У більшості випадків несвіже дихання пов’язане з бактеріями на зубах і язиці, пише Expressen. Видання наводить думку шведського стоматолога, яка розповідає, при чому тут кава, і чи працюють насправді ополіскувачі. Лікар також прокоментувала поширені міфи про причини неприємного запаху з рота.

Чи стає ваше дихання несвіжим через каву і чи працює насправді ополіскувач для рота?

Стоматолог і одонтолог Карін Шегрен (Karin Sjögren) розбирається, де міфи, а де правда.

“Мої колеги, та й я сама, помічаємо, що під час пандемії у багатьох зовсім збився режим, в тому числі і гігієнічний. Наприклад, люди стали нехтувати гігієною порожнини рота. Так що багатьом доведеться щось робити з проблемою несвіжого дихання, коли суспільство почне знову потихеньку відкриватися”, — говорить вона.

У 80-90% випадків несвіже дихання пов’язане з бактеріями на зубах і язиці. І чим довше ми дозволяємо бактеріям безперешкодно робити свою справу, тим більше їх стає.

Багато з допомогою дорогих товарів прагнуть заробити гроші на нашому страху перед поганим запахом з рота, але насправді найкраща порада тут — як слід очищати порожнину рота за допомогою звичайної зубної щітки і зубної нитки.

“Ви не зможете позбутися від бактерій повністю, але, чистячи зуби і міжзубні простору щіткою і зубною ниткою, ви перешкодите їм розмножуватися, а також поліпшите кровообіг у роті. Для того, щоб очистити від нальоту мову, можна використовувати спеціальний скребок”, — говорить Карін Шегрен, стоматолог з 30-річним стажем.

Вона зазначає, що багато її пацієнтів стали пропускати чистку зубів, коли стали вчитися і працювати дистанційно, а зустрічатися, як раніше, перестали. І це дуже сильно позначається, в тому числі, і на запаху з рота.

“Деякі до того ж в пандемію почали їсти незвично багато солодкого, цукерок, печива і тому подібного, сидячи на самоті вдома. Якщо весь час додавати в рот нові залишки їжі, не прибираючи старі, звичайно, звідти почне кисло пахнути”, — пояснює Карін Шегрен.

Вона прокоментувала п’ять поширених в народі пояснень несвіжого дихання.

Ми починаємо жахливо пахнути через часник

Частково правда. Запах часнику не пов’язаний з бактеріями в роті, він викликаний речовинами, які з часнику потрапляють в кров, а потім виходять через легені.

“Все, що ви їсте і п’єте, потім якось має вийти назовні. Це може статися з сечею, калом або газами. Або через легені-які в нашому організму виконують роль кватирки для провітрювання. Але запах часнику найчастіше зникає всього через пару годин”, – говорить Карін Шегрен.

Ополіскувач для рота і жуйка допомагають

Правда в короткостроковій перспективі, але не в довгостроковій. Цинк зв’язує речовини, які погано пахнуть, а хлоргексидин має антибактеріальний ефект. Тому, якщо жувати спеціальну жуйку або використовувати ополіскувач для рота, певний швидкий ефект дійсно буде.

“Це може прискорити слиновиділення і на деякий час приглушити поганий запах. Але основна проблема нікуди не дінеться: у вас, скажімо, між жувальними зубами і раніше будуть гниючі бактерії. І чим довше вони там будуть перебувати, нічим не потривожені, тим складніше їх буде прибрати”.

Якщо залишки їжі залишалися в роті так довго, що навіть утворився зубний камінь, вам доведеться йти до стоматолога, який допоможе вам навести чистоту.

На запах з рота впливають дієти

Правда. Коли ми намагаємося схуднути і сидимо на дієті, наш організм часто висушується, що негативно впливає на виробництво слини. Через це зростає ризик, що залишки їжі застрягнуть десь у роті і почнуть розмножуватися бактерії, які погано пахнуть. Крім того, на дієті ми часто втомлюємося більше звичайного, а якщо недостатньо рухатися, то стає гірше і кровообіг, що теж погіршує утворення слини.

Якщо ви сидите, наприклад, на кетогенній дієті, ваш організм через деякий час, щоб добути енергію, замість вуглеводів починає спалювати жири, і тоді тіло приймається виділяти ацетон. Через це ваше дихання раптово починає пахнути рідиною для зняття лаку.

“Ми також помічаємо, що проблеми з ротовою порожниною і диханням часто виникають, наприклад, після операції обхідного шлункового анастомозу (хірургічна процедура для лікування ожиріння, до якої вдаються, щоб виключити більшу частину шлунка і тонкого кишечника з травного процесу-прим. ред.), тому що частина шлунково-кишкового тракту виходить з гри, і це порушує виробництво слини”, — говорить Карін Шегрен.

Дуже шкодить кава з молоком

Частково правда. Насправді кава може і нейтралізувати запах з рота. Комусь його аромат подобається, комусь ні. Однак кава діє на порожнину рота висушуюче, а також має сечогінний ефект, тобто виводить рідину з організму. А нестача слини і сухість у роті призводять до того, що залишки їжі і бактерії гірше змиваються. Якщо в каві до того ж є молоко, дихання може стати ще гірше, оскільки висохлі частинки кави пов’язують речовини з молока і утворюють наліт на язиці і зубах.

“Молочні бактерії самі по собі можуть викликати затхлий запах з рота. Якщо у вас несвіже дихання, можливо, Вам варто зменшити споживання таких продуктів як молоко, йогурт і сир, або, принаймні, запивати їх водою», — радить Карін Шегрен.

Спиртне вбиває поганий запах

Брехня. Алкоголь виводить рідину з організму, висушуючи вас. А сухість у роті тільки підсилює поганий запах. Також через алкоголь порушується баланс між поганими і хорошими бактеріями в порожнині рота.