцій, в тому числі стійких до антимікробних агентів. Коли у вас немає можливості вимити руки після дотику сумнівних поверхонь, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук на основі спирту. Як можна рідше торкайтеся руками до рота, носа і очей.

Крім того, щоб підтримати здоровий баланс бактеріальної мікрофлори, обмежте стрес, дотримуйтеся режиму сну і неспання та «підживлювайте» місце проживання ваших корисних кишкових мікробів різноманітністю рослинних продуктів.

Авторка: Юлія Куфман
Джерело: medportal.ru