Прийнято вважати, що морепродукти дуже корисні для здоров’я і їх можна їсти в будь-яких кількостях. Але не все так однозначно. Погана новина для любителів морепродуктів: риба не така корисна, як прийнято вважати. Якщо ви регулярно їсте рибу, швидше за все, ви отримуєте занадто багато ртуті і занадто мало омега-3. Це висновок доповіді, опублікованого експертами Екологічної робочої групи США. Ми з’ясували, чим може бути небезпечна риба у вашому раціоні.

Чи небезпечні морепродукти для здоров’я?

У той час як Американські дієтичні рекомендації спонукають людей до 12 унцій морепродуктів (близько трьох порцій на тиждень, EWG виявила, що це може бути небезпечно для деяких людей.

Аналіз EWG концентрацій ртуті і омега-3 в морепродуктах показує, що 10 з найпопулярніших морепродуктів на американському ринку містять неприйнятний обсяг ртуті для вагітної жінки середньої ваги, яка споживає кількість, рекомендовану лікарями щотижня. Оскільки рівні безпечної ртуті засновані на вазі тіла, більш легкі жінки піддаються більшому ризику від ртуті в морепродуктах.

А для людей, що харчуються рибою, тому що вони сподіваються отримати свої омега-3 жири, які, як було показано, зменшують серцеві ризики і сприяють розвитку мозку у немовлят, є ще більш похмурі новини. EWG прийшла до висновку, що багато людей не отримують корисних жирів стільки, скільки вони сподіваються, тому що 8 з 10 найбільш популярних видів морепродуктів, включаючи креветки і сома, займають найнижче місце в рейтингу продуктів, повних здоровими омега-3 жирами.

Читайте також:  Вчені пов'язали вживання риби зі старінням мозку

EWG досліджувала забруднення ртуттю і корисні рівні омега-3 в морепродуктах з метою виявлення видів, які забезпечують найбільшу користь для здоров’я і найнижчий рівень ртуті.

Яку рибу можна їсти, а яку не можна?

Якщо ви збираєтеся їсти рибу, EWG рекомендує наступне:

 • Анчоуси
 • Оселедець
 • Молюски
 • Лосось
 • Сардини
 • Форель

Всі вони можуть забезпечити достатню кількість омега-3, маючи низький ризик вмісту ртуті при вживанні один або два рази в тиждень.
Уникайте цих риб, які мають найвищі рівні ртуті і найнижчі рівні Омега-3.

 • Консервований тунець Albacore
 • Палтус
 • Скумбрія
 • Морський окунь
 • Акула
 • Іспанська і скумбрія атлантична
 • Риба-меч

Ризики для здоров’я, пов’язані з споживанням морепродуктів

Найголовніший ризик вживання риби — хімікати.

Споживачі, які шукають вигоди для здоров’я, пов’язані з споживанням морепродуктів, стурбовані потенційними ризиками для здоров’я, пов’язаними з присутністю хімічних забруднювачів, як природних, так і тих, які відбуваються в результаті діяльності людини. Найпоширеніша речовина — метилртуть. Цей забруднювач викликає найбільшу стурбованість серед споживачів.

Метилртуть – це важкий метал, який присутній в навколишньому середовищі в результаті людської діяльності (званою антропогенними джерелами), так і природних процесів.

Читайте також:  Вчені: Чорний чай ефективно знижує тиск

Ртуть існує в навколишньому середовищі в кількох різних формах, включаючи металеві, неорганічні і органічні. Метилртуть виникає, коли ртуть в інших формах осідає у водоймах і біотрансформується в процесі метилювання мікроорганізмами. Рівні метилртуті можуть бути високими у морських ссавців, таких як кити, і у тварин, що харчуються морський життям, таких як білі ведмеді і морські птахи.

Коли ртуть потрапляє у воду, вона швидко пробирається через морську мережа продуктів харчування. У невеликих організмів зазвичай присутня незначна кількість речовини, але в міру того, як велика риба з’їдає менші, кількість елемента накопичується. Отже, риба у верхній частині харчового ланцюга, така як щука, бас, дуже великий тунець, плітка, королева макрель, акула і меч-риба, як правило, мають більш високі рівні метилртуті, приблизно в 1-10 млн разів більше, ніж кількість в навколишніх водах, згідно Агентству з охорони навколишнього середовища (EPA).

Чим небезпечна ртуть в рибі?

Висока концентрація хімічної речовини може викликати проблеми при пологах , у системі кровообігу (можливо, є фактором ризику серцевих захворювань ) і нервової системи.

Дослідники намагаються з’ясувати ступінь негативного впливу на здоров’я низького рівня впливу метилртуті.

Спеціальні попередження при вживанні риби

Експерти кажуть, що є певні групи населення, які повинні бути трохи обережніше щодо того, скільки риби вони їдять. Вагітні і годуючі жінки і жінки дітородного віку, які можуть завагітніти, належать до цієї категорії через те, що вони можуть переносити токсини, які потрапили всередину. Немовлята і маленькі діти більш сприйнятливі до впливу хімічних речовин.

Читайте також:  Кухарі назвали корисні замінники солі

Людям з ослабленою імунною системою також рекомендується звертати увагу на споживання морепродуктів через їх зменшену спроможність боротися з небезпеками, що створюються небезпечними хімікатами. Цим людям не варто відмовлятися від риби, але уважніше вибирати сорту і не є так багато порцій, як іншим.

Для цих груп лікарі рекомендують не більше двох 3-унцій порцій морепродуктів в тиждень. Така кількість буде відносно безпечною для здоров’я і дозволить отримувати корисні речовини, які містяться в рибі і морепродуктах при мінімальних ризиках отримати отруєння токсинами і небезпечними речовинами, які можуть міститися в морських мешканців.

З іншого боку, FDA попереджає вагітних жінок та жінок дітородного віку про те, що є акулу, меч-рибу, королівську скумбрію та інші небезпечні з точки зору ртуті види риб все-таки не варто. А, якщо все-таки дуже хочеться, то рекомендується додавати їх в свій раціон не більше одного разу на місяць. Що стосується інших морепродуктів, агентство вважає безпечним до 12 унцій приготовленої риби в тиждень. Ця кількість досить безпечна, якщо виключити великі види.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News