У період пандемії коронавірусу прийом вітамінних добавок з метою зміцнення імунітету досяг масштабів справжнього божевілля, пише Türkiye. Фахівець в області радіаційної онкології, професор Беррін Пехліван розповів кореспонденту видання, до яких катастрофічних наслідків може привести самолікування і прийом вітамінів без попередньої консультації лікаря.

Якщо приймати вітамінні добавки чисто механічно, без виявлення дефіциту тих чи інших вітамінів, це принесе шкоду замість користі, при цьому вітаміни слід застосовувати під наглядом лікаря, підкреслюють фахівці.

Особливо в період пандемії пероральний прийом вітамінних добавок з метою зміцнення імунітету досяг масштабів справжнього божевілля.

Вітамінні добавки слід використовувати за рекомендацією лікаря — тільки після того, як дефіцит тих чи інших вітамінів виявлено за допомогою лабораторних аналізів, говорить фахівець в області радіаційної онкології, професор, доктор Беррін Пехліван (Berrin Pehlivan).

Говорячи про те, що неправильне застосування вітамінних добавок може спровокувати деякі види раку, експерт продовжує: “недавні наукові дослідження показують, що для тих, хто курить і приймає вітаміни А або В, ризик раку легенів вище.

Ще в одному дослідженні повідомляється, що пацієнти з раком молочної залози, які приймають вітамінні добавки, більш схильні до рецидиву захворювання. Відомо, що особливо після онкологічного лікування вітамінні добавки підвищують ймовірність рецидиву раку”.

Деякі вітаміни, які безконтрольно і надмірно використовуються для захисту від коронавірусу, негативно впливають на перебіг хвороби, підкреслює професор, доктор Пехліван. Ці вітаміни підривають здоров’я легенів. “Якщо ми подивимося на процес пандемії, то є публікації про те, що прийом вітамінних добавок може посилювати той самий руйнівний легені цитокіновий шторм, якого ми так боїмося і про який всі ми вже дуже добре знаємо. У здорових людей, курців при наляганні на вітаміни А, В, С, кофермент Q ймовірність раку легенів зростає”, – говорить експерт.

Немає такого поняття, як зміцнення імунної системи

Підкресливши, що при відсутності хронічних захворювань імунна система досить працездатна, професор, доктор Пехліван продовжила: “Добавки можна використовувати людям з порушенням всмоктування вітаміну В12, вагітним, тим, у кого аналіз крові виявив дефіцит тих чи інших вітамінів або мінералів. Прийом вітамінних добавок без необхідності може викликати такі скарги, як нудота, блювота, порушення функцій печінки, кровотеча.

Якщо у вас немає хронічного захворювання, імунна система функціонує досить справно, при цьому все, що ми намагаємося робити для її зміцнення, буде порушувати її роботу. Тому немає такого поняття, як зміцнення імунної системи, є речі, які потрібно робити, щоб не зруйнувати її.

Для цього необхідно повноцінне і збалансоване харчування, сон, уникнення куріння і алкоголю, заняття спортом, уникнення стресу. Для нормального функціонування нашої імунної системи сон набагато важливіше, ніж ми думаємо. Одне з найважливіших речей, які ми можемо зробити для себе, – це лягати спати о 11-12 годині вечора і прокидатися о 7-8 ранку”.

Що одному добре, то іншому може бути погано

Професор, доктор Беррін Пехліван звертає увагу на той факт, що не слід діяти на підставі чуток: “прийняти вітамінну добавку і відмовитися від усього, що потрібно робити для нашого здоров’я, дуже легко. Дуже просто випити ліки або дотримуватися дієти за рекомендацією кого-небудь.

Однак всі ми дуже різні, і при сьогоднішніх технологіях та інформаційних мережах очікувати, що рецепт, який хороший для одного з нас, буде корисний і для іншого, не дуже розумно. У всіх нас різні гени, клітини і функціонування клітин. Що одному добре, то іншому може бути погано. Як і всі інші препарати і методи, питання про вітамінні добавки має вирішуватися спільно з лікарем, з аналізу крові та інших тестів”.

Заради здоров’я не позбудетеся здоров’я

“Споживання вітамінних добавок в останні роки набуло іншого виміру, ці добавки стали продуктами, які використовуються часто і імпульсивно, щоб не старіти і бути здоровішими. З пандемією це досягло масштабів справжнього божевілля.

Однак у нас немає надійного наукового дослідження про те, що добавки надають той же ефект, що і вітаміни, одержувані з продуктами харчування. Більш того, дослідження, проведені в останні роки, показують, що все може бути з точністю до навпаки”, – додала фахівець.