При народженні людина плакати не вміє. Немовлята спочатку просто кричать, і тільки через кілька тижнів з їх очей починають виділятися справжні сльози. Так що ж таке сльози, для чого вони потрібні людям і звідки вони беруться?

Що таке сльози

Сльози це не просто вода, а секрет спеціальних слізних залоз – невеликих альвеолярно-трубчастих залоз і розташовуються вони під верхньо-зовнішнім краєм очниці, де в лобовій кістці для них існує спеціальне поглиблення.

Шлях слізної рідини

Цікаво, а який шлях проходять сльози? Його досить просто описати: з слізної залози сльозинка потрапляє під нижню повіку, і під час моргання сльоза розподіляється по поверхні ока. Вона змиває всі смітинки, стікає до внутрішнього куточка ока і збирається в слізному озері (розширення очної щілини у медіального кута ока), звідки по слізно-носовим каналам слізна рідина потрапляє у слізний мішок і по слізно-носовому протоку проникає в носову раковину. Тут сльоза зволожує слизову носа, після чого її надлишки випаровуються.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
Важливі функції сліз
 • Перша функція сліз – зволоження слизових ока і носа.
 • У спокійному стані слізна залоза виділяє за добу до 1 мл слізної рідини, а при рефлекторному роздратуванні кількість це може збільшуватися до 10 мл.

  Слізна рідина містить не менше інформації, ніж крапля крові, тому їх хімічний склад подібний і має однакову здатність змінюватися в залежності від стану організму.
   
  Сльоза має слабо лужну реакцію і в основному складається з води, в якій містяться близько 1,5% NaCl, 0,5% альбуміну, слиз, білки і вуглеводи та ін. Не затримуватися на поверхні шкіри сльозам допомагає жирна плівка, яку вивчили американські вчені та виявили в ній ліпід олеамід. Саме через нього сльози мають здатність ковзати.

 • Антибактеріальна функція, тобто здатність захищати наші очі від мікроорганізмів ззовні.
 • До складу сліз входить лізоцим, здатний знищувати мікроби і віруси. Лізоцим добре дезінфікує очі. Цікаво, що за 5-10 хвилин впливу лізоцим здатний знешкоджувати віруси такого серйозного захворювання як поліомієліт. Ось чому слизова наших очей, відкрита всім можливим мікробам, так надійно захищена від їх впливу.

  Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
 • Виділення стрес-гормонів.
 • Сльози бувають різними і ми плачем не тільки від вітру або механічного подразнення. Сльози людини можуть мати безліч причин. Часто сльози бувають емоційними, виникаючими як реакція на потрясіння або супроводжуючими якийсь психічний стан. До прикладу, зі сльозами горя виділяються стрес-гормони: пролактин і лейціненкефалін, а сльози щастя пом’якшують дію адреналіну, кількість якого при збудження різко підвищується. За принципом, схожому на механізм сліз щастя, виділяються і сльози при нестримному сміху.

  Що вбивають сльози

  Вироблення слізної рідини знижують ліки, що містять, наприклад, атропін.

  Захворювання слізного мішка

  Захворювання сльозДакріоцистит – запалення слізного мішка.

  Будь-яке незначне запалення або навіть смітинка можуть наглухо перекрити шлях відтоку слізної рідини. Сльоза перестає рухатися за своїм звичайним маршрутом і застоюється в слізному мішку, який розтягується до зони затору і переповнюється. У застійному вмісті починають розмножуватися бактерії, що і призводить до розвитку запалення. Саме це і викликає розвиток дакріоциститу.

  Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
  Лікування

  Суть лікування дакріоциститу у відновленні відтоку слізної рідини з слізного мішка. Цього можна домогтися декількома способами.

 • За допомогою легкого масажу ділянки перенісся у внутрішнього куточка ока, підкріпивши механічний вплив антибактеріальними краплями і мазями для знищення інфекції.
 • Прохідності слізних каналів можна домогтися і їх промиванням дезінфікуючими розчинами.
 • У випадках, коли попередні способи не допомогли, необхідне оперативне лікування, або дакриоцисториностомія. Сенс операції полягає у відновленні нормального відтоку слізної рідини з порожнини слізного мішка в порожнину носа.
 • Здатність плакати – це не тільки ознака особливого емоційного стану, але і знак, що говорить про здоров’я очей. Тому плачте від щастя і на здоров’я!

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
  ПОРУШЕННЯ СЛЬОЗОВИДІЛЕННЯ: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ