Чому мокрі долоньки і вологі плями на пахвах вважаються чимось ганебним? Чому від слідів поту прийнято позбавлятися так само швидко, як від слідів злочину? Ми вважаємо, що це неправильно, адже виділення поту – це нормальний фізіологічний процес. І, між іншим, дуже важливий для нашого здоров’я, адже він виконує відразу декілька корисних функцій.

1. Захищає від перегріву

Потовиділення – це протипожежна система безпеки в нашому організмі. Як тільки виникає загроза теплового удару, тіло одразу вкривається рідиною, що охолоджує організм і дозволяючи нам далі займатися своїми справами. «Якщо ви не будете пітніти під час навіть помірної активності, ви перегрієтеся через 10-12 хвилин», – розповідає професор Крістофер Мінсон з Орегонського університету. Чим це загрожує? Непритомним станом, тепловим ударом, проблемами з нирками і навіть смертю.

2. Загоює рани

Рана

Вчені тільки починають розбиратися в тому, яку роль відіграють наші потові залози в загоєнні ран, подряпин і саден. Раніше вважалося, що рани загоюються з допомогою нових клітин з волосяних фолікул і з неушкодженої шкіри на краю рани. Однак дослідження 2012 року, опубліковане в журналі Journal Cell, показує, що саме екринні потові залози є своєрідним резервом стовбурових клітин, які протягом кількох годин трансформуються в клітини шкіри.

3. Виводить токсини

Продукти розпаду з організму можуть виводитися всього чотирма способами: через шлунково-кишковий тракт, з диханням, з сечею і через потові залози. Останній спосіб – найважливіший: піт – це своєрідний трубопровід, по якому шлаки і токсини виводяться з тіла (включаючи миш’як, кадмій, свинець і ртуть).

4. Робить нас щасливішими

Спорт

Складно повірити, але це так. Коли тіло нагрівається, і потові залози починають посилено працювати, задіюються певні чутливі до температурі нейрони в мозку, які позитивно впливають настрій.

Чим більше ви тренуєтеся, тим більше ви потієте. Чим більше ви потієте, тим більше позитивних емоцій! Цим простим фактом і пояснюється наша любов до лазні. Тільки не перестарайтеся – тепловий удар щастя вам точно не додасть.

5. Захищає від інфекцій

Виявляється, пот – це дуже ефективна зброя організму проти патогенних бактерій. До такого висновку прийшли вчені в дослідженні, опублікованому в Journal of Nature Immunology в 2001 році. Коли на шкірі з’являється ранка, потові залози починають виділяти дермідин – сироватку з вмістом антибіотиків, що захищає нас від інфекцій (наприклад, кишкової палички та деяких штамів інфекцій стафілокока).

6. Зволожує шкіру

Піт

Олія, що міститься в поті, захищає вашу шкіру від ефекту висихання навіть після того, як ви прийняли душ. Щоб максимально використовувати цю перевагу, мийте обличчя тільки тоді, коли воно дійсно стає жирним і забруднюється – такий підхід дозволить не порушувати природний водно-жировий баланс шкіри. Піт у даному випадку діє ще й як бар’єр, який допомагає захиститися від зовнішніх бактерій. Однак зводити кількість вмивань до мінімуму теж не варто – занадто довге перебування поту на обличчі може спровокувати акне.

Ось так здатність потіти робить наше життя істотно кращим, а наш організм – більш захищеним. А щоб негативні сторони цього процесу не стали занадто помітними для оточуючих, варто дотримуватися всього кількох правил: носити одяг тільки з добре вентильованих і гігроскопічних тканин, змінювати білизну щодня, дотримуватися особистої гігієни – все це позбавить від неприємного запаху. А ще не забувайте вживати достатню кількість води для нормального обміну речовин в організмі.