Згідно з оглядом, опублікованим в Jama network Open, більш високе споживання харчових волокон, дієтичного кальцію та йогурту і менше споживання червоного м’яса та алкоголю пов’язані з більш низьким ризиком розвитку колоректального раку (CRC).

Саджеш К. Веттіл, доктор філософії з Університету штату Юта в Солт-Лейк-Сіті, і його колеги оцінили якість доказів в мета-аналізах проспективних спостережних досліджень, що оцінюють зв’язок між дієтичними факторами і захворюваністю CRC.

Дослідники визначили 45 метааналізів, що описують 109 асоціацій між дієтичними факторами та CRC. Майже третина асоціацій (35 з 109) були номінально статистично значущими з використанням моделей метааналізу з випадковими ефектами. Між дослідженнями 17 асоціацій (15,6 відсотка) спостерігалася велика неоднорідність, в той час як ефекти невеликих досліджень були виявлені для 11 асоціацій (10,1 відсотка).

Читайте також:  6 речей, яких потрібно уникати в теплу пору року

Не було відзначено жодної надмірної систематичної помилки щодо будь-якого зв’язку між дієтою і CRC. Що стосується асоціацій між дієтою і CRC, первинний аналіз виявив п’ять як переконливі, два як такі, що сильно наводять на роздуми, 10 як навідні на роздуми і 18 як слабкі. Не було доказів 74 (67,9 відсотка) асоціацій.

Переконливі докази підтверджують зв’язок споживання червоного м’яса (високе або низьке) та алкоголю (чотири або більше напоїв на день у порівнянні з нульовим або випадковим вживанням напоїв) з захворюваністю CRC, а також зворотний зв’язок між більш високим і низьким споживанням харчових волокон, харчового кальцію і йогурту з ризиком CRC. Ці переконливі асоціації залишилися стійкими при аналізі чутливості.

Читайте також:  Чи справді крижаний душ зробить вас бадьорим і щасливим?

«Необхідні додаткові дослідження конкретних продуктів харчування, дані по яких залишаються навідними на роздуми, включаючи інші молочні продукти, цільнозернові продукти, оброблене м’ясо і особливі режими харчування», – пишуть автори.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News