Про те, чи смертельна хвороба, як їй запобігти та чому жінки більше схильні до деменції.

Хвороба Альцгеймера смертельна?

Так. Зараз вона вважається шостою з провідних причин смерті в США. Люди дуже бояться цього діагнозу і часто зменшують або взагалі заперечують свої симптоми, що ускладнює лікування. Але є засоби, які допомагають на час стабілізувати стан хворого, продовжуючи активне життя.

Чи можна запобігти появу хвороби?

Однозначної відповіді поки немає. Однак доведено, що здоровий спосіб життя допомагає мозку з віком залишатися в доброму стані. Намагайтеся правильно харчуватися, їсти більше листових овочів і менше насичених жирів, бути соціально активним, займатися спортом, висипатися.

Я постійно забуваю ключі. Чи хворий я?

Починати хвилюватися слід тоді, коли забудькуватість сильно ускладнює життя і заважає виконувати звичні справи. Звертайтеся до лікаря, якщо ви стали забувати важливі події, наприклад, що сьогодні мали прийти гості, що ви записувалися на прийом або збиралися зустрітися з друзями. Це не обов’язково означає, що у вас хвороба Альцгеймера. Причини можуть бути іншими.

Читайте також:  Фармаколог розкрив головні помилки при зберіганні ліків
Чи можна перевірити генетичну схильність?

Так, є тести, що виявляють наявність гена АпоЕ4, який вважається фактором ризику хвороби Альцгеймера. Він зустрічається приблизно у 20% населення, однак не всі з них хворіють. Лікарі вважають, що особливого сенсу проходити такий тест немає, він все одно не дасть точної відповіді. До того ж багато хто, дізнавшись про наявність у себе такого гена, гірше виконують завдання на пам’ять.

У мене в сім’ї у багатьох хвороба Альцгеймера. Чи захворію я?

Необов’язково, хоча це і є фактором ризику. Якщо хворі ваші родичі першої лінії спорідненості (батьки, брати і сестри), ваш ризик захворіти в два рази вище, ніж у решти населення. Але все-таки основний фактор ризику — це вік.

Читайте також:  Чи допомагає насправді сода при печії: думка лікаря

За даними Асоціації по боротьбі з хворобою Альцгеймера, ймовірність розвитку хвороби подвоюється приблизно через кожні п’ять років після 65. А після 85 ризик підвищується до 50%.

Чому жінки більше схильні до цієї хвороби?

Дві третини пацієнтів з хворобою Альцгеймера — жінки. Довгий час вважалося, що основна причина — більша, ніж у чоловіків, тривалість життя. Однак це не єдине пояснення. Можливо, в жіночому організмі по-іншому працює ген АпоЕ. Крім того, впливають і гормональні відмінності.

Що потрібно знати опікунам?

Догляд за кожним хворим вимагає індивідуальних заходів, однієї формули для всіх не існує. Опікунам особливо важливо співпрацювати з соціальним працівником або фахівцем з догляду за літніми пацієнтами.

Читайте також:  Які напої допоможуть зберігати молодість якнайдовше

Крім того, опікунам потрібно зрозуміти важливість і складність свого завдання. 40% опікунів самі страждають від депресії, тому їм необхідна підтримка. Якщо ви опинилися в такій ситуації, не забувайте піклуватися про себе.