Надлишкова турбота про чистоту здатна нашкодити здоров’ю не менше, ніж недолік гігієнічних процедур.

Дотримання правил особистої гігієни допомагає зберегти і зміцнити здоров’я. Ось чому з дитячих років нас вчать регулярно мити руки , чистити зуби , доглядати за тілом та волоссям , переодягати брудний одяг . Відомо , що через немиті руки в організм проникають респіраторні і кишкові інфекції , гепатит А , збудники холери і черевного тифу. Недостатній догляд за зубами загрожує захворюваннями ротової порожнини і втратою зубів , а за тілом – шкірними захворюваннями. Не кажучи про те , що людина , нехтує правилами гігієни , виглядає неохайно і погано пахне.

Гігієнічні правила поведінки є частиною нашого повсякденного життя , яка допомагає нам залишатися здоровими і красивими , відчувати себе комфортно . Але , як відомо , все добре в міру. Останнім часом вчені знаходять все більше підтверджень тому , що надмірне ставлення до гігієни – шкідлива звичка , від якої страждатиме наше здоров’я. Чим небезпечне « миття до дірок » і чому ?

Фанатична гігієна – беззахисна шкіра

Як відомо , шкіра – це перший бар’єр, що захищає нас від шкідливих мікроорганізмів , речовин і предметів , які знаходяться у зовнішньому середовищі.

Читайте також:  Що потрібно їсти для видалення жиру з живота

У нормальному стані показник кислотно-лужного балансу ( pH ) людської шкіри дорівнює приблизно 5,5. Підтримка постійної кислотності не дозволяє патогенним мікроорганізмам легко проникати в шкіру і розвиватися там . Звичка приймати душ по кілька разів на день , та ще й із застосуванням лужних засобів , призводить до порушення природної кислотності шкіри. В результаті шкіра втрачає захист перед впливом мікробів , бактерій і вірусів. Крім того, через таке старанне миття шкіра стає надмірно сухою і лущиться . Суха шкіра схильна до швидкого старіння , пошкоджень і запалень. Ці процеси призводять до розвитку шкірних захворювань. Прикладом інфекційних уражень шкіри є грибкові захворювання , лишаї , гнійничкові захворювання шкіри , стафілодерміти , стрептодерміти .

Крім того , надмірна гігієна провокує появу захворювань шкіри алергічного характеру . Адже разом із шкідливими гинуть і корисні мікроби шкіри , порушується нормальна робота імунної системи , а шкіра стає надмірно чутливою. Як результат – поява атопічного дерматиту та екземи. Шкіра з порушеним водно- жировим балансом може проявляти алергічні реакції на компоненти миючих засобів.

Чим загрожує культ чистоти

Фанатична боротьба з мікробами на шкірі і в результаті цього порушення в роботі імунної системи , мають довгострокові небезпечні наслідки , свідчать результати різних наукових досліджень.

Читайте також:  Як побороти потяг до солодкого: 5 простих способів

Особливо небезпечна одержимість чистотою для дитячого організму. Якщо при купанні дитини використовувати бактерицидне мило без призначення лікаря , примушувати малюка через кожні п’ять хвилин « на всякий випадок» мити руки , забороняти йому гладити тварин , то імунна система дитини не зможе натренуватися давати відсіч небезпечним мікроорганізмам із зовнішнього середовища. Це може привести до розвитку алергії , аутоімунних захворювань (зокрема , ревматоїдного поліартриту) , цукрового діабету 1 типу.

Зайва охайність підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера , заявили дослідники з Кембриджського університету. Проведене ними дослідження показало , що чим вище рівень санітарних умов у країні , тим вище захворюваність хворобою Альцгеймера. Надмірна гігієна порушує вироблення і активність ключових клітин імунної системи – Т -клітин. Цей дисбаланс може привести до запалення головного мозку , пояснили автори дослідження.

Американські вчені пов’язали ослаблений надлишковою гігієною імунітет з підвищеним ризиком розвитку депресії. За їх оцінками , що виникають на цьому тлі запалення та алергії уповільнюють виробництво серотоніну в головному мозку , відомого як гормон щастя.

Розумна гігієна

Щоб не позбавляти шкіру захисного бар’єру , тобто , значно знизити ризик розвитку описаних вище захворювань , не рекомендується приймати душ частіше , ніж раз на день. Для миття вибирайте косметичні засоби з рН не більше 5,5.

Читайте також:  Симптоми деменції: ознака в очах вкаже на різке зниження роботи мозку

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я , руки потрібно мити перед прийомом їжі і роботою з продуктами харчування; після відвідування туалету , при будь-якому забрудненні . Тим , хто доглядає за пацієнтом , потрібно мити руки перед його годуванням , перед і після догляду за ним.

Нормальну шкіру обличчя треба мити двічі на день – вранці і ввечері. Зранку для вмивання потрібно використовувати м’який миючий засіб , щоб видалити з шкіри жир, який утворився під час сну. Ввечері треба змити з обличчя макіяж .

У порах жирної шкіри бруд і жир накопичуються швидше, тому вмиватися бажано вранці , вдень і перед сном , використовуючи засоби, які підходять для вашого типу шкіри.

Неправильне умивання робить суху шкіру обличчя ще більш сухою і вразливою до пошкоджень. Вранці треба вмитися водою кімнатної температури без використання очищаючого засобу. Після миття використовуйте зволожуючий крем.

Правильний догляд за шкірою допомагає попередити не тільки хвороби шкіри , але і ряд інших захворювань.