Згідно з оглядом, опублікованим в Jama network Open, більш високе споживання харчових волокон, дієтичного кальцію та йогурту і менше споживання червоного м’яса та алкоголю пов’язані з більш низьким ризиком розвитку колоректального раку (CRC).

Саджеш К. Веттіл, доктор філософії з Університету штату Юта в Солт-Лейк-Сіті, і його колеги оцінили якість доказів в мета-аналізах проспективних спостережних досліджень, що оцінюють зв’язок між дієтичними факторами і захворюваністю CRC.

Дослідники визначили 45 метааналізів, що описують 109 асоціацій між дієтичними факторами та CRC. Майже третина асоціацій (35 з 109) були номінально статистично значущими з використанням моделей метааналізу з випадковими ефектами. Між дослідженнями 17 асоціацій (15,6 відсотка) спостерігалася велика неоднорідність, в той час як ефекти невеликих досліджень були виявлені для 11 асоціацій (10,1 відсотка).

Не було відзначено жодної надмірної систематичної помилки щодо будь-якого зв’язку між дієтою і CRC. Що стосується асоціацій між дієтою і CRC, первинний аналіз виявив п’ять як переконливі, два як такі, що сильно наводять на роздуми, 10 як навідні на роздуми і 18 як слабкі. Не було доказів 74 (67,9 відсотка) асоціацій.

Переконливі докази підтверджують зв’язок споживання червоного м’яса (високе або низьке) та алкоголю (чотири або більше напоїв на день у порівнянні з нульовим або випадковим вживанням напоїв) з захворюваністю CRC, а також зворотний зв’язок між більш високим і низьким споживанням харчових волокон, харчового кальцію і йогурту з ризиком CRC. Ці переконливі асоціації залишилися стійкими при аналізі чутливості.

«Необхідні додаткові дослідження конкретних продуктів харчування, дані по яких залишаються навідними на роздуми, включаючи інші молочні продукти, цільнозернові продукти, оброблене м’ясо і особливі режими харчування», – пишуть автори.