Насправді шапки ні при чому і хворіють не тільки діти.

1. Менінгіт буває, якщо не носити шапку

Це улюблений міф, яким батьки лякають неслухняних дітей. Він пов’язаний з тим, що в нашій свідомості існує зв’язок: холод — це застуди, сильний холод — це сильні застуди, зокрема менінгіт. Насправді це не так.

Менінгіт — це запалення оболонок головного або спинного мозку. Причиною запалення можуть бути:

 • Віруси. Менінгіт може стати ускладненням грипу, герпесу, кору, паротиту.
 • Бактерії. Існують спеціальні бактерії менінгококи, які викликають захворювання. Крім того, інші бактеріальні інфекції, наприклад, туберкульоз, пневмококова і гемофільна інфекції, теж призводять до розвитку менінгіту.
 • Грибки, паразити, найпростіші. Всі ці типи організмів можуть викликати менінгіт, який насилу піддається лікуванню.

Здебільшого менінгіт передається повітряно-крапельним шляхом, але деякі бактерії і найпростіші можуть проникати в організм із зараженою водою або їжею.

Через холодні вуха або непокриту голову менінгіт не передається.

Хоча, якщо через переохолодження ослабне імунний захист і в цей же момент організм зіткнеться з бактерією або вірусом, шанси захворіти на менінгіт підвищаться.

2. Від менінгіту не вмирають

Це неправда. Менінгіт — смертельно небезпечне захворювання. Звичайно, багато залежить від збудника хвороби і від стану самого хворого. Вірусні менінгіти переносяться доволі легко, якщо порівнювати їх з бактеріальними.

Менінгіти, причиною яких стали бактерії, нерідко призводять до сепсису — смертельно небезпечного стану. У цьому сенсі дуже небезпечні менінгококи. Вони викликають менінгіт, що розвивається стрімко, і людина може померти буквально за кілька годин.

Через складний перебіг хвороби помирає кожен десятий чоловік, хворий бактеріальним менінгітом.

3. Менінгіт — дитяча хвороба

Ні, на менінгіт хворіють і діти, і дорослі. Але ризик захворіти вище у маленьких дітей, літніх людей і людей з ослабленим імунітетом (через ВІЛ-інфекції або хіміотерапії). Крім того, маленькі діти часто не захищені щепленнями. І в підсумку хворіють менінгітом в десятки разів частіше за дорослих.

Читайте також:  Вживання картоплі не викликає хвороб серця

Небезпечніший всього менінгіт саме для новонароджених, яким ще не виповнилося одного місяця. Наступний небезпечний вік — від трьох до восьми місяців.

4. Менінгіт — це коли сильно болить голова

Дійсно, головний біль — один з основних симптомів менінгіту. Але далеко не єдиний. Причому перебіг хвороби може відрізнятися, адже воно залежить і від причини менінгіту.

У дітей і дорослих хвороба може протікати по-різному. Дитячий менінгіт небезпечніший за дорослий, тому що його складно вирахувати, особливо коли малюк не вміє говорити або висловлювати думки.

Загальні симптоми менінгіту у дітей:

 • Дратівливість.
 • Відмова від їжі.
 • Висока температура.
 • Слабкість, млявість, сонливість.
 • Можлива блювота.

Тобто це симптоми, які можуть проявитися взагалі при будь-якому захворюванні: від звичайної застуди до отруєння.

Симптоми менінгіту у дорослих:

 • Висока температура.
 • Головний біль.
 • Ригідність м’язів шиї. Ригідність — це висока щільність, негнучкість. Хворий лежить в певному положенні, йому важко зігнути шию.
 • Світлобоязнь. Світло дратує очі і посилює головний біль.
 • Сонливість аж до того, що людину важко розбудити.
 • Нудота і блювання.

Основний симптом менінгококової інфекції — характерна геморагічна висипка. Це означає, що висипання нагадують крововиливи або синці. Вони можуть бути маленькими, схожими на зірочки, які поступово стають більше і зливаються в плями. Якщо натиснути на таке висипання, воно не зблідне.

Іноді для діагностики використовують «метод склянки». Потрібно взяти прозорий стакан і натиснути на ділянку шкіри з висипом. Якщо плями будуть видні крізь скло, потрібно дзвонити в швидку, щоб якомога швидше почати лікування.

greenwichccg.nhs.uk

greenwichccg.nhs.uk

Важливо обов’язково сказати диспетчеру швидкої, що у хворого є така висип. Це особливий випадок, діяти потрібно швидко.

Читайте також:  Доведено: чоловікам шкідливо дивитися допізна футбол
5. Від менінгіту немає лікування

Все залежить від того, про який тип менінгіту йде мова.

 • Вірусні менінгіти зазвичай проходять самі, в тому числі тому, що ефективних противірусних ліків не так багато. Якщо менінгіт, наприклад, викликаний вірусом грипу або герпесу, то лікарі можуть використовувати спеціальні противірусні засоби, але це швидше виняток, ніж правило.
 • Бактеріальний і грибковий менінгіт лікується за допомогою антибіотиків.

У будь-якому випадку менінгіт лікують у стаціонарі під наглядом лікарів. Крім антибіотиків, застосовують інфузійну терапію — вливання поживних розчинів, які допомагають підтримувати водний баланс. Також назначають препарати, які знижують ризик набряку мозку, використовують кисневі маски, якщо виникають труднощі з диханням. Щоб хворому стало легше, застосовують знеболюючі та протиблювотні препарати.

6. Менінгітом хворіють тільки в бідних країнах

У деяких країнах з низьким рівнем життя (в Африці, в Саудівській Аравії) менінгітами дійсно хворіють більше і частіше. А взагалі, менінгіт — це досить рідкісна інфекція, але не настільки, щоб забути про її існування.

Від 5 до 10% дорослих є носіями менінгококів, але не хворіють. Зате можуть заразити інших людей. Якщо люди живуть у тісноті, то відсоток носіїв помітно підвищується, аж до 60%. Тому ризик заразитися вище в місцях, де збирається багато людей на невеликій території: в дитячих садах, школах, казармах.

7. Щеплення від менінгіту немає

Не існує щеплення, яке на 100% захистить від усіх збудників менінгіту. Але від деяких вірусів і бактерій вакцини є.

Щеплення від менінгококу

Менінгококи — це бактерії, які викликають менінгіт, як видно з назви. Існує кілька типів цих бактерій, є і щеплення, які захищають від одного або кількох. В приватних центрах зробити щеплення можна і дітям, і дорослим.

Щеплення від пневмокока

Пневмокок може стати причиною менінгіту. І це щеплення увійшло в національний календар відносно недавно. Це означає, що дітям його зроблять за планом, а дорослим варто самостійно пройти вакцинацію.

Читайте також:  Фахівці рекомендують замінити ранкову чашку кави свіжим яблуком
Щеплення від гемофільної інфекції

В Україні вакцинація проти гемофільної інфекції внесена до обов’язкового календаря щеплень з 2006 року. Її можна зробити в приватному центрі з відповідною ліцензією, вона входить до складу деяких комбінованих вакцин (це вакцини, які захистять відразу від декількох захворювань).

Щеплення від грипу

Робиться щороку. Вакцину дорослі і діти можуть отримати безкоштовно або за гроші — як зручніше і як вам більше подобається. Щеплення значно знижує ризик ускладнень, в тому числі менінгіту.

Щеплення від кору та паротиту

Входить в національний календар вакцинації, захищає ще й від краснухи. Дітям робиться за планом. Дорослим, які не проходили вакцинацію, потрібно зробити щеплення самостійно.

8. Після менінгіту завжди стають інвалідами

Після перенесеного бактеріального менінгіту інвалідами стають 20% тих, хто видужали. Це дуже багато. Найпоширеніше ускладнення менінгіту — втрата слуху, аж до повного.

Інші ускладнення:

 • Порушення пам’яті.
 • Труднощі навчання.
 • Пошкодження мозку.
 • Порушення ходи і координації.
 • Судоми.
 • Ниркова недостатність.
 • Шок.
 • Втрата кінцівок. Іноді їх доводиться ампутувати через менінгококову інфекцію, яка пошкоджує не тільки мозок.
 • Смерть.
9. Щоб не захворіти на менінгіт, не треба застуджуватися

В якійсь мірі це вірно: заходи профілактики ГРВІ (в тому числі грипу) і менінгіту дуже схожі. Щоб не підчепити бактерію або вірус, потрібно:

 • Часто і ретельно мити руки, особливо в період епідемій ГРВІ.
 • Не контактувати з хворими людьми.
 • Вести здоровий спосіб життя, щоб не хворіти або видужувати з мінімальними втратами.

Але головна міра — робити всі доступні щеплення, які можуть захистити від бактерій і вірусів.

Джерело: Lifehacker