У сні, як не парадоксально, можна не тільки спати, але й займатися різними справами!

Всі ми чудово знаємо, що сон – важлива складова життя, що впливає на наше душевне і фізичне здоров’я. Сон допомагає зберігати і відновлювати енергію щодня, але що саме відбувається, коли ми спимо? Тіло відпочиває, деяким сняться солодкі або дивні сновидіння, а деякі … лунатіруют. Таких людей називають сомнамбула або лунатиками.

Сомнамбулізм – розлад, при якому людина ходить у сні. Але іноді справа не закінчується просто ходінням. Відомо безліч неймовірних історій про лунатиків, які уві сні їдять, роблять збирання та здійснюють дії, нетипові для періоду неспання. Відповідно до досліджень від 1 до 15% людей схильні до сомнамбулізму. Що ж це за явище?

Лунатизм проявляється під час фаз глибокого сну. Розрізняють 5 фаз сну плюс фазу швидкого сну; У другій фазі ми проводимо майже 50% часу сну, 20% – у фазі швидкого сну, що залишився, припадає на інші фази. Перша фаза є найлегшою, під час другої наші очі припиняють рухатися і мозкові хвилі сповільнюються.

У якій фазі сну люди починають лунатикувати?

Вважається, що люди починають ходити під час наступних двох фаз, третьої та четвертої (але не під час фази швидкого сну), які так само називають глибоким сном, коли починають з’являтися мозкові хвилі. Під час останньої фази не спостерігається руху очей чи мускулатурной активності. Зазвичай сомнамбулізм проявляється на протязі від 5 до 15 хвилин, хоча може тривати і більше тридцяти хвилин, або всього лише кілька секунд. Якщо лунатика не турбувати, врешті-решт, він знову ляже в ліжко.

Читайте також:  Чому болить спина та що з цим робити?

Чому люди лунатикують?

ЛунатизмСомнамбулізм пояснюють тим, що «центр сну» в мозку, контролюючи неспання і сон тіла, блокує частину мозку і певні нерви під час сну. Зазвичай центр сну і тіло пов’язані, але іноді трапляться, що ні – мозок спить, а тіло не спить.

Однак коли доходить до конкретних випадків, наука піднімає білий прапор. Наші тіла функціонують згідно циклам, які називаються циркадних ритмами – циклічними коливаннями інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня і ночі. Деякі вчені вважають, що невеликі варіації цих циклів можуть бути пов’язаними з лунатизмом.

Чи небезпечний лунатизм?

Зазвичай сомнамбулізм не небезпечний, поки сновида зайнятий простими задачами. Однак іноді він може нанести шкоду собі або іншим. Більш того, якщо лунатизм проявляється часто, це може привести до проблем зі здоров’ям. Бували випадки, коли сомнамбули залишали свої будинки і здійснювали нехарактерні для себе вчинки – зафіксовані згвалтування і навіть вбивства.

Читайте також:  Применение сосудосуживающих капель при насморке

Фактори ризику

Дослідження показали, що найбільш часто сомнамбулізмом страждають в основному діти, також це розлад більш характерно для чоловіків, ніж для жінок. Відомо, що сомнамбулізм може передаватися у спадок, особливо близьким родичам. Крім того, схоже, що лунатизм зустрічається частіше у однояйцевих близнюків. Також сомнамбулізму можуть сприяти апное, травма голови, аритмія, депривація сну, жар, нічні напади астми, алкоголь, стрес і деякі ліки.

Хоча сновида спить, його очі відкриті, особа не виражає ніяких емоцій. Деякі вважають, що «прогулянки» уві сні небезпечні, оскільки можуть викликати серцевий напад, пошкодження мозку або шок, але, схоже, це всього лише міф. Найкраще, що можна зробити – обережно проводити лунатика в ліжко. Коли він прокинеться, то майже напевно не буде пам’ятати, що з ним відбувалося.

Неймовірні історії сомнамбул

Чи небезпечний лунатизм?Ви коли-небудь чули про «zzz-мейлінг»? Цим словом стали називати різновид сомнамбулізму, як тільки доктора повідомили про перший випадки користування Інтернетом у сні. Одна 44-річна жінка у сні включила комп’ютер, зайшла в свою електронну пошту і відправила листи із запрошеннями в гості – випити і поїсти ікри.

Читайте також:  Почему лучше лечиться в клиниках Израиля?

Житель північного Уельсу Лі Хедвін вдень працює медбратом, а ночами «перетворюється» у дивовижного художника. Ночами він пише картини, про що вранці взагалі не пам’ятає. «Це дуже дивне відчуття – прокинутися вранці в оточенні картин не пригадуючи того, як ти їх писав» – говорить Лі.

55-річний Роберт Вуд, колишній шеф-кухар, знаменитий тим, що готує під час сну. «Я ставлю фритюрниці, вмикаю світло і телевізор на повну гучність – і це все уві сні».

Ребекка Армстронг застала свого мужі Ієна підстригати газони голяка. Якщо це не здається дивним, то слід врахувати, що справа відбувалася в 2 годині ночі і Ієн в цей час солодко спав. Ребекка просто вимкнула газонокосарку, а коли вранці розповіла Ієну про його нічні пригоди, він не міг у це повірити.

Однак найбільш неймовірною і шокуючою історією про лунатизм можна вважати випадок Кеннета Паркса, який на 23 травня 1987 року у віці 23 років у сні взяв машину, проїхав 23 кілометри до будинку батьків дружини, де він зарізав тещу, і намагався задушити тестя. Після показань декількох фахівців в області сну присяжні виправдали Паркса.